16.05.2025.
13:31
Manje mesta za Srbe u Vukovaru: Rezultat progona i sprečavanje povratka
Za pet zagarantovanih mesta za predstavnike srpske nacionalne manjine u narednom sazivu Gradskog veća Grada Vukovara boriće se ukupno 57 kandidata i kandidatkinja koji su se izjasnili kao Srbi.

Zbog pada udela Srba u ukupnom stanovništvu grada Vukovara, najbrojnija manjina pašće na pet garantovanih odbornika u Gradskom veću, umesto dosadašnjih šest.
Samostalna demokratska srpska stranka (SDS S) i Domovinski pokret su do sada imali po dva predstavnika, a DS S i Suverenisti jednog.
Sadašnji zamenik gradonačelnika iz redova srpske nacionalne manjine Srđan Kolar iz SDS S-a i njegov imenjak Milaković iz DS S-a, koji je na tom mestu bio Kolarov prethodnik, nekad su bili zajedno u SDS S-u, dok Milaković nije izašao iz stranke zbog neslaganja sa vrhom.
Srđan Milaković je nakon izlaska iz stranke postao zamenik gradonačelnika Vukovara porazivši na izborima SDS S-ovu Vesnu Vujić, dok je na prethodnim lokalnim izborima Kolar vratio svojoj stranci ovu poziciju pobedivši upravo Milakovića.
Inače, broj Srba koji žive u Hrvatskoj neprestano opada od 1991. godine.
Predsednik i poslanik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac izjavio je nedavno da je važno da se razviju i učvrste institucije koje garantuju sporazum između Hrvatske i Srbije u pogledu zaštite prava manjina.
U Hrvatskoj je 1991. godine živelo nešto više od 580.000 Srba, a 20 godina kasnije oko 123.000. Nagli pad zabeležen je i između dva poslednja popisa stanovništva, 2011. i 2021. godine.
Milorad Pupovac kao glavni razlog dramatičnog pada broja Srba koji žive u Hrvatskoj vidi rat i ratni progon, ali i sprečavanje njihovog povratka.
- Kolona sećanja u Vukovaru bez predsednika Zorana Milanovića
- Grupa huligana osuđena u Vukovaru zbog napada na srpske dečake
"Ukupno gledano za sve Srbe, nezavisno o tome da li su oni koji su izbegli ili su se nalazili na područjima koja su bila zahvaćena ratom, doživljavaju nepovoljnu društvenu i političku atmosferu. Pripadnici srpske zajednice susreću se već godinama i decenijama sa mržnjom, nacionalizmom i strahovima", upozorio je Pupovac nedavno u izjavi za RTS.
Rekao je i da je jedino uspostavljanje normalnih odnosa između Srbije i Hrvatske može da dovede do demografske revitalizacije srpske zajednice.
"U Hrvatskoj mora da se smanji antisrpski stav, koji se svakih pet-deset godina na neki način obnavlja. Prolazili smo kroz periode koji su bili pozitivni, gde su Srbi osetili da mogu biti ravnopravni građani. Onda, nakon toga, ponovo nastupa period u kojem dolaze političke i nepolitičke grupe koje u Srbima vide problem i nastoje da smanje njihova prava. Stigmatizuju ćirilicu, njihove političke predstavnike i stranke", ukazao je Pupovac.
Ističe da je važno da se razviju i učvrste institucije koje garantuju međunarodni standard i sporazum između Hrvatske i Srbije u pogledu zaštite prava manjina.
Komentari 0
Pogledaj komentare Pošalji komentar