05.12.2025.
9:11
Putin: Amerikanci su nam pisali – mole nas VIDEO
Ruski predsednik Vladimir Putin nalazi se u zvaničnoj poseti Indiji, gde je za lokalne medije govorio o ratu u Ukrajini, američkom predsedniku Donaldu Trampu i brojnim sankcijama koje su uvedene Rusiji.
Počeo je rekavši da je oduševljen što se sastao "sa svojim prijateljem", indijskim premijerom Narendrom Modijem. Napomenuo je da postoji "mnogo tema" o kojima njih dvojica treba da razgovaraju.
Sjedinjene Države povećavaju pritisak na Indiju zbog kupovine ruske nafte. Odgovarajući na pitanje o energetici, Putin je naglasio: "Instrument naše energetske saradnje sa Indijom ostaje nepromenjen u trenutnim uslovima, prolaznim političkim promenama, ili čak tragičnim događajima u Ukrajini."
Pročitajte još:
- Putin stigao u predsedničku palatu u Delhiju na zvaničan doček
- Putin dobio poklon od Modija: "Bagavad Gita" na ruskom jeziku
U vezi sa tarifama koje su Amerikanci nametnuli ruskim naftnim kompanijama, Putin je rekao da oni koji pokušavaju da "omete ekonomske veze sa trećim zemljama na kraju nailaze na poteškoće i trpe gubitke."
"Uveren sam da će, kada se ova perspektiva čvrsto uspostavi, takva taktika primene spoljnog pritiska nestati", dodao je.
"Mirovni pregovori su složen zadatak"
Takođe je komentarisao Donalda Trampa. Rekao je da američki predsednik "ima svoju agendu, svoje ciljeve". Na pitanje o Trampovom carinskom ratu, Putin je odgovorio: "Njegove odluke nisu došle niotkuda. On ima savetnike koji veruju da sprovođenje takve carinske politike na kraju koristi američkoj ekonomiji."
"Nikada ne dajem procene o karakteru svojih kolega. Te procene treba da daju građani koji glasaju za svog lidera tokom izbora", rekao je Putin na pitanje kako bi okarakterisao Trampa.
Takođe se osvrnuo na svoj sastanak sa američkim izaslanikom Stivom Vitkofom i Trampovim zetom Džaredom Kušnerom. Napomenuo je da su razgovori trajali pet sati. Mirovne pregovore je opisao kao "složen zadatak" i "izazovnu misiju".
"Naša specijalna operacija nije početak rata"
Tvrdio je da postoji niz oblasti u kojima bi obnovljeni odnosi između Rusije i SAD koristili obema stranama.
"Pokazao sam vam neka pisma... velike američke kompanije su nam poslale. Čekaju da se svi problemi reše i spremni su da nam se vrate. Mole nas da ih ne zaboravimo. Pisma su tu", rekao je.
Dodao je da su kompanije izrazile "jasnu želju" da nastave saradnju i da čekaju "odgovarajući politički signal".
Na pitanje šta bi predstavljalo rusku pobedu u ratu, Putin je odgovorio: "Ne radi se o pobedi, kao što ste rekli... Rusija je odlučna i sigurno će to učiniti da zaštiti svoje interese, da zaštiti svoj narod koji tamo živi, da zaštiti naše tradicionalne vrednosti."
"Mi nismo ti koji su započeli ovaj rat. Zapad je podsticao Ukrajinu i podržao događaje, orkestrirajući puč. To je bila okidač za događaje na Krimu, a zatim i događaje na jugoistoku Ukrajine, u Donbasu", upozorio je.
"Naša specijalna vojna operacija nije početak rata, već pokušaj da se okonča rat koji je Zapad započeo koristeći ukrajinske nacionaliste. Ovo se zapravo dešava upravo sada. To je suština problema. Završićemo ga kada postignemo ciljeve postavljene na početku specijalne vojne operacije, kada oslobodimo ove teritorije. To je sve", izjavio je.
"Zelenski je rekao da će se truditi za mir po svaku cenu"
Govorio je i o ukrajinskom predsedniku Volodimiru Zelenskom.
"Kada je ovaj gospodin došao na vlast, izjavio je da će se truditi za mir po svaku cenu, koristeći sva moguća sredstva, ne štedeći svoju karijeru", rekao je Putin.
"Ali sada stvari vidimo drugačije. On sledi isti obrazac kao i njegovi prethodnici, stavljajući interese uske nacionalističke grupe, posebno radikalnih nacionalista, ispred interesa naroda. U suštini, on se bavi njihovim brigama, a ne brigama nacije“, nastavio je.
Ponovio je svoju uobičajenu retoriku, rekavši da način razmišljanja ukrajinskog režima "zaista podseća na neonacistički režim". Naglasio je da Kijev "nije postigao mnogo uspeha".
"Već sam ranije rekao da je za njih najvažnije da shvate da je najbolji način za rešavanje problema mirni pregovori", primetio je.
Komentari 4
Pogledaj komentare Pošalji komentar