Politika 68

08.10.2025.

16:58

Turci naoružavaju Kurtija; Destabilizuju region, krše Rezoluciju 1244 i poredak UN

Premijer privremenih prištinskih institucija Aljbin Kurti izjavio je danas da su u Prištinu stigli dronovi "Skydagger" poručeni od Turske, pišu mediji.

Izvor: Mediji

Turci naoružavaju Kurtija; Destabilizuju region, krše Rezoluciju 1244 i poredak UN
Shutterstock/Es sarawuth

Podeli:

Turska naoružavanjem tzv. Kosova destabilizuje region, direktno krši Rezoluciju 1244 i međunarodni poredak.

Ovo nije sporadičan poklon već deo šireg obrasca. Ankara je ranije prodavala Bajraktar dronove Prištini, što je izazivalo diplomatske proteste i produbljavalo regionalne podele. 

Prema Rezoluciji 1244 Saveta bezbednosti UN, KFOR je jedina oružana sila na KiM, a taj dokument je predviđao i demilitarizaciju tzv. OVK i drugih naoružanih grupa Albanaca.

Priština je, međutim, 2009. godine formirala tzv. kosovske bezbednosne snage (KBS) od kosovskog zaštitnog korpusa, odnosno pređašnje tzv. OVK, a skupština privremenih institucija je 2018. godine, bez prisustva srpskih predstavnika, usvojila zakon o transformaciji tzv. KBS u vojsku.

Podeli:

68 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Kina odgovorila Trampu

Kinesko ministarstvo spoljnih poslova izrazilo je zabrinutost zbog napete situacije u Ormuskom moreuzu nakon poziva američkog predsednika Donalda Trampa da Peking pošalje svoje brodove radi obezbeđivanja tog ključnog plovnog puta.

9:14

16.3.2026.

1 d

"NATO je jednosmerna ulica"

Tramp zapretio NATO-u: "Ako nam ne pomognu..."

Američki predsednik Donald Tramp upozorio je da se NATO suočava sa "veoma lošom" budućnošću ako američki saveznici ne pomognu u otvaranju Ormuskog moreuza, koji je blokirao Iran.

7:30

16.3.2026.

1 d

Podeli: