23.05.2025.
21:56
"Tramp je izvrnuo činjenice"
Ministar policije Južne Afrike Senzo Mčunu rekao je danas da je predsednik SAD Donald Tramp izneo neistinu kada je tvrdio da video snimak, koji je emitovao u Beloj kući, prikazuje mesto sa posmrtnim ostacima 1.000 belih farmera.

Tramp je "izvrnuo" činjenice da bi progurao lažni narativ o masovnim ubistvima belih ljudi u njegovoj zemlji, rekao je Mčunu.
Tramp je sporni snimak prikazao pre dva dana u Ovalnoj sobi, na sastanku sa predsednikom Južne Afrike Sirilom Ramafosom.
Na snimku iz vazduha vide se beli krstovi sa obe strane seoskog druma, a radi se o insertu iz dužeg video snimka prikazanog na sastanku dva predsednika. "E, ovo je veoma loše", rekao je Tramp tim povodom i dodao: "Ovo su mesta sahranjivanja, upravo ovo ovde. Mesta gde je sahranjeno više od hiljadu belih farmera, a ti nanizani automobili su tu da nedeljom ujutro odaju počast."
- Trampe, raskrinkan si FOTO/VIDEO
- Tramp prikazao Ramafosi snimke "genocida" nad belcima VIDEO
- "Želim da napravim dogovor sa Trampom"
Mčunu: To je bio znak sećanja na ubistva
Mčunu je međutim rekao da ti krstovi ne označavaju grobove ili mesta sahranjivanja, već su bili privremeni spomenik, postavljen 2020. godine, u znak sećanja na ubistva svih farmera širom Južne Afrike.
Prema njegovim rečima, postavljeni su tokom pogreba belog para ubijenog na njihovoj farmi prilikom pljačke.
Sin ubijenog para i jedan lokalni žitelj koji je učestvovao u pogrebu takođe su rekli da ti krstovi nisu mesta sahranjivanja i da su uklonjeni nakon protesta.
Velika stopa kriminala u zemlji
Južna Afrika se bori sa izuzetno visokom stopom kriminala praćenog nasiljem, ali ubistva po farmama čine mali procenat ukupnog broja ubistava u zemlji.
I beli i crni farmeri su mete napada, a ponekad bivaju ubijeni, a vlada u Pretoriji osuđuje nasilje nad obema grupama.
Belci čine oko sedam odsto od ukupno 62 miliona stanovnika Južne Afrike, ali generalno i dalje imaju mnogo bolji životni standard od crne većine, iako je prošlo više od 30 godina nakon završetka sistema rasne segregacije, poznatog kao aparthejd.
Belci čine većinu bogatijih farmera u zemlji.
"Priče o genocidu"
Mčunu je rekao da su Trampove lažne tvrdnje da krstovi predstavljaju više od 1.000 grobnih mesta deo njegove "priče o genocidu".
Time je mislio na neosnovane optužbe američkog predsednika koje on iznosi poslednjih nedelja da u Južnoj Africi postoji široko rasprostranjena kampanja ubijanja belih farmera i oduzimanja njihove zemlje. Tramp to opisuje kao genocid.
"To nisu grobovi. To ne predstavlja grobove", rekao je Mčunu povodom videa. "I nesrećno je što su te činjenice iskrivljene da bi se uklopile u lažni narativ o kriminalu u Južnoj Africi. Poštujemo predsednika Sjedinjenih država, al nemamo nikakvog poštovanja prema njegovoj priči o genocidu".
Bela kuća za sada ne odgovara na zahtev AP-a da prokomentariše izjavu južnoafričkog zvaničnika.
Šest ubistva na farmama
Od preko 5.700 ubistava u Južnoj Africi, počinjenih od januara do marta, šest se dogodilo na farmama, a samo jedna žrtva je belkinja, rekao je Mčunu.
"U principu, ne kategorišemo ljude po rasi, ali u kontekstu tvrdnji o genocidu nad belim ljudima, moramo da razjasnimo ubistva u ovoj kategoriji", rekao je on.
Lurens Bosman, bivši poslanik u nacionalnom parlamentu Južne Afrike, rekao je da je bio u povorci koju je prikazala Trampova administracija.
To se dogodilo u blizini grada Njukasla u istočnoj provinciji Kvazulu-Natal u septembru 2020. Krstovi su bili simboli belih i crnih farmera i poljoprivrednih radnika koji su ubijani širom Južne Afrike tokom prethodnih 26 godina, rekao je Bosman.
Trampove laži da vlada Južne Afrike podstiče progon i ubijanje svojih manjinskih belih farmera, ova zemlja je snažno demantovala, tvrdeći da su optužbe zasnovane na dezinformacijama.
Ramafosa je insistirao na ovonedeljnom sastanku sa Trampom da bi promenio njegovo mišljenje o Južnoj Africi, ispravi njegova pogrešna shvatanja, i obnovi odnose sa SAD.
Tramp je 7. februara izdao uredbu kojom se ukida sva američka finansijska pomoć Južnoj Africi zbog navodnog zlostavljanja belih afrikanerskih farmera i oduzimanja njihove zemlje.
Uredbom je Ramafosina vlada optužena da "podstiče nesrazmerno nasilje nad rasno nepovlašćenim zemljoposednicima" i da vodi antiameričku spoljnu politiku a posebno kritikovala njenu odluku da pred Međunarodnim sudom pravde pokrene postupak protiv Izraela, tvrdeći da je jevrejska država - inače snažni saveznik SAD - počinila genocid nad Palestincima u Gazi.
Uredbom je Južna Afrika optužena da tužbom zapravo podržava palestinsku militantnu grupu Hamas koja upravlja Gazom a koja je 7. oktobra 2023. godine izvršila napad na Izrael, čime je započeo rat jevrejske države protiv Hamasa.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar