Svet 0

23.04.2026.

12:25

Blef, Donalde, blef

CNN napravio analizu praznih pretnji Donalda Trampa i probijenih rokova, a proteklih pet nedelja rata sa Iranom, kako se navodi, možda je više nego ijedno drugo razdoblje u oba njegova mandata, razotkrilo da Trampa blefira.

Izvor: Index.hr

Blef, Donalde, blef
Tanjug/AP Photo/Julia Demaree Nikhinson, File

Podeli:

Kako prenosi Index, američki predsednik je čak pet puta postavio ultimatume Iranu da pristane na njegove uslove ili će se suoči s gnevom Amerike. Svaki put je taj rok pomerio, iako nije bilo nikakvih javnih dokaza da je Iran ispunio ijedan njegov zahtev.

Cena praznih pretnji

Iako kritičari to sada ismejavaju, situacija nije nimalo smešna, jer trenutak u kojem vam neko razotkrije blef nosi stvarnu cenu – kako za američki kredibilitet, tako i za projekciju moći.

Može se, navodi CNN, raspravljati o tome koliko je svako od ovih odlaganja ultimatuma bilo svjevrstan blef, jer puno toga zavisi od toga koliko je Teheran zaista bio ozbiljan oko dogovora.

Blef, Donalde, blef
Andrew Leyden/ZUMA / SplashNews.com / Splash / Profimedia

Takođe, Tramp je već pokazao da je spreman da udari po Iranu jer je rat zapravo on i započeo, iako se činilo da preferira diplomatiju. Ali, postoji neto ko tačno zna koliko Tramp zapravo blefira - a to je sam Iran.

Prvi i drugi ultimatum: Razgovori koji se nisu dogodili

Sve je počelo 21. marta: Tramp je tada postavio rok od 48 sati. Iran mora "POTPUNO I BEZ PRETNJI DA OTVORI" Ormuski moreuz. U suprotnom, SAD će početi da raketiraju njihove elektrane.

Dva dana kasnije, 23. marta, samo 12 sati pre isteka roka, Tramp je objavio odlaganje od pet dana. Umesto otvaranja moreuza, kao razlog je naveo "VRLO DOBRE I PRODUKTIVNE RAZGOVORE" između dve strane.

Tu su se pojavila dva problema. Prvo, iranski zvaničnici demantovali su da se u tom trenutku uopšte vode ikakvi pregovori. Drugo, Tramp je odlaganje objavio neposredno pre otvaranja financijskih tržišta kako bi umirio investitore.

Novi rok bio je 28. marta, "uzavisno od uspeha tekućih sastanaka".

Treći ultimatum: Pretnje ratnim zločinima

Blef, Donalde, blef
Tanjug/Julia Demaree Nikhinson (STF)

Zatim je 26. marta dodao još osam dana na rok, tvrdeći da je "iranska vlada zamolila" za još vremena i da pregovori idu "jako dobro".

Vrhovni iranski zvaničnik opet ga je poklopio, rekavši da je bilo reči samo o "razmeni poruka", a ne o pravim pregovorima. Čak je i Izrael sugerisao da Iran uopšte ne misli ozbiljno.

Tramp je tada postavio uslove za novi rok, 6. aprila. Tražio je da se postigne "dogovor" i da moreuz bude "odmah otvoren za poslovanje". Ako se to ne dogodi, zapretio je dizanjem u vazduh svih elektrana, naftnih polja, ostrva Harg, pa čak i svih postrojenja za desalinizaciju vode. CNN napominje da bi ovakvi napadi verovatno predstavljali ratne zločine.

Kasnije je dodao da će "razmisliti" o primirju ako moreuz bude slobodan i prohodan. Par dana pre isteka roka poručio je Irancima da imaju još "48 sati pre nego što se na njih sruči sav pakao".

Četvrti i peti ultimatum: "Želim da budem dobra osoba"

Kada je došao 6. april, a Iran nije ispunio ništa, Tramp im je dao još jedan dan. Kao razlog je naveo – Uskrs. Iako je znao kad je praznik dok je postavljao rok, rekao je: "Mislio sam da nije prikladno dan nakon Uskrsa. Želim biti dobra osoba." Zapretio je da će im srušiti sve mostove i elektrane ako ne popuste.

Sledećeg dana, 7. aprila, objavio je dvonedeljno primirje. Opet, nije rekao da je Iran pristao na njegove zahteve, nego je ponovo spomenuo "napredak u pregovorima".

Međutim, ključni delovi tog primirja odmah su postali sporni – od toga da li je Izrael pristao da prekine udare na Liban, pa do toga sme li Iran da zadrži kontrolu nad moreuzom. Uprkos tome što moreuz nije otvoren, Tramp je nastavio s primirjem.

Rok bez roka

Konačno, 21. aprila, Tramp je objavio neodređeno produženje kako bi Iran smislio predlog za mir. Ovoga puta nije ni spominjao "napredak", nego je rekao da je to zbog činjenice da je "iranska vlada ozbiljno podeljena".

Zatim je potkopao vlastitu logiku rekavši da to "nije bilo neočekivano". Ako je bilo predvidivo, zašto je onda uopšte postavljao onako čvrste rokove, pita se CNN.

Izvori su za taj medij potvrdili da Tramp planira ograničeno produženje, ali Bela kuća je kasnije saopštila da zapravo nema nikakvog "čvrstog roka". Sam predsednik je za Fox News izjavio da ne postoji vremenski okvir za završetak rata.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: