Svet 0

13.04.2026.

8:32

Tramp je zaista pobesneo: "Nikada neće imati nuklearno oružje"

Američki predsednik Donald Tramp oglasio se na svojoj mreži Truth Social, optuživši Iran da nije ispunio obećanje o otvaranju Ormuskog moreuza i poručio da Teheran nikada neće imati nuklearno oružje.

Izvor: Index.hr

Tramp je zaista pobesneo: "Nikada neće imati nuklearno oružje"
Tanjug/AP Photo/Alex Brandon

Podeli:

"Iran je obećao da će otvoriti Ormuski moreuz i svesno to nije učinio. Time je izazvao nelagodu, poremećaje i patnju mnogih ljudi i država širom sveta. Tvrde da su postavili mine u more, iako su im gotovo cela mornarica i većina sredstava za postavljanje mina uništeni.

Možda su to i učinili, ali koji bi vlasnik broda bio spreman da rizikuje? Time su naneli veliku sramotu i trajnu štetu ugledu Irana i onome što je ostalo od njihovog vođstva, ali sada smo iznad toga. Kako su obećali, moraju odmah započeti proces otvaranja tog međunarodnog plovnog puta - i to brzo. Krše sve moguće zakone", napisao je Tramp.

Tramp je rekao i da je u potpunosti informiran od strane potpredsednika Džej di Vensa, posebnog izaslanika Stiva Vitkofa i Džareda Kušnera o sastanku koji je održan u Islamabadu, uz sposobno vođstvo pakistanskog feldmaršala Asima Munira i premijera Šehbaza Šarifa.

"Reč je o izuzetnim ljudima koji mi stalno zahvaljuju što sam sprečio rat s Indijom koji bi odneo 30 do 50 miliona života. Uvek cenim to da čujem - nivo humanosti o kojoj govore teško je pojmljiva", nastavio je Tramp. 

Iran ne želi da odustane

Sastanak s Iranom započeo je rano ujutro i trajao je gotovo 20 sati, rekao je Tramp.

"Mogao bih da iznesem mnogo detalja i govorimo postignutim stvarima, ali važno je samo jedno - Iran ne želi da odustane od svojih nuklearnih ambicija. U mnogočemu su postignuti dogovori bolji nego nastavak vojnih operacija do kraja, ali to je nevažno u poređenju s činjenicom da bi nuklearno oružje moglo doći u ruke tako nestabilnih, zahtevnih i nepredvidivih ljudi", napisao je Tramp na njegovoj društvenoj mreži Truth Social.

"Moja trojica predstavnika su, kako je vreme prolazilo, očekivano razvili korektan i prijateljski odnos s iranskim pregovaračima - Mohammadom Bagerom Galibafom, Abasom Aragčijem i Alijem Bagerijem, ali to ne menja činjenicu da su oni ostali potpuno nepopustljivi po pitanju najvažnije teme", naveo je Tramp.

"Kao što sam govorio od samog početka i godinama već govorim - Iran nikada neće imati nuklearno oružje", zaključio je.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Preokret: Oni preuzimaju Ormuz?

Ukrajina poseduje neke od najnaprednijih dron tehnoloških sistema na svetu i mogla bi da doprinese međunarodnim naporima za obezbeđivanje sigurnosti u Ormuskom moreuzu, izjavio je britanski ministar za oružane snage Al Kerns tokom posete Kijevu, piše Reuters.

16:54

11.4.2026.

1 d

Podeli: