Svet 2

08.04.2025.

12:26

Objavljeno je: Ovo je najveći krvnik sveta

Prošle godine u svetu je izvršeno više od 1.500 pogubljenja, što je najviši broj od 2015., stoji u izveštaju koji je danas objavila organizacija Amnesty International.

Izvor: Index.hr

Objavljeno je: Ovo je najveći krvnik sveta
Shutterstock/angelo gilardelli

Podeli:

Rast tog broja najviše je zabeležen zbog Irana, Iraka i Saudijske Arabije na koje zajedno otpada 91% svetskih egzekucija.

Iran ih je izvršio najmanje 972, Saudijska Arabija najmanje 345, a Irak najmanje 63, stoji u izveštaju o izvršenjima smrtnih kazni.

Amnesty upozorava i da je taj broj sigurno viši zbog tajnosti pogubljenja u nekim zemljama, a posebno u Kini, koju je ta organizacija prozvala "vodećim krvnikom sveta".

Smrtne kazne u toj azijskoj zemlji državna su tajna, piše agencija dpa.

Mediji tamo objavljuju informacije o egzekucijama visokog profila, kako bi vlasti poslale političku poruku.

U januaru 2024. tako su preneli vest o smrtnoj kazni para koji je bacio svoje dvoje dece sa zgrade u Čongkuingu.

U SAD-u, gde je bilo 25 smrtnih kazni, predsednik Donald Tramp najavljuje da će nastaviti s tom praksom kako bi zaštitio američke građane od "nasilnih silovatelja, ubica i čudovišta", što je Amnesty kritikovao.

"Te dehumanizirajuće izjave promovišu lažni narativ da smrtna kazna ima jedinstven uticaj na zaustavljanje zločina", naveli sui z organizacije.

AI osuđuje korišćenje smrtne kazne, uopšte, pa i kao političkog alata, posebno u zemljama Bliskog istoka poput Irana i Saudijske Arabije.

Podeli:

2 Komentari

Možda vas zanima

Politika

Mediji: Zagorka Dolovac napustila Srbiju

Dan nakon sednice Odbora za pravosuđe koji je odbio izveštaje Vrhovne javne tužiteljke Zagorka Dolovac o radu javnog tužilaštva od 2020-2025. godine, ona je otputovala avionom za Amsterdam, prenosi Kurir.

10:51

2.12.2025.

2 d

Podeli: