24.05.2026.
17:49
Putinu stiže nova ponuda iz Evrope; On će biti glavni pregovarač sa Moskvom?
Finski predsednik Aleksandar Stub izjavio je da neće odbiti ulogu pregovarača Evropske unije sa Rusijom ukoliko mu bude ponuđena, preneli su danas ruski mediji.
"Ako već pitaju, to je verovatno pitanje na koje se ne može odgovoriti negativno", odgovorio je Stub novinarima, kada su ga pitali da li bi bio spreman da preuzme ulogu predstavnika EU u pregovorima sa Rusijom.
Ranije danas, mediji su objavili, pozivajući se na diplomatske izvore, da se Stubova kandidatura za ulogu potencijalnog evropskog pregovarača sa Rusijom razmatra unutar EU.
"Mogu da zamislim da će Evropa ove godine početi dijalog sa Rusijom u nekom obliku. Nemoguće je u ovom trenutku reći kada će se to dogoditi", istakao je finski predsednik.
Istovremeno, Stub se izjasnio protiv otvaranja granice sa Rusijom.
Kako su mediji preneli, pozivajući se na intervju koji je finski lider dao, on je naveo da će se granica otvoriti kada bude postojalo uverenje da Rusija neće koristiti migrante ili izbeglice kao sredstvo protiv Finske.
Finski predsednik nije pružio dokaze da Rusija navodno šalje migrante ili izbeglice u Finsku, preneo je Sputnjik.
Ranije je ruski predsednik Vladimir Putin, odgovarajući na pitanja novinara o mogućem sagovorniku u pregovorima između Rusije i Evrope, izrazio mišljenje da bi lično više voleo bivšeg nemačkog kancelara Gerharda Šredera, ali je napomenuo da je na Evropljanima da izaberu lidera kome veruju i koji nije rekao ništa ružno o Rusiji.

Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar