Svet 7

28.10.2025.

12:41

"Spremni smo za pregovore, samo ne u ove dve zemlje"

Ukrajina je spremna za mirovne pregovore, ali neće prvo povući svoje trupe sa dodatne teritorije, kako je Moskva zahtevala, rekao je u utorak predsednik Volodimir Zelenski.

Izvor: Jutarnji.hr

"Spremni smo za pregovore, samo ne u ove dve zemlje"
EPA/THOMAS TRAASDAHL DENMARK OUT

Podeli:

U komentarima novinarima objavljenim u utorak, Zelenski je rekao da je spreman da održi razgovore bilo gde osim u Rusiji ili na teritoriji svog bliskog saveznika Belorusije.

Planovi za samit u Budimpešti ovog meseca između američkog predsednika Donalda Trampa i njegovog ruskog kolege Vladimira Putina su zamrznuti nakon što je Moskva insistirala na svojim zahtevima, uključujući da Ukrajina preda dodatnu teritoriju kao preduslov za prekid vatre. Tramp je podržao poziv Ukrajine za trenutni prekid vatre na osnovu trenutnih linija fronta.

"Apsolutno je jasno da diplomatiji pristupamo isključivo sa pozicije u kojoj se sada nalazimo. Nećemo odustati i napustiti ovaj ili onaj deo naše zemlje", rekao je Zelenski. "I važan rezultat je da je američka strana konačno ovo učinila javnim signalom: predsednik Tramp je izašao sa takvom porukom."

Zelenski je rekao da je spreman da prisustvuje pregovorima čak i ako se održe u Mađarskoj, uprkos rezervama prema nekim stavovima premijera Viktora Orbana, za koga je rekao da ''blokira sve za Ukrajinu''.

"Ako bude rezultata, onda odlično. Neka se pregovori održe bilo gde", rekao je. "Gotovo da nije važno, sve dok nisu u Rusiji, naravno, i definitivno ne u Belorusiji."

Zelenski je takođe pozvao američke zakonodavce da glasaju za stroža ograničenja prema Rusiji nakon što je Tramp uveo sankcije dvema najvećim ruskim naftnim kompanijama.

"Ukrajini će biti potrebno stabilno finansiranje od svojih evropskih saveznika još dve ili tri godine", rekao je Zelenski.

Podeli:

7 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: