Politika 6

28.06.2026.

13:50

Vučić: "Uskoro ćemo imati i posebne jedinice u Vojsci Srbije"; "Pokazali smo našu vojnu moć"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić obratio se danas građanima nakon prikaza novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije na Pasuljanskim livadama, te je pričao o vojnom unapređenju naše vojske.

Izvor: B92.net

Vučić: "Uskoro ćemo imati i posebne jedinice u Vojsci Srbije"; "Pokazali smo našu vojnu moć"
B92.net

Podeli:

"Danas smo videli, uz nekoliko pehova, da nam se mete izgube, pa nismo mogli da vidimo posebno dejstvo HQ-17 zato što nije bilo cilja u vazduhu. Ali sve ovo ostalo, čini mi se, na mnogo višem, na značajno višem nivou u odnosu na sve što smo ranije videli. I videli smo i tu igru dronova: neki promaši, neki pogodi. 'Komarce' su bolje gađali nego prošli put na Pešteru, rekao bih. Ovaj lanser, mogli ste da vidite kako uđe u prostoriju i može da juri cilj, čak i da se odbija o ogradu i opet nastavlja da juri. To će biti veliko pojačanje za Vojsku Srbije, kao i 'Vihor' i 'Gavranovi' naši kada budu u potpunosti ušli u serijsku proizvodnju", naveo je Vučić.

Kako je rekao, mogla su se videti i besposadna vozila "Miloš Mali".

"Gađali su ne samo pešadijskom municijom, dakle koristili su i protivpešadijsku vatru, već i bacačima granata i mnogim drugim stvarima. Takođe, videli smo nove trenutne (razorne) granate koje su korišćene, kao i rakete ispaljene sa velike udaljenosti. Dobro nišanjenje borbenih vozila i tenkova, takođe, najnovijim granatama i raketama, i verujem da su ljudi zadovoljni. Ima još mnogo toga što moramo da uradimo, mnogo toga da ojačamo, ali jasno je da polako ulazimo u velike promene u našoj vojsci. Uskoro ćemo imati specijalne jedinice koje će, nadamo se, biti pridodate bataljonima i brigadama redovne vojske, gde ćemo verovatno imati više žena i više mladih ljudi, kao i one koji ne moraju biti fizički posebno sposobni, ali su obučeni da upravljaju dronovima ili bespilotnim vozilima. Još jednu stvar danas niste mogli da vidite, a to je da ova mala vozila 'Miloš' takođe izvlače ranjene sa terena", kazao je Vučić.

Takođe, on je kazao da se u regionu niko ne raduje kada vidi našu vojsku i njeno jačanje.

"Ne postoji niko ko bi se radovao našoj snazi, samo naši građani i naš narod. Raduje se naš narod i građani ove zemlje. Što bi se bilo ko radovao? Mi ne pripadamo nijednom vojnom savezu. Mi smo vojno neutralni. Samo da mi objasnite tu matematiku, zbog čega bi se bilo ko radovao našoj snazi. To svi ljudi treba da znaju. Ne postoji niko ko bi se radovao našoj snazi. Našoj snazi se raduju samo naši građani i naš narod koji živi u regionu i svuda u Srbiji. I nikad se neće radovati, sasvim logično. Radovali bi se da pripadamo njihovim savezima. Mi sami čuvamo svoje nebo, mi sami čuvamo svoju zemlju, i sve smo sposobniji da to radimo na visokokvalitetan način", napomenuo je on. 

Vučić je istakao da se naši piloti već obučavaju za "Rafale".

"Niste jedan detalj čuli, ja sam pomenuo 'Rafale' i nove vazduhoplove... Dakle, dolaze posle 'Rafala' novi vazduhoplovi, biće i lovaca i školskih aviona, tako da biće nam potrebno još mnogo pilota, sada imamo više polaznika nego ranije, verujem da ćemo taj problem da rešimo", kazao je on.

Kako je dodao, cilj mora da nam bude jačanje specijalnih snaga.

"Što se tiče kupovine sa različitih strana, nekada je to teško, nekada je to naša komparativna prednost. Zato mi možemo da kombinujemo sisteme, videli ste 'Pasars' sa kojim radi i ruski 'Kornet' i francuski 'Mistral'. Mi smo to kombinovali sve", rekao je Vučić.

Takođe, Vučić je kazao da su nam potrebni hangari i nova skladišta, i da ćemo morati da nalazimo rešenja u skladu sa savremenim načinom ratovanja.

"Mi ćemo u skladu sa onime što je Iran radio, a oni su to uradili fascinantno, uzeli su i sve su pod zemlju stavili, i tek kada im se pojave lanseri na zemlji, i kada ih vide izviđači protivnički, ali se oni vrate pod zemlju. Napravili su ozbiljne manufakture, sve je pod zemljom. To će biti problem i sa dronovima koje ćemo praviti u desetinama hiljada, i to ćemo morati da sakrijemo. To je što se tiče samog skladištenja jedan od ozbiljnih problema", naglasio je on, i istakao da mnogo novca dajemo na vojsku.

Podeli:

6 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: