Politika 4

17.07.2025.

13:27

Vlada Srbije odlučila: Vojna operacija Bljesak i bitka na Paštriku dobijaju svoj dan obeležavanja

Vlada Srbije je danas usvojila predlog Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da se u kalendar državnih obeležavanja za 2026. godinu uvrste i datumi od nacionalnog značaja, među kojima su vojna operacija Bljesak i bitka na Paštriku.

Izvor: B92.net

Vlada Srbije odlučila: Vojna operacija Bljesak i bitka na Paštriku dobijaju svoj dan obeležavanja
EPA PHOTO EPA/VALDRIN XHEMAJ

Podeli:

"Obeležavanjem ovih datuma ne održavamo samo sećanje na žrtve i heroje koji su dali živote za slobodu, već šaljemo jasnu poruku da ne pristajemo na zaborav. Važno je da čuvamo svoj identitet – to nas čini zdravom, ozbiljnom i odgovornom nacijom, koja poštujući svoju prošlost, gradi snažnu i sigurnu budućnost“, poručila je ministarka i predsednica Odbora Vlade Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije Milica Đurđević Stamenkovski.

Pored vojne akcije Bljesak i bitke na Paštriku, odlukom Vlade, a na predlog Ministarstva, u 2026. godini, uz najviše državne i vojne počasti, obeležavaće se i:

  • godišnjica smrti kneza Aleksandra Karađorđevića, kralja Petra II Karađorđevića, kralja Aleksandra I Obrenovića
  • godišnjica sećanja na Surduličke mučenike
  • dan sećanja na vladavinu kneginje Milice
  • godišnjica operacije „Vazdušni most“
  • godišnjice Maričke bitke, bitke na Pločniku, bitke na Moravi – Leskovački protivnapad, bitke za Dobrudžu i bitke kod Kosturina na Dojranu

Ministarka je istakla da se Srbija sve više okreće institucionalnom negovanju kulture pamćenja, kao i da će se u godini pred nama raditi na jačanju svesti o istorijskim istinama, uz poštovanje prema svim borcima koji su se borili za slobodu i očuvanje srpskog naroda.

"Naša dužnost je da obeležavamo događaje koji ispisuju stranice naše istorije i da mlađim generacijama ostavimo u amanet znanje, ponos i samopouzdanje koje proističe iz istine. Zato će Srbija i u narednoj godini biti tamo gde i treba da bude – uz svoj narod, uz svoje junake i na strani istine i časti", zaključila je ministarka Đurđević Stamenkovski.

Podeli:

4 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: