Svet 5

12.03.2026.

23:42

Rat – dan 1.478: Ukrajina gađala ruske rezervoare; Izvedeni masovni napadi; Kijev besan na Mađarsku FOTO/VIDEO

Rat u Ukrajini – 1.478. dan. Dronovi su napali skladište nafte u Tihorečkom okrugu Krasnodarske Pokrajine u Rusiji, a požar se proširio na 150 kvadratnih metara, naveo je ruski operativni štab te oblasti.

Izvor: B92.net

Rat – dan 1.478: Ukrajina gađala ruske rezervoare; Izvedeni masovni napadi; Kijev besan na Mađarsku FOTO/VIDEO
EPA-EFE/JOSE SENA GOULAO

Podeli:

  • Sve najnovije informacije o ratu u Ukrajini mogli ste da pratite UŽIVO u blogu B92.net

Završeno

23:43

Mađarska zadržala 82 miliona dolara Ukrajine

Mađarske vlasti vratile su danas Ukrajini dva oklopna bankarska vozila zaplenjena prošle nedelje, ali su zadržale gotovinu i zlato vredne oko 82 miliona dolara zbog istrage o navodnom pranju novca, što je Kijev osudio kao krađu.

Detaljnije o tome možete da pročitate u tekstu OVDE.

23:37

23:12

Evroparlamentarci apeluju na fon der Lajen da reaguje na postupke Mađarske

Trideset pet članova Evropskog parlamenta pozvalo je predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen da reaguje na postupke Mađarske, koja je zadržala ukrajinske radnike za transport novca i zaplenila sredstva Oschadbanka.

Kako je na društvenoj mreži X napisao ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha, poslanici su u pismu upućenom fon der Lajen izrazili zabrinutost zbog "nepodnošljivih, nezakonitih i provokativnih postupaka mađarske vlade", podseća Ukrinform.

Incident se dogodio 5. marta, kada su mađarske vlasti zadržale osoblje koje se bavi transportom novca i zaplenile imovinu Oschadbanka.

23:00

Poljski general: Rusija igra igru sa svim stranama

Rusija igra igru sa svim stranama, uključujući i Sjedinjene Američke Države, pretvarajući se da želi da okonča rat, rekao je u intervjuu za Ukrinform poljski stručnjak i bivši komandant raketnih snaga i artiljerije poljskih oružanih snaga Jaroslav Kraževski.

"Moramo prestati da nagađamo da će se rat završiti za jedan dan, mesec ili godinu. Umesto toga, treba učiniti sve što je moguće da se on zaista završi što pre. Ova zima bila je još jedno ozbiljno iskušenje za Ukrajinu. Čini se da je Putin godinama čekao ovako oštru zimu, nadajući se da će iscrpeti ukrajinski narod. Rusija igra igru sa svima, uključujući i Amerikance, što se vidi i iz toka pregovora. Ne treba da imamo iluzije da Moskva zaista želi da se rat brzo završi", rekao je general.

22:54

Gore rezervoari za skladištenje nafte

Satelitski snimci zabeležili su požar u ruskoj bazi za pretovar naftnih derivata u Tihorecku nakon napada ukrajinskih bespilotnih letelica.

Prema dostupnim informacijama, zapaljena su dva rezervoara za skladištenje nafte.

21:59

"Rat ušao u novu fazu"

Rat je ušao u novu fazu, a do 1. aprila ove godine Rusija planira da poveća broj pripadnika svojih snaga za bespilotne sisteme na 101.000 vojnika, saopštio je glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine Oleksandr Sirski.

"Na sastanku o razvoju bespilotnih sistema obaveštajna služba je izvestila da Rusi ove godine ubrzano formiraju jedinice sa dronovima kako bi uticali na tok borbenih dejstava, posebno na južnim pravcima gde neprijatelj gubi inicijativu i teritoriju. Do 1. aprila Rusija planira da poveća broj svojih snaga za bespilotne sisteme na 101.000 ljudi", rekao je Sirski.

21:00

20:17

Napadnuta tri okruga u Dnjepropetrovskoj oblasti

Ruske trupe napale su okruge Nikopolj, Krivi Rog i Sineljnikovski u Dnjepropetrovskoj oblasti više od 50 puta dronovima i artiljerijom, pri čemu su povređene četiri osobe.

U Nikopolju, kao i u zajednicama Červonogrihorivka, Marganec i Pokrovsk u Nikopoljskom okrugu, oštećene su privatne kuće, jedno preduzeće i benzinska pumpa.

19:57

Rusi napali Zaporožje

Ruske trupe napale su jedan od okruga Zaporožja, a iznad grada se vidi gust dim, dok su zabeleženi i problemi sa snabdevanjem električnom energijom.

To je na Telegramu saopštio šef Zaporoške regionalne vojne administracije Ivan Fedorov, prenosi Ukrinform.

"Neprijatelj je ponovo napao Zaporožje. Dim se diže iznad grada", napisao je on.

Za sada nema informacija o žrtvama.

Sve nadležne službe nalaze se na mestu napada i sprovode istragu o incidentu.

19:06

Poljski general upozorava na ruski udar na NATO

U narednim mesecima, Rusija bi mogla izvesti provokaciju, verovatno sa žrtvama, protiv neke od zemalja NATO-a u istočnoj Evropi kako bi skrenula pažnju sa lansiranja nove ofanzive u Ukrajini.

Ovo mišljenje izneo je u intervjuu za Ukrinform Jarosław Kraszewski, penzionisani poljski general i sadašnji direktor privatne odbrambene kompanije (RBL Defence Polska).

"Procenjujem verovatnoću da će se ovo dogoditi u skorije vreme na približno 75-80 procenata. Moglo bi biti na spoju Poljske, Litvanije i Belorusije, ili u Baltičkom moru. Ova provokacija bi bila usmerena na skretanje pažnje Zapada sa nove velike ruske ofanzive u Ukrajini. Drugim rečima, radi se o provokaciji koja će vezati evropske snage i resurse i skrenuti pažnju sa Ukrajine. Rusi bi mogli izvesti provokaciju protiv neke od zemalja NATO-a neposredno pre početka ofanzive u Ukrajini, moguće u aprilu-maju", rekao je penzionisani poljski general.

Po njegovom mišljenju, to bi mogla biti, na primer, sabotaža energetske infrastrukture koja povezuje Kalinjingradsku oblast sa Belorusijom.

5 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: