Svet 10

17.10.2025.

10:23

Oko za oko; Počela je ukrajinska osveta

Tokom većeg dela ruskog rata protiv Ukrajine, Moskva je bila u stanju da napada ukrajinske gradove i njenu energetsku mrežu a da je pretrpela vrlo malo odmazde. To se menja.

Izvor: Politiko

Oko za oko; Počela je ukrajinska osveta
Ukrainian Emergency Services / WillWest News / Profimedia

Podeli:

Zahvaljujući uspešnom naporu da razvije sopstvene dronove i rakete dugog dometa, a zatim i da dramatično poveća proizvodnju, Ukrajina sada može skoro svakodnevno da napada Rusiju. Sada može metodično da cilja ne samo rafinerije nafte već i elektrane i električne trafostanice, što izaziva rastuću energetsku krizu unutar Rusije, piše briselski portal Politiko.

"Na kraju krajeva, rekli smo im da moraju da shvate da ako žele da nam nametnu nestanke struje, mi ćemo učiniti isto. Ovde nema tajni", rekao je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski tokom sastanka sa nekoliko novinara, uključujući i Politko, u Kijevu prošle nedelje.

Oko za oko; Počela je ukrajinska osveta
Zelenski Ukraine Presidents Office / Alamy / Profimedia

Cilj je da se razvije tako moćna nenuklearna sposobnost udara da će Rusija zaustaviti sopstvene napade na Ukrajinu. To se još nije dogodilo, ali Ukrajina može da uzvrati na ruske napade na način na koji nije bila u stanju da to učini tokom prve tri godine rata.

U petak je Kremlj lansirao više od 450 dronova i 30 raketa na Kijev i druge ukrajinske gradove, uzrokujući delimične nestanke struje. Samo prošle nedelje, Rusija je lansirala više od 3.100 dronova, 92 rakete i oko 1.360 klizećih bombi protiv Ukrajine, od kojih je većina bila usmerena ka ciljevima energetske infrastrukture.

Ali Ukrajina sada uzvraća istom merom. Pored bombardovanja rafinerija nafte, Kijev je početkom ovog meseca pogodio civilnu elektranu u ruskom gradu Belgorodu blizu granice sa Ukrajinom, uzrokujući nestanke struje.

Zelenski je rekao da je to deo strategije odvraćanja Kijeva.

"Neprijatelj mora da snosi cenu ovog rata. Ali mi ne ubijamo civile", rekao je Zelenski.

Ukrajina pogodila 21 rusku rafineriju

U prvim godinama rata, Ukrajina je ciljala vojnu i energetsku infrastrukturu unutar Rusije, ali su to uglavnom bili sitni napadi koji su brzo prestali, omogućavajući Rusiji da se obnovi, a ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da zaštiti civile od uticaja rata koji je pokrenuo.

Ali rastući arsenal dugog dometa Ukrajine omogućava mnogo održiviju kampanju.

Do sada ove godine, Ukrajina je pogodila 21 od 38 velikih ruskih rafinerija, izvestio je BBC, onesposobivši oko 38 procenata kapaciteta zemlje za rafiniranje sirove oružja. Zelenski je rekao da su napadi prouzrokovali da Rusija izgubi i do petine svojih zaliha benzina i primorali je da počne da uvozi iz Belorusije.

Napadi izazivaju domaću nestašicu goriva, utiču na vojni transport i ostavljaju najvažniju stratešku industriju Kremlja na ivici propasti

Putin se osvrnuo na energetske napade u Ukrajini tokom nedavnog sastanka Ministarstva odbrane.

"U pokušaju da pokaže svojim zapadnim sponzorima barem neki privid uspeha, kijevski režim pokušava da cilja civilne objekte duboko unutar naše teritorije. To mu neće pomoći", rekao je Putin.

Zaoštravanje veza sa Trampom

Odnosi između Zelenskog i predsednika SAD Donalda Trampa su bili napeti. Uključili su incidente poput napada na ukrajinskog predsednika u Beloj kući, privremenog obustavljanja isporuka oružja i razmene obaveštajnih podataka od strane SAD, kao i trenutne mnogo toplije veze koje mogu biti povezane sa Putinovim nastavkom rata umesto da se povinuje Trampovom zahtevu za početak mirovnih pregovora.

Oko za oko; Počela je ukrajinska osveta
Media Punch, MediaPunch Inc / Alamy / Profimedia

U avgustu je Tramp kritikovao svog prethodnika Džoa Bajdena što nije dozvolio Ukrajini da udari duboko u Rusiju.

"Veoma je teško, ako ne i nemoguće, pobediti u ratu bez napada na zemlju osvajača. To je kao veliki sportski tim koji ima fantastičnu odbranu, ali mu nije dozvoljeno da igra napad. Nema šanse za pobedu! Tako je sa Ukrajinom i Rusijom", napisao je Tramp na mreži Truth Social.

Tramp sada kaže da razmatra zahtev Ukrajine za krstareće rakete dugog dometa Tomahavk.

"Iskreno, odajem priznanje Ukrajini što se tako dobro snašla. Oni su veoma dobri borci. Mislim da bi predsednik Putin izgledao sjajno kada bi ovo rešio. Neće biti dobro za njega ako to ne učini", rekao je Tramp novinarima u nedelju, tvrdeći da bi pre nego što odluči o Tomahavcima, mogao prvo da razgovara sa Putinom, jer bi slanje raketa bio "korak napred u ratu".

Zelenski i Tramp su razgovarali o isporukama Tomahavka Ukrajini tokom dva telefonska poziva u poslednja dva dana, što je neobično čest tempo.

"Vidimo i čujemo da se Rusija plaši da bi nam Amerikanci mogli dati Tomahavke. Ovo je signal da ova vrsta pritiska može da funkcioniše za mir", rekao je Zelenski u nedelju. Kijevu je potrebno još jedno snažno sredstvo odvraćanja koje bi "otreznilo Rusiju", dodao je.

Lokalna proizvodnja

Ukrajina ne čeka Vašington. Počela je da proizvodi sve više i smrtonosnijih dronova i raketa, što je ključni razlog zašto je ovogodišnja kampanja dubokih udara održivija i uspešnija, rekao je Zelenski. Još jedna prednost je aktivnija saradnja sa američkim obaveštajnim službama, iako je predsednik odbio da to detaljnije objasni.

"Pa, obaveštajne agencije veoma aktivno sarađuju. Ali za nas je važnije da pomažu u razumevanju ruskih namera, da pomažu u protivvazdušnoj odbrani", rekao je ukrajinski zvaničnik za Politiko pod uslovom anonimnosti.

"Ali naše oružje je postalo bolje i to je takođe korisno."

Fajnenšel tajms je tokom vikenda objavio da SAD pružaju informacije o ciljanju Ukrajini kako bi pogodili rusku energetsku infrastrukturu.

"Dron-raketa Paljanica je već počela da pogađa ruska skladišta municije u desetinama slučajeva", tvrdio je Zelenski. Još jedna dron-raketa pod nazivom Ruta pogodila je pomorsku platformu na udaljenosti od 250 kilometara u Crnom moru, rekao je Zelenski.

Zelenski je rekao da su ciljevi poput ruskih baltičkih luka Ust-Luga i Primorsk "sada na dohvat ruke". U subotu su ukrajinski dronovi pogodili rusku rafineriju nafte Bašnjeft u Ufi blizu Uralskih planina, 1.400 kilometara od Ukrajine.

Nova ukrajinska krstareća raketa Flamingo od 3.000 kilometara počela je da pogađa i Rusiju, kao i raketa kratkog dometa Neptun.

"Neću davati brojke – koristili smo naše rakete Neptun i Flamingo u parovima. Ne govorimo o masovnoj upotrebi ovog para. Samo kažemo da je korišćen, i postoje početni znaci takvog uspeha sa ovim konkretnim oružjem", rekao je Zelenski.

Cilj je da Putin i Rusi osete posledice rata i da nateraju Kremlj da preispita svoje mišljenje, ističe Politiko.

"Potreban je veći pritisak na Rusiju. Pritisak će uspeti – kada izgube više od rata nego što bi u bilo kom drugom scenariju. Naši udari dugog dometa, snažne sankcije, držanje bojnog polja, odbrana sebe – ali i, nesumnjivo, podržavanje mirnih inicijativa, jer je to ispravno – ovo će uspeti", rekao je Zelenski.

Podeli:

10 Komentari

Možda vas zanima

Politika

Mediji: Zagorka Dolovac napustila Srbiju

Dan nakon sednice Odbora za pravosuđe koji je odbio izveštaje Vrhovne javne tužiteljke Zagorka Dolovac o radu javnog tužilaštva od 2020-2025. godine, ona je otputovala avionom za Amsterdam, prenosi Kurir.

10:51

2.12.2025.

2 d

Podeli: