02.04.2026.
10:52
Napadnut "Turski tok"
Sinoć se dogodio novi napad dronom na objekat izvoznog gasovoda "Turski tok", saopštio je ruski "Gasprom".
"Tokom noći, između 00:40 i 01:00 (po lokalnom vremenu), kompresorska stanica 'Ruska', koja obezbeđuje pouzdan izvoz gasa preko gasovoda 'Turski tok', napadnuta je sa tri bespilotne letelice", navodi se u saopštenju.
Zahvaljujući zajedničkim naporima snaga Ministarstva odbrane Rusije i mobilnih operativnih grupa, napad je odbijen i postrojenje "Gasproma" nije oštećeno, saopštila je kompanija.
Podsetimo, u periodu od 17. do 19. marta došlo je do eskalacije ukrajinskih napada na ključne objekte infrastrukture "Gasproma“ kojima se osigurava izvoz gasa gasovodima "Turski tok" i "Plavi tok".
Takođe, u ratu u Ukrajini oštećen je u napadu i naftovod "Družba", jedan od najvećih sistema za transport ruske nafte u Evropu, a njegovo funkcionisanje ima značajan uticaj na snabdevanje rafinerija u više zemalja regiona.
Snabdevanje preko južnog kraka naftovoda "Družba", koji ide preko teritorije Ukrajine, prekinuto je 27. januara, nakon što je, prema vlastima u Kijevu, ruski napad oštetio infrastrukturu i izazvao požar na jednoj pumpnoj stanici.
Od tada je transport ruske nafte ka rafinerijama u Mađarskoj i Slovačkoj obustavljen dok traju procene štete i popravke, preneo je Interfaks.
Inače, gas preko "Turskog toka" se transportuje do Bugarske, Srbija, Mađarska, Grčka, Severna Makedonija, Ruminija i BiH.

Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar