29.07.2025.
23:47
Rat – dan 1.252: Rusi stežu obruč oko Konstantinovke; Napad na Zaporošku oblast; Tramp dao rok FOTO/VIDEO
Rat u Ukrajini – 1.252. dan. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razgovarao je sa danskom premijerkom Mete Frederiksen o evrointegracijama Ukrajine, posebno o otvaranju prvog pregovaračkog klastera.
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da će početi da uvodi tarife i druge mere Rusiji za deset dana, ako Moskva ne postigne napredak u okončanju rata u Ukrajini.
Završeno
23:31
Sibiha: Sada je pravo vreme za konsolidovanje antiruskih sankcija
Ukrajinski ministar spoljnih poslova Andrij Sibiha objavio je danas na svom X nalogu da se Rusija "u jeftinoj propagandi" hvali da je navodno u ratu sa celim Zapadom i da bi zato trebalo da oseti maksimalni efekat konsolidovanih međunarodnih sankcija.
"Stav predsednika Trampa prema Moskvi je realističan i čvrst s obzirom na to da Putin odbacuje mirovne napore. Cenimo njegovu jasnoću i snagu. Putin odbacuje prekid vatre, izbegava sastanke i produžava rat. On će zaustaviti teror samo kada slomimo kičmu njegove ekonomije koja već ima sistemske probleme, a takođe i kada lišimo njegov vojni budžet finansiranja", objavio je šef ukrajinske diplomatije, prenosi Ukrinform.
Sibiha je rekao da Sjedinjene Američke Države, Evropa i Grupa sedam moraju imati neophodnu snagu da preduzmu mere protiv ruske ekonomije i naglasio da je ključan značaj maksimalne sinhronizacije sankcija.
22:47
Ukrajinci objavili snimak: Uništavanje!
Clearing out russian trash — one tank at a time.
— Defense of Ukraine (@DefenceU) July 29, 2025
📹: 38th Marine Brigade pic.twitter.com/vg9N4sal8m
20:36
Zelenski razgovarao sa Karnijem o jačanju PVO i o sankcijama protiv Rusije
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski razgovarao je danas sa kanadskim premijerom Markom Karnijem o jačanju protivvazdušne odbrane (PVO) i povećanju finansiranja proizvodnje dronova, kao i o sankcijama protiv Rusije, saopšteno je na zvaničnom Telegram kanalu ukrajinskog predsednika.
"Razgovarali smo o našim potrebama, pre svega o jačanju protivvazdušne odbrane dodatnim sistemima i raketama, kao i o povećanju finansiranja za zajedničku proizvodnju dronova, posebno presretača", istakao je Zelenski, prenosi Ukrinform.
Zelenski je kazao da je sa Karnijem razgovarao i o sankcijama protiv Rusije.
20:26
Tramp: Rok je 10 dana, vreme curi!
Američki predsednik Donald Tramp je rekao da je rok da se postigne sporazum o prekidu vatre u Ukrajini 10 dana i da se rok računa "od danas".
Ceo tekst pročitajte OVDE.
18:05
Rusi stežu obruč – vode se teške borbe oko Konstantinovke
Ruske trupe stežu obruč oko Konstantinovke u Donjeckoj Narodnoj Republici (DNR), vode se teške borbe za grad, koji Oružane snage Ukrajine (OSU) gube zbog nedostatka ljudstva i bekstva ukrajinskih komandanata, saopštio je vojno-politički stručnjak iz DNR Jan Gagin.
"Konstantinovka bi mogla biti opkoljena. Borbe su tamo prilično ozbiljne. Istovremeno, neprijatelj ima veliki deficit u ljudstvu, nema nikoga da je brani. Nema više komandanata, nema rukovodstva, gotovo je nemoguće naći oficira starijeg od kapetana - pobegli su", rekao je Gagin.
On je napomenuo da većina boraca koji su ostali u gradu traži priliku da napusti liniju fronta.
"Pad Konstantinovke je samo pitanje vremena, tamo je sve unapred određeno. Sama ukrajinska vojska kaže da je osuđena na propast, i čim Konstantinovka bude zauzeta, ruske trupe će imati pristup Slavjansku", precizirao je stručnjak.
18:04
Zelenski razgovarao s Frederiksen o evropskim integracijama Ukrajine
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski razgovarao je danas sa danskom premijerkom Mete Frederiksen o pitanjima evropskih integracija Ukrajine, posebno o otvaranju prvog pregovaračkog klastera.
"Zahvalio sam Danskoj na opipljivoj i snažnoj podršci Ukrajini, koja jača naše odbrambene sposobnosti i pomaže ljudima", naveo je Zelenski na Telegramu, prenosi Ukrinform.
Prema njegovim rečima, tokom razgovora tema je bila evropska integracija Ukrajine i otvaranje prvog pregovaračkog klastera.
18:04
Aktivistkinja iz Baškortostana Olga Komleva osuđena na 12 godina zatvora
Kirovski okružni sud u Ufi osudio je bivšu aktivistkinju lokalnog štaba preminulog opozicionog političara Alekseja Navaljnog, Olgu Komlevu na 12 godina zatvora u kaznenoj koloniji opšteg režima, javlja danas Komersant.
Komleva je proglašena krivom za učešće u ekstremističkoj zajednici i širenje lažnih vesti o ruskim Oružanim snagama, na suđenju u glavnom gradu ruske republike Baškortostan, koje je održano iza zatvorenih vrata.
Tužilaštvo je tražilo 13 godina zatvora za optuženu, rekao je njen advokat Mihail Lavrentjev za Komersant.
16:59
Preokret na ratištu: Rusi imaju brutalne taktike – tela su minirana
S ratišta kod Sumija, odakle su nekad kretali ukrajinski upadi prema Kursku, stižu vesti o ponovnom osvajanju sela koje su prethodno zauzeli Rusi. Ipak, uprkos vojnim uspesima, atmosfera je daleko od slavljeničke.
Ceo tekst pročitajte OVDE.
15:55
Ruski dronovi napali u tri navrata vozila ukrajinske službe za vanredne sitaucije
Ruski dronovi su u tri navrata gađali vozila ukrajinske spasilačke službe za vanredne situacije u Kostjantinovki, Hersonu i Dnjepropetrovskoj oblasti, pri čemu su povređena četvorica spasilaca, saopštile su danas ukrajinske vlasti.
Državna služba za vanredne situacije je u objavi na Fejsbuku navela da je u Kostjantinovki, u Donjeckoj oblasti, ruski dron napao lokalnu vatrogasnu brigadu dok je evakuisala civile iz opasnog područja, prenosi danas Ukrinform.
U napadu su povređena dva ukrajinska vatrogasca i oštećeno je službeno vozilo.
U Hersonu, ruski dron je udario u kamion koji pripada jednoj od spasilačkih jedinica odeljenja, a u napadu su povređena dva spasioca.
"Okupatori namerno napadaju spasioce, znajući da su oni poslednja linija odbrane za civilno stanovništvo", navodi se u saopštenju.
Tokom protekle noći, ruske snage su napale spasioce dok su gasili požar, nakon što je ruski dron gađao mesto u Sineljničkom okrugu Dnjepropetrovske oblasti.
I u tom napadu je oštećeno vatrogasno-spasilačko vozilo, ali u napadu osoblje nije bilo povređeno.
14:51
Raste broj mrtvih u Ukrajini
- Najmanje 27 civila ubijeno je tokom noći u ruskim napadima na Ukrajinu. Pogođena su naseljena područja, jedan zatvor u Zaporožju i bolnica, saopštili su zvaničnici.
Poginulo je najmanje 16 zatvorenika i ranjeno više od 90, saopštilo je ukrajinsko Ministarstvo pravde.
U Dnjeparskoj oblasti u centralnoj Ukrajini, vlasti su saopštile da su ruske rakete delimično uništile trospratnu zgradu i oštetile obližnje medicinske ustanove, uključujući porodilište i odeljenje gradske bolnice.
Najmanje tri osobe su poginule, uključujući 23-godišnju trudnicu, saopštile su regionalne vlasti.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski naveo da su pogođena 73 grada i sela.
"Ovo su bili svesni, namerni napadi – ne slučajni", napisao je Zelenski na Telegramu.
Komentari 14
Pogledaj komentare Pošalji komentar