Svet 3

05.11.2025.

10:20

Ima nade za Ukrajinu? "Ali, Rusi će očajnički pokušati..."

Vojni analitičar Majkl Klark smatra da odluka američkog predsednika da ne pošalje rakete “tomahavk” u Ukrajinu, ne znači i kraj nade za Ukrajinu, koja zapravo ima nešto što može da zameni ulogu američkih krstarećih raketa.

Izvor: Index.hr

Ima nade za Ukrajinu? "Ali, Rusi će očajnički pokušati..."
Not supplied / WillWest News / Profimedia

Podeli:

Klark smatra da je američki predsednik uveren u ispravnost svoje odluke, ali ističe da je Rusija očigledno "zabrinuta zbog 'tomahavka'".

"Zabrinuti su zbog dometa i preciznosti", pojašnjava Klark.

On dodaje kako bi isporuka značajnijeg broja ovih projektila mogla da promeni tok rata.

"Da su Amerikanci bili spremni da daju dovoljno 'tomahavka' Ukrajini, a pod dovoljno mislim na oko 200, Ukrajinci bi zaista mogli da gađaju ruske rafinerijske kapacitete, vojne ciljeve. Onda mislim da bi to promenilo razmišljanje Rusije o nastavku rata", rekao je Klark.

On takođe veruje da je upravo strah od takvog scenarija bio razlog nedavnog poziva Vladimira Putina Trampu, kojim ga je pokušao odgovoriti od slanja projektila.

Ipak, Klark ne misli da će se Tramp predomisliti, dok još kaže da sumnja da američki predsednik uopšte traži način kako se izvući iz rata.

Alternative za "tomahavk"

Ipak, ovo ne znači kraj nade za Ukrajinu, jer postoje alternative američkim projektilima.

Među njima se ističu britanski projektili "storm shadow", kao i domaći ukrajinski projektili "flamingo".

Prema Klarkovim rečima, ako Ukrajina uspe da ojača proizvodnju projektila "flamingo", oni bi mogli "da obave posao za koji trenutno misle da bi ga 'tomahavci' mogli obaviti".

"Dakle, Ukrajina može izdržati ako se ovaj rat nastavi u iduće leto. Ukrajinci bi mogli da otkriju da imaju zaista prilično veliku prednost u sposobnosti proizvodnje ‘flaminga’.

Međutim, Klark je imao i poruku upozorenja za Ukrajince.

"Ali možete se kladiti da Rusi traže proizvodna mesta 'flaminga', zbog čega se neki elementi sada proizvode u Evropi kako bi im se pomoglo. Ali Rusi će očajnički pokušati da zaustavi masovnu proizvodnju 'flaminga'", zaključuje Klark.

Podeli:

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: