14.05.2025.
13:25
Rađa se nova osovina "atomskog zla"?
Iran je izašao s iznenađujućim predlogom da zemlje Bliskog istoka formiraju konzorcijum koji bi obogaćivao uranijum u iranskim centrifugama.

Prema Teheranu, članice konzorcijuma bi, između ostalih, mogle biti i Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija - glavni arapski protivnik Irana, a cilj predloga je očigledno očuvanje iranskog programa obogaćivanja uranijuma.
Nije poznato da li je ovaj predlog izneo iranski ministar spoljnih poslova Abas Arakči tokom trosatnog sastanka s Amerikancima u nedelju, ali se o tom predlogu uveliko govori u Teheranu.
Nakon sastanka u Omanu, Arakči je otputovao u Dubai, gde je razgovarao s ministrom spoljnih poslova, prenosi Klix pisanje britanskog Gardijana.
- Ovo je poslednje upozorenje – Amerika to neće dozvoliti nikada
- Vašington pojačava: Iran neće pristati?
Ujedinjeni Arapski Emirati već imaju nuklearnu elektranu s četiri bloka, koju je izgradila Južna Koreja, ali u sklopu svog nuklearnog programa ne obogaćuju uranijum.
Prema predlogu, Emirati i Saudijska Arabija bi imali udele u konzorciju mu i mogli bi da koriste iransku tehnologiju na iranskom tlu, verovatno u novoizgrađenom zajedničkom postrojenju.
Takođe, predloženo je i da zemlje "članice" u Iran šalju svoje eksperte i naučnike, što znači da bi iranski nuklearni program bio transparentniji.
Trenutno ga nadziru samo inspektori Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), kojima Teheran povremeno ograničava pristup.
Američki pregovarač Stiv Vitkof je u početku rekao da bi Iranci mogli da zadrže mogućnost obogaćivanja uranijuma, ali na znatno nižem nivou. Sada SAD traže potpuno ukidanje tog procesa.
Sporazum JCPAO, koji su SAD ranije napustile, dopuštao je Iranu da obogaćuje uranijum do 3,67 odsto, što je ispod granice potrebne za kori-šćenje uranijuma kao nuklearno gorivo.
Međutim, Iran je već obogatio uran‚1ijum do 60 odsto.
- Iran predstavio novu balističku raketu: Oni su naše mete VIDEO
- Sledi nova runda pregovora Irana i SAD? "Zavisi..."
Za istraživačke svrhe dovoljno je 40 odsto, dok je za nuklearno oružje bazirano na uranu potrebno više od 90.
Iran se istovremeno priprema i za mogući sukob sa SAD. Načelnik iranskog Generalštaba, Mohamad Bageri, je 12. maja tokom inspekcije vojnih objekata na jugu zemlje naredio komandantima da pripreme novi operativni plan za ostrva Nazeat u Hormuškom moreuzu.
Prema Institutu za proučavanje rata, planira se jačanje PVO sistema, kao i raspoređivanje raketnih i dron jedinica. Na ostrva su već prebačene morske mine, balističke rakete, protivbrodske rakete i brzi čamci.
Iranski mediji su 13. maja objavili snimke američkog nosača aviona "USS Dwight D. Eisenhower-a" snimljenog iranskim dronom i spomenuli su izgradnju novog skloništa za podvodne dronove u provinciji Hormuzgan.
Njihova meta bile bi američke ratne mornarice.
Iran je takođe reagovao na reči Vtkofa da "ako ne dođe do dogovora, postoje i drugi načini da se ‘reši’ iranski nuklearni program".
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar