19.03.2026.
8:57
Kopnena invazija na Iran sve izvesnija; Tramp sprema hiljade vojnika?
Administracija američkog lidera Donalda Trampa razmatra raspoređivanje hiljada dodatnih vojnika kako bi ojačala operacije SAD na Bliskom istoku, dok se vojska priprema za moguće naredne korake u kampanji protiv Irana, tvrde za Rojters američki zvaničničnici.
Prema tim navodima, dodatno raspoređivanje moglo bi predsedniku SAD da pruži širi spektar opcija u trenutku kada rat sa Iranom ulazi u treću nedelju.
Jedna od opcija o kojoj se raspravlja jeste obezbeđivanje sigurnog prolaza za tankere kroz Ormuski moreuz, što bi se prvenstveno sprovodilo putem vazdušnih i pomorskih snaga. Ipak, pojedini izvori navode da bi takva operacija mogla da uključuje i raspoređivanje kopnenih snaga na iranskoj obali.
Takođe se razmatra i mogućnost slanja trupa na ostrvo Harg, ključnu tačku kroz koju prolazi oko 90 odsto iranskog izvoza nafte. Jedan američki zvaničnik upozorio je da bi takva operacija bila izuzetno rizična, s obzirom na to da Iran može da gađa ostrvo projektilima i dronovima.
- "Bez kompromisa"
- "Amerikanci čiste savesti..."
- Uskoro kraj; Tramp: Uništićemo vas; Teheran odgovorio: Ako nastavite... FOTO/VIDEO
Sjedinjene Američke Države su 13. marta izvele napade na vojne ciljeve na tom ostrvu, a Tramp je ranije zapretio i napadima na ključnu naftnu infrastrukturu Irana. Vojni analitičari smatraju da bi kontrola nad ostrvom imala veći strateški značaj nego njegovo uništenje.
Upotreba kopnenih snaga, čak i u ograničenom obimu, nosi značajne političke rizike za Trampa, posebno zbog niske podrške američke javnosti za rat protiv Irana, ali i njegovih ranijih obećanja da neće uvlačiti SAD u nove sukobe na Bliskom istoku. Među razmatranim opcijama je i raspoređivanje snaga radi obezbeđivanja iranskih zaliha visoko obogaćenog uranijuma. Ipak, izvori navode da takva operacija ne bi bila jednostavna i da bi nosila visok stepen rizika čak i za specijalne jedinice.
Zvaničnik Bele kuće, koji je govorio pod uslovom anonimnosti, izjavio je da odluka o slanju kopnenih snaga još nije doneta.
"Predsednik zadržava sve opcije na raspolaganju i fokusiran je na ostvarenje ciljeva operacije "Epski bes": uništavanje iranskih balističkih kapaciteta, neutralizaciju mornarice, sprečavanje destabilizacije regiona putem posredničkih grupa i onemogućavanje Iranu da razvije nuklearno oružje", naveo je.
Direktorka američke Nacionalne obaveštajne službe Tulsi Gabard izjavila je da je iranski program obogaćivanja uranijuma značajno uništen u junskim napadima, te da su ulazi u podzemne objekte zatrpani i zapečaćeni betonom.
U međuvremenu, američka administracija razmatra i dodatna vojna pojačanja koja prevazilaze dolazak amfibijske borbene grupe sa više od 2.000 marinaca. Istovremeno, deo kapaciteta mogao bi biti umanjen zbog slanja nosača aviona "USS Džerald R. Ford" na održavanje u Grčku nakon požara na brodu.
Tramp je u više navrata menjao stav o ulozi SAD u obezbeđivanju Ormuskog moreuza. Nakon početnih najava da bi američka mornarica mogla pratiti trgovačke brodove, pozvao je i druge zemlje da preuzmu deo odgovornosti. Kako interes saveznika izostaje, Tramp je čak sugerisao mogućnost povlačenja SAD iz te misije.
"Zanima me šta bi se desilo kada bismo završili sa onim što je ostalo od iranske terorističke države i prepustili odgovornost za moreuz zemljama koje ga koriste", poručio je Tramp na društvenoj mreži Trut Soušal.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar