Svet 20

20.09.2025.

22:59

"Sledeći put...oborite ih!"

Litvanska ministarka odbrane Dovile Šakalijene pozvala je NATO da zauzme oštriji stav zbog ruskog narušavanja vazdušnog prostora Estonije, sugerišući da bi ruski avioni koji krše granice Alijanse mogli biti oboreni.

Izvor: Tanjug

"Sledeći put...oborite ih!"
EPA/MARCIN BIELECKI POLAND OUT

Podeli:

"Granica NATO-a na severoistoku se testira s razlogom. Moramo ozbiljno da se ponašamo. Turska je dala primer pre 10 godina. Nešto za razmišljanje", napisala je ona na platformi Iks, misleći na obaranje ruskog aviona Su-24 u Turskoj 2015. godine. 

Tri ruska vojna aviona su u petak ušla u vazdušni prostor Estonije na 12 minuta, što je treće kršenje vazdušnog prostora NATO-a od strane Moskve u roku od manje od dve nedelje.

 Nakon incidenta, koji je Talin nazvao "neviđeno drskim" upadom, premijer Estonije Kristen Mihal saopštio je da se ta zemlja pozvala na Član 4 NATO-a, koji zahteva konsultacije među saveznicima kada članica smatra da je njen teritorijalni integritet ili bezbednost ugrožena.

20 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ogromno nalazište nafte postaje nova meta energetskih divova

Lokalne i međunarodne energetske kompanije sve snažnije ulažu u argentinsko nalazište škriljca Vaca Muerta, dok kriza na Bliskom istoku i problemi u Ormuskom moreuzu povećavaju interes za izvore nafte i gasa izvan ratnih i geopolitički nestabilnih područja.

9:25

24.5.2026.

2 d

Podeli: