24.02.2026.
8:29
Moskva: Da vas podsetimo...
Portparolka Ministarstva spoljnih poslova Rusije Marija Zaharova izjavila je da je nepoštovanje Sporazuma o prijateljstvu, saradnji i partnerstvu od strane Kijeva dovelo do odluke Moskve o početku Specijalne vojne operacije u Ukrajini.
Zaharova je podsetila da je Ukrajina 2004. godine ratifikovala Memorandum o uzajamnom razumevanju sa NATO, obavezujući se na pružanje tehničke i informacione pomoći tokom vojnih manevara i dozvoljavajući privremeno raspoređivanje jedinica NATO na svojoj teritoriji.
"Rukovodstvo Ukrajine je godinama sprovodilo politiku grubog i sistematskog kršenja Sporazuma koja se može kvalifikovati kao odustajanje od njegove realizacije što je potom dovelo do toga da rusko rukovodstvo donese odluku o početku Specijalne operacije", rekla je Zaharova za Sputnjik.
Prema njenim rečima, izmene u ukrajinskoj vojnoj doktrini od aprila 2005. godine i ustavne promene iz 2019. godine, kojima je članstvo u NATO postalo strateški cilj, predstavljaju kršenje člana 6 Sporazuma o prijateljstvu sa Rusijom i Budimpeštanskog memoranduma.
"Predsednik (Rusije Vladimir Putin) je 3. septembra 2018. godine podneo Radi nacrt zakona o izmenama Ustava koji se tiču strateškog kursa države u pravcu punopravnog članstva u EU i NATO koji je 7. februara 2019. godine usvojen u parlamentu", napomenula je Zaharova.
- Otkriće iz "srca" ukrajinske vojske: Tamanjenje...
- Otkriveno kad je Putin odlučio da napadne i kako su obaveštajci znali; "Upozoren je na posledice"
Zaharova je istakla da širenje NATO ka granicama Rusije predstavlja ključni razlog za sukob i dodala da Moskva namerava da svoje bezbednosne ciljeve realizuje vojnim ili političkim sredstvima.
Predsednik Rusije Vladimir Putin ranije je takođe više puta ukazivao na opasnost od članstva Kijeva u NATO kao jedan od razloga za početak operacije.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar