10.03.2025.
17:10
"To se nikada ne bi desilo da sam ja bio predsednik 2022. godine"
Američki predsednik Donald Tramp izjavio je da su SAD gotovo okončale suspenziju razmene obaveštajnih podataka sa Ukrajinom i da očekuje dobre rezultate od predstojećih pregovora sa ukrajinskim zvaničnicima u Saudijskoj Arabiji.
Tramp je novinarima u predsedničkom avionu rekao da njegova administracija mora da učini sve što može da "uozbilji Ukrajince" u vezi sa sklapanjem sporazuma o okončanju rata sa Rusijom, prenosi Foks njuz.
Upitan kako Ukrajina treba da pokaže da želi mir, Tramp je kazao da to nije pokazala u meri u kojoj on misli da treba.
"Mislim da trenutno nisu, ali mislim da hoće, i mislim da će to postati očigledno u naredna dva ili tri dana. Ove nedelje su stotine ljudi umrle u gradovima u Ukrajini, i moramo to da zaustavimo. To se nikada ne bi desilo da sam ja bio predsednik (2022. godine)", naveo je Tramp.
- Evo kad bi mogli da se sastanu Si i Tramp: U toku su pripreme važnog susreta
- Potpuni obrt, Amerikanci ponovo promenili ploču; Kako će reagovati Putin?
- Smrtonosan udarac Trampa; Sada sledi direktan sukob? Biće kao u Marijupolju – pokolj
SAD su 5. marta objavile da su obustavile razmenu obaveštajnih podataka sa Ukrajinom, čime su pojačale pritisak na ukrajinskog predsednika Volodimira Zelenskog da sarađuje sa Trampom u nastojanju da dođe do mirovnih pregovora sa Rusijom.
Suspenzija razmene obaveštajnih podataka, koja narušava sposobnost Ukrajine da se brani od ruskih raketnih udara, usledila je posle obustave američke vojne pomoći Kijevu.
Američki zvaničnici će se sutra sastati sa ukrajinskom delegacijom u Saudijskoj Arabiji kako bi utvrdili da li je Ukrajina spremna na materijalne ustupke Rusiji radi okončanja rata, navodi Rojters.
Predmet razgovora u Džedi biće i sudbina sporazuma koji Vašingtonu treba da omogući pristup određenim mineralima u Ukrajini kao uslov za nastavak podrške Kijevu.
Tramp i Zelenski nisu potpisali taj sporazum 28. februara, kako je bilo planirano, pošto su se posvađali u Beloj kući.
- U toj žučnoj raspravi pobednik je... Putin
- Zelenski nakon skandala u Beloj kući: Ne dugujem nikakvo izvinjenje Trampu
- Tramp urlao na Zelenskog: "Glupi predsednik je dao novac za rat"; Objavljen snimak svađe VIDEO
- Prekinuta poseta Zelenskog; Potpuni haos u Beloj kući
Tramp je juče izrazio uverenje da će Ukrajina potpisati sporazum o mineralima, za koji Kijev traži da sadrži bezbednosnu garanciju od SAD.
"Oni će potpisati sporazum o mineralima, ali ja želim da oni žele mir. Nisu to pokazali u meri u kojoj bi trebalo", rekao je Tramp.
Tramp je kazao i da njegova administracija razmatra brojna pitanja u vezi sa carinama prema Rusiji, kao i da američki zvaničnici nisu zabrinuti zbog zajedničkih vojnih vežbi Rusije, Kine i Irana.
Komentari 1
Pogledaj komentare Pošalji komentar