Svet 1

15.02.2025.

11:20

Nemačka: Ne prihvatamo

Nemački kancelar Olaf Šolc izjavio je danas da Nemačka neće prihvatiti strano mešanje u svoju demokratiju, a to je poručio dan nakon što je potpredsednik SAD Džej Di Vens na Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji kritikovao evropsku demokratiju.

Izvor: Tanjug

Nemačka: Ne prihvatamo
Jochen Tack / Alamy / Profimedia

Podeli:

Nemačka će nakon parlamentarnih izbora, koji su zakazani za 23. februar, sama odlučiti o tome kako će razvijati svoju demokratiju, rekao je Šolc, ponavljajući svoj stav protiv krajnje desnice, preneo je AP.

"Nemačka je veoma jaka demokratija, i kao jakoj demokratiji apsolutno nam je jasno da ekstremna desnica treba da bude van procesa političkog odlučivanja i neće biti saradnje sa njima", naveo je Šolc pred izbore uoči kojih, prema anketama, krajnje desničarska Alternativa za Nemačku (AfD) ima podršku od 21 odsto i nalazi se na drugom mestu iza koalicije Hrišćansko-demokratske unije Nemačke (CDU) i bavarske Hrišćansko-socijalne unije (CSU), koja ima podršku od 32 odsto.

 

Šolc je, odgovarajući na Vensove optužbe da je sloboda govora "u povlačenju" širom Evrope, rekao da "sloboda govora u Evropi znači da ne napadate druge na načine koji su protivni zakonima".

Šolc je aludirao na pravila u Nemačkoj koja ograničavaju govor mržnje, navodi američka agencija.

Nemački kancelar je istakao da će Evropa podržavati Ukrajinu dok god to bude bilo potrebno, čak i ako ne bude bio postignut mirovni sporazum, navodeći da "nametnuti" mir u Ukrajini nikada neće imati podršku evropskih zemalja.

Vens je rekao u petak da se postavlja pitanja da li se Evropa pridržava demokratskih standarda kada, kako je naveo, pojedini evropski sudovi otkazuju izbore, misleći na poništavanje prvog kruga predsedničkih izbora u Rumuniji u kojem je pobedio desničar Kalin Đorđesku.

Podeli:

1 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Ubijen Putinov protivnik

Denis Kapustin, vođa paravojnog Ruskog dobrovoljačkog korpusa (RBK), koji se bori na strani Ukrajine, ubijen je na Zaporoškom frontu, saopštio je danas RBK na Telegramu.

9:02

27.12.2025.

2 d

Podeli: