Svet 3

25.04.2025.

15:25

Zaraza, smrt, panika; Masovne žrtve

Ukrajinske snage mogle bi da posegnu za terorističkim napadima koristeći biološke patogene, upozorio je visoki sigurnosni zvaničnik Moskve Sergej Šojgu.

Izvor: Index.hr

Zaraza, smrt, panika; Masovne žrtve
Profimedia

Podeli:

U intervjuu za rusku agenciju Tas (TASS) naveo je da ukrajinske specijalne službe pokušavaju da privuku mlade, penzionere i predstavnike socijalno ranjivih i marginalizovanih grupa stanovništva za sprovođenje terorističkih napada, uključujući paljenje upravnih zgrada i vojnih kancelarija za regrutaciju, oštećivanje železničke opreme i slično. Prema Šojguu, Kijev traži pristalice proukrajinskih nacionalističkih i neonacističkih grupa.

"Postoji velika verovatnoća terorističkih napada i sabotaža korišćenjem bioloških patogena", rekao je i istakao da su glavne terorističke pretnje poslednjih godina uzrokovane aktivnim diverzantskim i terorističkim delovanjem ukrajinskih specijalnih službi, oružanih grupa i neonacističkih struktura.

"Činjenice o korišćenju hemijskih ratnih sredstava"

Kako dodaje, to je takođe povezano s čestim napadima i granatiranjima Rusije bespilotnim letelicama i pomorskim dronovima, artiljerijskim i raketnim sistemima, te s pokušajima atentata na predstavnike vlasti, sigurnosnih snaga i vojnog zapovedništva Ruske Federacije.

"Najnapetija situacija razvila se u ruskim regijama koje graniče s Ukrajinom. Utvrđene su činjenice o neprijateljskom korišćenju hemijskih ratnih sredstava, što je zabranjeno međunarodnim konvencijama", rekao je Šojgu.

Zaraza, smrt, panika; Masovne žrtve
Šojgu i Putin Profimedia

Bioterorizam

Podsetimo, teroristički napad s biološkim patogenima čin je namernog korišćenja bioloških agenasa – poput bakterija, virusa ili toksina – u svrhu izazivanja bolesti, smrti ili straha među ljudima, životinjama ili biljkama, s ciljem ostvarivanja političkih, ideoloških ili drugih ciljeva.

Takav napad spada u kategoriju biološkog terorizma, odnosno upotrebe biološkog oružja, što uključuje proizvodnju, posedovanje, transport, nabavku ili upotrebu bioloških sredstava za masovno uništenje. Posledice mogu biti masovne zaraze, smrt, panika, ekonomska destabilizacija i dugotrajne posledice po zdravlje i sigurnost stanovništva.

Primer bioloških patogena koji bi se mogli koristiti u takvom napadu su antraks, toksin botulinum, variola (virus boginja), ebola i slični visoko zarazni i smrtonosni mikroorganizmi. Teroristički napad s biopatogenima smatra se posebno opasnim zbog mogućnosti brzog širenja bolesti i otežanog otkrivanja izvora zaraze.

Takvi napadi su zabranjeni međunarodnim konvencijama i smatraju se jednim od najtežih oblika terorizma zbog potencijala za masovne žrtve i dugotrajne posledice na društvo.

Podeli:

loader

3 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: