22.05.2025.
15:44
Objavljena lista najmoćnijih vojnih sila FOTO
Vojna moć i danas igra ključnu ulogu u međunarodnim odnosima, a Global Firepower Index za 2025. godinu je objavio izveštaj o najjačim vojnim silama sveta.

U njegovim detaljima kriju se neka vrlo zanimljiva pomeranja, geopolitičke poruke i signali promena u svetskom poretku.
Kako se meri vojna moć?
Global Firepower Index ne meri samo broj tenkova, aviona ili vojnika, već se, kako prenosi Klix.ba, rangiranje temelji na više od 60 pokazatelja, među kojima su vojni budžet, broj aktivnih i rezervnih vojnika, logistički kapaciteti, broj i raznovrsnost naoružanja, infrastruktura, dostupnost prirodnih resursa, kao i geostrateški položaj države.
Također se uzima u obzir i tehnološki nivo, što znači da države sa sofisticiranijim sistemima komande i kontrole, naprednim dronovima i sajber kapacitetima imaju značajnu prednost.
Važno je naglasiti da indeks ne uzima u obzir nuklearni arsenal – što je svesna odluka kreatora rang-liste, jer bi njegovo uključivanje uveliko zamaglilo realnu konvencionalnu snagu.
Isto tako, članstvo u vojnim savezima poput NATO-a se uzima u obzir samo indirektno, kroz ukupnu spremnost i interoperabilnost.
Ko ima najjaču vojsku?
- Na vrhu liste i dalje se nalaze Sjedinjene Američke Države, sa ogromnim vojnim budžetom koji u 2025. premašuje 890 milijardi dolara.
SAD posjeduje najnapredniju tehnologiju, globalno raspoređene trupe i neuporedivu projekciju moći širom sveta. Njihova mornarica i vazdušne snage su bez premca, a inovacije u domenu hipersoničnog oružja, svemirske dominacije i sajber ratovanja dodatno učvršćuju poziciju SAD.
- Odmah iza SAD-a nalaze se Rusija i Kina – dve sile koje, iako s manjim budžetima, imaju masivne ljudske resurse, razvijenu vojnu industriju i snažnu prisutnost u regionalnim i globalnim krizama.
Rusija, uprkos sankcijama i ekonomskom pritisku zbog rata u Ukrajini, zadržava drugo mesto zahvaljujući velikom broju tenkova, artiljerije i raketnih sistema. Kina, s druge strane, nastavlja ubrzanu modernizaciju, proširuje mornaricu i intenzivira vojne vježbe u Tajvanskom moreuzu i Južnom kineskom moru.
- Indija je na četvrtom mestu i postaje sve značajniji akter, kako u azijskom kontekstu tako i globalno. Ima jednu od najbrojnijih vojski na svetu, a ulaganja u domaću vojnu industriju i saradnju s partnerima poput SAD-a i Rusije dodatno jačaju njenu poziciju.
Ko se penje na listi, a ko pada?
Jedan od najzanimljivijih uspona dolazi iz Latinske Amerike.
Brazil je rangiran kao 11. najjača vojna sila, što ga čini liderom u regionu. Ova zemlja posljednjih godina ulaže u modernizaciju oružanih snaga, jača vojno-pomorsku komponentu i proširuje domaću proizvodnju oružja.
Ukrajina je posebno interesantan slučaj. Rat s Rusijom pokrenuo je temeljnu transformaciju njenih oružanih snaga.
Uz ogromnu pomoć sa Zapada, prije svega u naoružanju, obuci i obavještajnoj podršci, Ukrajina je u 2025. značajno ojačala. Iako još uvijek pati od gubitaka i logističkih izazova, njen položaj na listi reflektuje stečeno borbeno iskustvo i visok nivo mobilizacije.
Izrael, država s relativno malim brojem stanovnika, ostaje među najjačima zbog tehnološke sofisticiranosti i vojnih inovacija. Njegova vojna doktrina uključuje brze, precizne udare, sajber dominaciju i stratešku autonomiju.
Šta ovaj poredak znači u praksi?
Rangiranje po Global Firepower Indexu ne odražava nužno sposobnost pobede u konkretnom sukobu – kontekst, teren, moral trupa i savezništva često odlučuju o ishodu rata.
Ipak, ova lista daje dobar pregled potencijala država da projektuju silu, odgovore na pretnje i učestvuju u međunarodnim krizama.
Na primer, vojna snaga SAD-a omogućava Vašingtonu da interveniše na više frontova širom sveta gotovo simultano, dok Kina tek razvija sposobnost globalnog dometa.
S druge strane, države poput Turske koriste svoju vojnu poziciju da vode samostalnu spoljnu politiku, što se vidi u njenim operacijama u Siriji, Libiji i na Kavkazu.
U nekim slučajevima, moć služi više kao sredstvo odvraćanja nego direktne upotrebe. To je, recimo, slučaj s Južnom Korejom, čija vojna spremnost djeluje kao balans naspram Severne Koreje.
Ili s Japanom, koji uprkos pacifističkom ustavu ulaže sve više u vojnu modernizaciju zbog sigurnosnih izazova u Indo-Pacifiku.
Turska i Poljska među najbrže rastućim silama
U najnovijem rangiranju za 2025. godinu, Turska i Poljska se izdvajaju kao dve zemlje koje su ostvarile najznačajniji napredak u odnosu na prethodnu godinu.
Turska, koja je sada stabilno pozicionirana među deset najjačih vojnih sila, ulaže intenzivno u razvoj domaće vojne industrije – od borbenih dronova poput Bajraktara, do sopstvenih tenkova, raketnih sistema i čak borbenih aviona.
Njena sposobnost da samostalno proizvodi ključno oružje i izvozi ga širom sveta ne samo da povećava njenu vojnu samodovoljnost, već i jača njenu geopolitičku poziciju, posebno na prostoru Bliskog istoka, Severne Afrike i Južnog Kavkaza.
Poljska, s druge strane, ulaže ogromna sredstva u modernizaciju svojih oružanih snaga kao odgovor na sigurnosne prijetnje sa istoka. Nabavka američkih tenkova Abrams, raketnih sistema HIMARS, južnokorejskih haubica i aviona FA-50, kao i planovi za formiranje najveće kopnene vojske u EU, lansirali su Poljsku znatno više na listi nego što je to bio slučaj prethodnih godina.
Njena transformacija iz obrambene sile u regionalnog vojnog lidera odvija se ubrzano, a vojni analitičari već je vide kao ključnu tačku oslonca istočnog krila NATO-a.
Za mnoge promatrače, iznenađenje predstavlja visoka pozicija Italije - trenutno među deset najjačih vojnih sila sveta.
Iako se često percipira kao politički nestabilna zemlja s ograničenim međunarodnim vojnim angažmanom,
Italija ima respektabilne oružane snage, moćnu mornaricu i naprednu industriju vojne avijacije. Kao članica NATO-a, ona također igra ključnu ulogu u operacijama na Mediteranu, a modernizacija njenih kapaciteta u posljednjih nekoliko godina znatno je poboljšala njenu spremnost i logističku efikasnost.
Suprotno očekivanjima, Nemačka ekonomski gigant Evrope — nije ušla među deset najsnažnijih.
Glavni razlog za to leži u decenijama dugoj strategiji "ograničene vojne sile" nakon Hladnog rata, kao i sporoj transformaciji Bundesvera uprkos povećanim ulaganjima nakon ruske invazije na Ukrajinu.
Iako je Nemačka najavila istorijska povećanja vojnog budžeta i duboke reforme, konkretni rezultati još nisu u potpunosti operativni, što utiče na njen trenutni plasman.
Ipak, ako se reforme nastave sadašnjim tempom, Nemačka bi u narednim godinama mogla znatno skočiti na listi.
Poredak Global Firepower Indexa za 2025. nudi mnogo više od puke liste – on je ogledalo globalnih odnosa, strategija i potencijala. A neke države koje se pednju na toj lsiti poput Brazila, Ukrajine ili Turske, možda danas deluju kao iznenađenja – ali u budućnosti, njihova vojna snaga mogla bi značajno preoblikovati svetsku pozornicu.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar