17.01.2026.
19:56
Sudija šokirala ICE: Zabranjena hapšenja i upotreba suzavca
Američka savezna sudija izdala je nalog kojim se saveznim agentima ICE-a zabranjuje korišćenje suzavca ili hapšenje mirnih demonstranata u Minesapolisu, nakon što je ranije ovog meseca agent ubio Reni Gud, dok grad ostaje pod tenzijom zbog novih protesta.
Američka savezna sudija izdala je nalog kojim se ograničavaju taktike kontrole mase koje agenti Imigracione i carinske službe (ICE) smeju koristiti protiv "mirnih i neometajućih" demonstranata u Mineapolisu. Odluka je doneta uoči protesta najavljenih za ovaj vikend zbog imigracionih akcija u gradu i nakon što je agent ICE-a ranije ovog meseca ubio Rene Gud, prenosi Bi-Bi-Si.
Detalji sudske odluke
Sudija Ketrin Menendez presudila je u petak da savezni agenti ne smeju da uhapse niti koriste suzavac protiv mirnih demonstranata, uključujući one koji nadgledaju rad agenata ICE-a.
- "Dokaži da imaš državljanstvo"; Amerikanci pod prismotrom agenata
- Drama na konferenciji u Beloj kući: "Sram vas bilo, levičaru" VIDEO
- Amerika puca po šavovima – građani "love" agente; Tramp preti Zakonom o pobuni FOTO/VIDEO
U nalogu od 83 strane, koji proizilazi iz tužbe grupe demonstranata podnete u decembru, saveznim agentima zabranjuje se hapšenje i "korišćenje suzavca ili sličnih nesmrtonosnih sredstava i alata za razbijanje mase protiv osoba koje učestvuju u mirnim i neometajućim protestnim aktivnostima".
Odluka takođe ograničava agente u "zaustavljanju ili zadržavanju vozača i putnika u vozilima gde ne postoji razumna i jasno izražena sumnja da nasilno ometaju ili se mešaju" u njihov rad. "Čin sigurnog praćenja imigracionih agenata sa odgovarajuće udaljenosti sam po sebi ne stvara razumnu sumnju koja bi opravdala zaustavljanje vozila", navodi se u odluci.
Reakcije na odluku
Ministarstvo za unutrašnju bezbednost SAD-a saopštilo je da preduzima mere za zaštitu službenika od izgrednika. U izjavi za Si-Bi-Es, američkog partnera Bi-Bi-Si-ja, portparol ministarstva rekao je da agencija "preduzima odgovarajuće i ustavne mere kako bi podržala vladavinu prava i zaštitila službenike i javnost od opasnih izgrednika".
- Mineapolis je pod opsadom; "Federalne snage terorišu grad" FOTO/VIDEO
- Jeziva pretnja Donalda Trampa: "Dan odmazde dolazi"
- Haos u Americi: Ispaljen suzavac, ICE hapsi koga stigne FOTO/VIDEO
Bela kuća je takođe kritikovala odluku. "Ova apsurdna odluka prihvata nepošten, levo orijentisani narativ", rekla je glasnogovornica Abigejl Džekson za Politiko. "Evo istine: savezni agenti delovali su zakonito kako bi zaštitili sebe i osigurali integritet svojih operacija kada pojedinci pokušaju da intervenišu."
Napetosti u gradu i istraga protiv demokrata
Mineapolis je napet od pucnjave na Rene Gud 7. januara, a širom grada održavaju se protesti. Tokom protekle nedelje zabeleženi su i sukobi između demonstranata i saveznih službenika.
Uoči očekivanih anti-ICE demonstracija i marša koji planira jedan konzervativni influenser, zvaničnici pozvali su demonstrante da ostanu mirni. Nacionalna garda države stavljena je u stanje pripravnosti, a raspoređeni su i drugi službenici za sprovođenje zakona.
U petak je Ministarstvo pravosuđa objavilo da istražuje dvojicu vodećih demokrata u državi, guvernera Tima Volza i gradonačelnika Mineapolisa Džejkoba Freja, zbog navodnih pokušaja ometanja saveznih imigracionih operacija. Obojica su osudili operacije ICE-a u gradu.
"Podsetnik svima u Minesoti: niko nije iznad zakona", rekla je američka državna tužiteljka Pam Bondi u online izjavi. Volz i Frej kritikovali su istragu. "Naoružavanje pravosudnog sistema protiv vaših protivnika je autoritarna taktika", rekao je Volz u izjavi.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar