25.09.2025.
15:05
Nova užasna taktika Rusa; "Neki su se ugušili, neki razbijali glavu. Neki su izgubili razum" VIDEO
Ukrajinski Kijev independent objavio jezive detalje, pozivajući se na izjavu ruskog vojnika, o sudbinama vojnika koji su u Kupjansk ušli kroz napuštene cevi gasovoda.
Samo nekoliko dana nakon što su se ruske trupe ponovno pojavile na prilazima Kupjanska, u prvi plan je izbila neuobičajena, ali sve češće korišćena metoda ratovanja – ulazak kroz podzemne gasovode, naveo je kijevski list.
Prema izveštajima posmatračke grupe DeepState, ruski vojnici pokušali su 12. septembra da prođu ispod reke Oskil koristeći cevi, posebno prilagođena kolica i električne trotinete.
Iz tunela su se pojavili u selu Radkivka, a zatim su se razišli prema obližnjim šumama i bočnim delovima Kupjanska, prenosi Jutarnji list.
Ukrajinski odgovor: Poplava i čišćenje grada
Ukrajinski Generalštab potvrdio je da su Rusi koristili cev, ali aglašava da izlaz nije u samom gradu i da je pod kontrolom Ukrajinaca.
Zapovednik Jurij Fedorenko izavio je da je cev poplavljena kako bi se sprečila nova infiltracija ruskih snaga, dok specijalne jedinice čiste manje grupe sabotera unutar grada.
"Centar Kupjanska je pod potpunom kontrolom Ukrajine", rekao je Fedorenko.
Korišćenje podzemnih prolaza u ratovima staro je vekovima, od tunela ispod rovova u Prvom svetskom ratu do sistema Cu Chi u Vijetnamu. U ovom ratu Moskva je pronašla nove “tunelske rute” u napuštenim gasovodima.
Prvi veći slučaj takvog ulaska na ukrajinsku teritoriju zabeležen je početkom 2024. kod Avdijivke, kada su ruske trupe kilometarima prolazile pod zemljom i izašle iza ukrajinskih linija.
Slična taktika ponovljena je 2025. kod Sudže, gde su vojnici danima boravili u cevima, prešavši više od deset kilometara pre napada.
U julu je nezavisni ruski medij Astra objavio snimak vojnika iz Sankt Peterburga, Igora Garusa, koji je opisivao šta se događalo u gasovodima.
Neki su se ugušili, drugi su sebi razbijali glavu...
"Na desetine vojnika se ugušilo, neki su se ubili, drugi su poludeli", rekao je on.
Prema njegoevim rečima, jedan ruski vojnik se sam upucao, dok je drugi sebi razbio glavu. "Ljudi su jednostavno gubili razum", dodao je Garus.
Za ukrajinskog vojnog portparola Sergeja Bratčuka ovo nije iznenađenje: "Rusi sami te akcije zovu ‘smrtonosnim napadima’, ali ih i dalje prihvataju jer njihovi generali ljudski život nikada nisu previše cenili", rekao je on.
Vojni stručnjak Viktor Kevljuk podsetio je da je ključ ruskog uspeha u takvim operacijama faktor iznenađenja.
"Nije to nikakva posebna taktika, samo način da se dođe na željeno mesto. Ako bi tamo bila podzemna železnica, koristili bi i nju", kazao je on.
Komentari 22
Pogledaj komentare Pošalji komentar