Svet 2

18.05.2025.

14:30

Tramp: "Sprečio sam nuklearni rat" VIDEO

Američki predsednik Donald Tramp opisao je Pakistance kao "briljantne ljude" i izrazio snažnu želju za proširenjem bilateralne trgovine, preuzimajući zasluge za sprečavanje onoga što je nazvao gotovo nuklearnim sukobom između Pakistana i Indije.

Izvor: Klix.ba

Tramp: "Sprečio sam nuklearni rat" VIDEO
Tanjug/AP Photo/Alex Brandon

Podeli:

U intervjuu za Foks njuz, Tramp je rekao da je njegova intervencija pomogla da se dve zemlje sa nuklearnim oružjem povuku sa ivice rata nakon perioda intenzivne vojne eskalacije.

"Trebalo je da bude nuklearni rat, mislim, ili nešto veoma slično tome... A sada su svi srećni", rekao je Tramp, misleći na tenzije između južnoazijskih rivala. "Rakete su ispaljene, došlo je do odmazde, a obe strane su brzo eskalirale."

Tramp je istakao diplomatske napore svoje administracije "iza kulisa" kao ključne u zaustavljanju krize i rekao da je angažovanje kroz trgovinu deo njegove strategije izgradnje mira.

"Rekao sam svojim ljudima: pozovite ih odmah – hajde da počnemo da trgujemo sada", rekao je.

Predsednik je rekao da je imao "odlične razgovore" sa pakistanskim rukovodstvom i izrazio optimizam u pogledu buduće saradnje. "Oni žele da trguju. Oni su briljantni ljudi i prave neverovatne proizvode. Mi ne trgujemo mnogo sa njima", rekao je Tramp.

Dodao je da, uprkos pozitivnim odnosima, trgovina između SAD i Pakistana ostaje ograničena. "Ne smemo ih zaboraviti jer je za tango potrebno dvoje", rekao je, verovatno pogrešno izgovarajući "pravougaonik" umesto "tango", pokušavajući da naglasi važnost saradnje.

Tramp je iskoristio priliku da kritikuje ekonomsku politiku Indije, nazivajući je "zemljom sa najvišim carinama na svetu". Međutim, priznao je da je Indija pokazala spremnost da smanji carine na trgovinu sa Vašingtonom.

"Indija... oni gotovo onemogućavaju poslovanje", rekao je Tramp. "Da li znate da su spremni da ukinu 100 odsto svojih tarifa na Sjedinjene Države?"

Tramp: Sprečio sam nuklearni rat VIDEO
Tanjug/AP Photo/Mark Schiefelbein

Dalje je ocenio da su njegovi diplomatski napori jedno od najznačajnijih dostignuća njegove predsedničke karijere.

"Veći uspeh nego što ću ikada dobiti zaslužne zasluge", rekao je. "Ovo su ozbiljne nuklearne sile. Ovo nisu male sile – i bile su besne."

Govoreći o opasnosti od sukoba, Tramp je eskalaciju opisao kao situaciju opasno blizu nuklearne razmene vatre.

"Bio je to udarac za udarcem. Postajalo je sve dublje – više projektila. Svi su govorili 'jače, jače', do tačke gde je sledeći korak bio – znate šta? Reč na N. To je reč na N. To je veoma ružna reč, zar ne? U mnogo čemu. Reč na N u nuklearnom kontekstu – to je najgora stvar koja može da se desi", nastavio je. "I mislim da su bili veoma bliski. Mržnja je bila ogromna."

Tramp je ovaj događaj predstavio kao primer kako diplomatija, u kombinaciji sa ekonomskim angažovanjem, može sprečiti globalnu katastrofu.

"Koristim trgovinu da bih izmirio račune i izgradio mir", rekao je.

Završavajući intervju, Tramp se predstavio kao predsednik koji postiže rezultate. "Radili smo ne samo za mir u svetu, već i za ekonomski napredak", rekao je. "Trgovina je sredstvo za mir."

Najnovija eskalacija između Pakistana i Indije počela je 22. aprila, kada je u napadu u letovalištu Pahalgam u Indijskom okeanu poginulo 26 ljudi. Indija je odmah okrivila Pakistan, iako nije predstavila javne dokaze.

Kao odgovor, Indija je 23. aprila preduzela niz neprijateljskih poteza, uključujući suspenziju 65 godina starog Sporazuma o vodi Inda (IWT), ukidanje viza za pakistanske građane, zatvaranje graničnog prelaza Vagah-Atari, naređivanje zatvaranja Visokog komisijskog zgrada Pakistana u Nju Delhiju i smanjenje broja diplomata u ambasadama.

Pakistan je snažno odbacio optužbe, nazivajući ih neosnovanim, i uzvratio je preko svog Saveta za nacionalnu bezbednost (NSC). To je uključivalo obustavu trgovine sa Indijom, zatvaranje pakistanskog vazdušnog prostora za indijske avione i druge kontramere.

Tenzije su dodatno eskalirale u ranim jutarnjim satima 7. maja, kada su raketni napadi pogodili šest gradova u Pendžabu i Azad Džamuu i Kašmiru (AJK), uništivši džamiju i ubivši desetine civila, uključujući žene, decu i starije osobe.

U brzom vojnom odgovoru, pakistanske oružane snage oborile su indijske borbene avione, uključujući tri aviona Rafal koji se smatraju ključnim resursima indijskog vazduhoplovstva. Tokom naredna dva dana, Indija je lansirala talase dronova izraelske proizvodnje, koje je takođe neutralisala pakistanska vojska.

Sukob se ponovo intenzivirao u ranim jutarnjim satima 10. maja, kada je Indija ciljala raketne napade na nekoliko pakistanskih vazduhoplovnih baza. Kao odgovor, Pakistan je pokrenuo operaciju Bunjan-un-Marsus, oštećujući indijske vojne objekte, uključujući raketne depoe, vazduhoplovne baze i druge strateške ciljeve.

Tramp: Sprečio sam nuklearni rat VIDEO
Tanjug/AP Photo/Alex Brandon

Do subote uveče, američki predsednik Donald Tramp je objavio da je postignut prekid vatre nakon intenzivnih diplomatskih napora tokom noći. Nekoliko minuta kasnije, sporazum su odvojeno potvrdili ministar spoljnih poslova Pakistana Ishak Dar i ministar spoljnih poslova Indije.

Međutim, iako su vojne akcije okončane, narativni rat se nastavio.

Dok je Pakistan javno zahvalio američkom predsedniku Donaldu Trampu – zajedno sa Kinom i zemljama Persijskog zaliva - na ključnoj ulozi u smirivanju tenzija, Indija je umanjila značaj stranog posredovanja.

Indijski zvaničnici su insistirali da je primirje rezultat direktnih bilateralnih pregovora, a portparol Ministarstva spoljnih poslova Randhir Džaisval je pojasnio da trgovina nikada nije bila deo razgovora sa američkim zvaničnicima.

Tramp je, međutim, na Američko-saudijskom investicionom forumu ponovio da je njegova administracija posredovala u postizanju primirja koristeći trgovinu kao polugu. "Nemojmo trgovati nuklearnim raketama, hajde da trgujemo stvarima koje tako lepo proizvodite", rekao je, predstavljajući sebe kao ključnog mirotvorca između rivala naoružanih nuklearnim oružjem.

Podeli:

loader

2 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zemlja će izdržati još godinu i po, a onda...

Ukoliko emisije ugljen-dioksida ostanu na sadašnjem nivou, Zemlja bi već za tri godine mogla da pređe granicu globalnog zagrevanja od 1,5 stepeni Celzijusa, upozorava više od 60 vodećih svetskih klimatologa u najnovijoj proceni stanja planete.

12:10

19.6.2025.

1 d

Podeli: