13.02.2025.
16:49
"Važno da se ništa ne odvija prema njegovom planu"
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je danas da i Evropa treba da bude za pregovaračkim stolom o okončanju rata između Rusije i Ukrajine.
Zelenski je rekao kako ne misli da činjenica što je američki predsednik Donald Tramp juče prvo razgovarao sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom a posle toga s njim, govori o američkim prioritetima, ali i naveo da je to bilo "neprijatno", prenosi Rojters.
Rekao je da on i Tramp nisu razgovarali o potencijalnom članstvu Ukrajine u NATO-u, dodajući da ''zna da SAD ne žele da Ukrajina bude članica''.
Naveo je da Ukrajina neće prihvatiti nikakav sporazum koji bi Moskva i Vašington postigli bez Kijeva.
"Danas je važno da se ništa ne odvija prema Putinovom planu. On želi da sve pregovore sprovodi bilateralno sa SAD", naglasio je Zelenski.
- Poznato mesto gde će se sastati Putin i Tramp; Hladan tuš za Ukrajinu – nije praktično
- Pomno pratili razgovor: Ne možete bez nas i Kijeva ništa
- Posle ćaskanja s Putinom, Tramp razgovarao i sa Zelenskim; Želi mir; Oglasio se predsednik Ukrajine
- Trampova zamka za Zelenskog
- Lavrov začuđen: "Putin i Tramp imali običan razgovor – Šta vas iznenađuje?"
- "Rusija ne sme izaći kao pobednik"
- Rusija: Izgubili ste...
- Vatre na sve strane; Dronovi kose vojnike; Da li je moguć mir?
Zelenski je dodao da s Trampom nije razgovarao o mogućnosti da se u Ukrajini održe predsednički izbori.
On i Tramp razgovarali su u sredu telefonom o okončanju rata u Ukrajini, nakon što je Tramp telefonom prethodno razgovarao sa Putinom.
Zelenski je istakao da su razgovarali o prilikama za postizanje mira i razgovor ocenio kao značajan.
''Predsednik Tramp je podelio detalje razgovora sa Putinom. Složili smo se da ostanemo u kontaktu i planiramo sastanke'', naveo je Zelenski.
On je dodao da su razgovarali o pripremi novog dokumenta o bezbednosti, ekonomskoj saradnji i partnerstvu.
Prema rečima portparola Zelenskog Sergeja Nikiforova, razgovor je trajao oko sat vremena.
Tramp je na svojoj društvenoj mreži "Truth Social" napisao da je razgovor sa Zelenskim ''dobro protekao'', i istakao da, ''kao i Putin, i Zelenski želi mir''.
Naveo je da je u razgovoru bilo reči o mnogim temama u vezi sa ratom, ali uglavnom o predstojećoj Minhenskoj bezbednosnoj konferenciji koja se održava u petak, kada će potpredsednik SAD Džejms Dejvid Vens i državni sekretar Marko Rubio voditi delegaciju.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar