Svet 0

19.02.2025.

16:08

Doneta odluka: On će voditi pregovore sa Hamasom

Izraelski premijer Benjamin Netanjahu imenovao je danas Rona Dermera, svog najbližeg savetnika, koji ima bliske veze sa predsednikom SAD Donaldom Trampom, da vodi pregovore o drugoj fazi prekida vatre sa Hamasom, izjavio je neimenovani izraelski zvaničnik.

Izvor: Tanjug

Doneta odluka: On će voditi pregovore sa Hamasom
Shutterstock/Anas Mohammed

Podeli:

Zvaničnik je rekao da će Dermer biti na čelu izraelskog tima, preneo je AP. Prethodne razgovore vodili su šefovi bezbednosnih agencija Mosad i Šin Bet

Pregovori još nisu počeli o drugoj fazi, koja bi trebalo da uključi prekid rata, povratak svih talaca i povlačenje Izraela iz Gaze. Dermer, rođen u SAD, smatra se Netanjahuovim najbližim savetnikom. Ranije je služio kao ambasador Izraela u SAD i bivši je republikanski aktivista sa jakim vezama u Beloj kući. 

Dermer je trenutno ministar za strateška pitanja Izraela i bio je "ključni igrač" u odnosima sa SAD i arapskim zemljama u Persijskom zalivu. Izrael i Hamas tek treba da pregovaraju o drugoj i težoj fazi prekida vatre, a prva se završava početkom marta. Druga faza predviđa obustavu vatre na 42 dana. 

Hamas bi trebalo da oslobodi sve preostale zarobljenike, koje drži još od napada na Izrael 7. oktobra 2023. godine, dok bi i Izrael trebalo da oslobodi prethodno dogovoren broj palestinskih zatvorenika.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Politika

Mediji: Zagorka Dolovac napustila Srbiju

Dan nakon sednice Odbora za pravosuđe koji je odbio izveštaje Vrhovne javne tužiteljke Zagorka Dolovac o radu javnog tužilaštva od 2020-2025. godine, ona je otputovala avionom za Amsterdam, prenosi Kurir.

10:51

2.12.2025.

2 d

Podeli: