26.02.2025.
18:43
Pokrenuta operacija: F-16 iznad Litvanije, Letonije i Estonije
Poljsko ratno vazduhoplovstvo patroliraće vadušnim prostorom baltičkih država u okviru operacije "Baltičko vazduhoplovno patroliranje", najavio je ministar odbrane te zemlje Vladislav Kosinjak-Kamiš.
"Poljski F-16 avioni leteće nad Litvanijom, Letonijom i Estonijom. Četiri aviona biće raspoređena u okviru poljskog vojnog kontingenta u Litvaniji, čije operacije počinju sredinom marta", rekao je Kosinjak-Kamiš i dodao da će operacija da traje do sredine jula, preneo je Euroaktiv.
Poljska će za tu misiju da pošalje 150 vojnika kako bi podržala bezbednost baltičkih država, što je odobreno na sednici vlade, precizirao je ministar.
"Ova NATO misija pokazuje solidarnost saveznika. Nije reč samo o pripremama za krizne situacije, već i o obezbeđivanju bezbednosti", rekao je Kosinjak-Kamiš.
Kosinjak-Kamiš je rekao da je operacija "Baltičko vazduhoplovno patroliranje" jedan od razloga zašto Poljska trenutno ne izjavljuje da će poslati vojnike u Ukrajinu u okviru misije održavanja mira, o kojoj se trenutno raspravlja medju liderima EU i NATO-a.
On je dodao da je učešće u misiji "Baltičko vazduhoplovno patroliranje" dogovoreno sa poljskim predsednikom Andrejem Dudom.
Prema pravilima o raspoređivanju poljskog vojnog kontingenta u inostranstvu, odluku donosi predsednik, vrhovni komandant Oružanih snaga, na predlog Saveta ministara.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar