Svet 2

19.01.2026.

17:58

Stigla reakcija Kremlja: Tramp će ući u istoriju

Rusija sa zadovoljstvom posmatra pokušaje predsednika SAD Donalda Trampa da preuzme Grenland, jer ti potezi produbljuju jaz između Vašingtona i Evrope, iako mogu imati posledice i po ruske interese na Arktiku.

Izvor: Index.hr

Stigla reakcija Kremlja: Tramp će ući u istoriju
Shutterstock/zodyakuz

Podeli:

Kremlj je poručio da bi Tramp mogao ući u istoriju ukoliko bi preuzeo kontrolu nad Grenlandom, koji je autonomna teritorija Danske, dok je posebni izaslanik predsednika Vladimira Putina, Kiril Dmitrijev, pozdravio ono što je nazvao "raspadom transatlantske unije".

"Postoje međunarodni stručnjaci koji veruju da će Tramp, rešavanjem pitanja uključivanja Grenlanda, sigurno ući u istoriju. I ne samo u istoriju Sjedinjenih Američkih Država, već i u svetsku istoriju", izjavio je portparol Kremlja Dmitrij Peskov. "Teško je ne složiti se s tim stručnjacima", dodao je.

Sergej Markov, bivši savetnik Kremlja, ocenio je da bi Moskva trebalo da pomogne Trampu u ostvarivanju njegovih ambicija, jer su, kako je naveo, "gotovo svi Trampovi neprijatelji ujedno i neprijatelji Rusije". On je to rekao u intervjuu za Rosisjaku Gazetu, zvanični list ruske vlade.

Ipak, uprkos očiglednom zadovoljstvu u Moskvi, Trampovi potezi mogli bi da utiču na ruske planove na Arktiku, regionu bogatom prirodnim resursima i od strateškog značaja za Rusiju.

"Rusija može imati sopstvenu sferu uticaja samo snagom", zaključio je Markov, naglašavajući da se borba za Arktiktek zahuktava.

2 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: