Politika 19

14.05.2025.

16:06

Ruski, američki ili evropski čovek? Rezultati jasno kažu: Vučić je sluga samo srpskog naroda

Od Brisela i Vašingtona do Moskve i Pekinga, Srbija potvrdila da prati isključivo svoje interese i vodi svoje građane u sigurnu budućnost.

Izvor: Kurir.rs

Ruski, američki ili evropski čovek? Rezultati jasno kažu: Vučić je sluga samo srpskog naroda
TANJUG/ MILOŠ MILIVOJEVIĆ/ bg

Podeli:

Ono što je Srbija, kroz aktivnosti predsednika Aleksandra Vučića, demonstrirala na trenutno najvažnijim punktovima svetske diplomatije i pred najuticajnijim figurama međunarodne politike teško da može bolje da se opiše od poruke "Moje je da služim narodu Srbije, građanima ove zemlje, a ne da slušam ili služim bilo kome drugom", piše Kurir.

Državnički

Upravo te reči uputio je u utorak Vučić pred predsednikom Evropskog saveta Antonijom Koštom koji je, sticajem okolnosti, prvi evropski zvaničnik koji je došao u Beograd posle boravka predsednika Srbije u Moskvu. Ko god je likovao da će visoki evropski zvaničnik da u najmanju ruku prekori Vučića zbog Putina i Moskve, to ne da se nije desilo, nego je ceo svet, i to direktno od Vučića, mogao da čuje rešenost jednog državnika da se bori za principijelnu i čvrstu politiku koja štiti sopstvene državne i nacionalne ineterese i interese građana koje predstavlja.

Vučić je ovom porukom zapravo verbalizovao sve ono što se desilo u prethodnih mesec, dva, a što je bila ekstremno dinamična i aktivna spoljna politika Srbije. Može se reći da je posetom Antonija Košte zaokružen jedan ciklus diplomatske ofanzive Srbije, koja je učvrstila svoje pozicije u Francuskoj, Americi, Rusiji i Kini, i pri tom ostala čvrsto i strateški opredeljena ka članstvu u EU, uz uzvratnu podršku, ali i poverenje političkog vrha EU da na tom putu napreduje.

Ovakvo pozicioniranje nije bilo moguće postići bez proaktivnog pristupa globalnim promenama, a čiji je glavni motor bio upravo predsednik Vučić. Personalni aspekt u svemu ovome nije zanemarljiv, posebno ako se u obzir uzmu akteri koji se nude za alternativu Vučiću i njegovoj politici. Kada se u tom segmentu stvari poslože, teško da se može napraviti bilo kakva paralela između nezavisne, slobodarske i principijelne politike Vučića i onih koji izvan Srbije traže spas za nju, ali i sebe. To su jednostavno neuporedive stvari i treba da služe kao polazište za svaku vrstu procenjivanja koja od ovih politika donosi više koristi za građane.

Briga o građanima

Jer, put u Moskvu, osim što je bio izraz istorijske principijelnosti, poštovanja i zahvalnosti sovjetskoj žrtvi za pobedu nad najvećim svetskim zlom, bio je i iskorak ka obezbeđivanju stabilnije i bolje budućnosti za građane Srbije. Ekonomska saradnja s Rusijom, posebno u energetici, nasušna je potreba Srbije, a upravo je obnavljanje gasnog aranžmana bio među Vučićevim prioritetima sa kojima je otputovao u Moskvu.

"Otvorili smo pregovore, uskoro će naši specijalisti da krenu u pravljenje dugoročnog ugovora, a ono što je bila moja molba, ali mislim da će tako biti, znajući naše odnose, verujem da će Srbija dobiti veoma povoljne uslove za dobijanje ruskog gasa", najavio je Vučić iz Moskve.

Osim vojno-tehničke saradnje i političkih pitanja vezanih za podršku našem suverenitetu i teritorijalnom integritetu, Vučić i Putin su dogovarali saradnju u zdravstvu - razmenu lekara i stručnjaka, ali i razmenu lekova za decu, onkološke pacijente. S obzirom na značaj kompanije, neposredna korist za građane Srbije svakako je i rešavanje pitanja NIS, što je takođe bilo na moskovskoj agendi Vučića.

Moskva je bila prilika da se u jednom danu dogovori dalja saradnja sa dve globalne sile, jer su i razgovori Vučića i kineskog predsednika Si Đinpinga bili plodotvorni za našu državu i njene građane. Kada predsednik Si izgovori da je Kina spremna da sa Srbijom produbi stratešku komunikaciju, poveća međusobnu podršku, ojača saradnju u trgovini i investicijama, nastavi podršku u izgradnji relevantnih projekata, da bi se ostvarilo još više rezultata obostrane koristi... to u današnjim geopolitičkim prilikama ima posebnu težinu.

Šira slika čini ove podvige u bilaterali još neverovatnijim, jer se svega nekoliko nedelja pre toga Vučić našao na Jelisejskim poljima i dobio podršku predsednika Francuske Emanuela Makrona, a pre svega nekoliko dana boravio je u Americi, gde je učvrstio kontakte sa uticajnim republikancima. Viša sila je sprečila da se u ovom nizu značajnih razgovora nađe i susret s predsednikom SAD Donaldom Trampom. Međutim, Vučić je zbog pogoršanog zdravstvenog stanja morao da skrati posetu Floridi i vrati se u Srbiju na lečenje.

Kada je reč o političkom i ekonomskom kursu naše zemlje, treba napomenuti da predsednik Vučić nikada nije doveo u pitanje evropski put naše zemlje i koristi bukvalno svaku priliku da građane Srbije podseti da je EU za nas partner od najvećeg značaja, jer s Unijom imamo najveći obim trgovinske razmene. Poseta Košte bila je još jedna prilika da on egzaktno kaže pred svima da ta razmena prvi put u 2024. godini prelazi 53 milijarde.

"Od toga naš izvoz je na nivou Zapadnog Balkana od 52 odsto, dakle sama Srbija je 52 odsto ukupnog izvoza na teritoriji EU, to govori i o značaju naše zemlje za celu EU... Ono što je za nas bitno je da su četiri od deset najvećih izvoznika iz naše zemlje investitori iz EU, da su šest od deset najvećih investitora u našu zemlju takođe iz EU. Takođe, ono što mislim da je važno u narednom periodu je da dodatno diversifikujemo naš izvoz u različite zemlje EU, jer 49 odsto našeg izvoza ide u četiri zemlje - Nemačku, Italiju, Rumuniju i Mađarsku",  objasnio je Vučić u utorak na zajedničkoj konferenciji sa Koštom u Palati Srbija.

@jasamaleksandar Ja sam predsednik Srbije, moje je da služim narodu Srbije, građanima ove zemlje, a ne da slušam i služim bilo kome drugom. 🇷🇸 #jasamaleksandar #srbija🇷🇸 ♬ original sound - Ja sam Aleksandar

Diplomatski krug, koji je počeo krajem marta razgovorima s predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen, Vučić je zatvorio posetom Antonija Košte.Predsednik Srbije verovatno još sigurnije i uverenije može da započinje novi krug, jer je u svojevrsnoj diplomatskoj simultanki pokazao i dokazao da nije ničiji sluga, i da Srbija može da korača uzdignute glave i u Moskvi i Pekingu, i u Vašingtonu i Briselu.

Glavni benefit

Predsednik Centra za proučavanje globalizacije Dejan Miletić ocenjuje za Kurir da je predsednik Vučić pozicionirao Srbiju kao važan faktor u ovom delu sveta, odnosno kao državu koja vrlo jasno formuliše svoju spoljnu politiku zasnovanu na što boljim odnosima sa svim relevantnim faktorima u svetu.

"Vučić svojom izbalansiranom politikom vodi Srbiju tako da ona drži otvarena vrata prema svim ključnim faktorima. Naša pozicija je prihvaćena, a to se potvrdilo i ovom posetom Antonija Košte u posebnoj situaciji. Ma kako da nisu zadovoljni u EU ili imaju drugačije gledište i na paradu i na posetu Rusiju, niko od njih nije spreman da oštrim kritičkim tonovima nastupi ili preti Srbiji. To je sad u slučaju EU, ali se dešava i u drugim situacijama kada se posmatraju pozicije Rusije, SAD ili Kine. Niko nije do kraja zadovoljan, možda da izuzmemo Kinu, našom pozicijom, ali to baš i govori da je naša pozicija u stvari orijentisana ka našim nacionalnim interesima, a ne ka interesima bilo koje velike sile", napominje Miletić.

On smatra da tu poziciju retko koja zemlja može da baštini i da ima otvorene kanale komunikacije i dobre odnose sa svim referentnim faktorima.

"Drugi nemaju taj nivo nezavisnosti i mogućnosti da balansiraju te uticaje. Zaista je malo država koje su izborile taj status. Uglavnom se oslanjaju na nekog glavnog partnera i dele njegovu sudbinu. Srbija, s druge strane, može da jasno formuliše svoj nacionalni interes, da ga brani i ne odstupi od njega, a to znači da je racionalno postavila svoju spoljnu politiku u interesu svojih građana. To je onaj glavni benefit koji Srbija ima danas u vrlo nestabilom svetu koji je vrlo osetljiv i teško prihvata suprotne strane. Svi su netolerantni, ali kad je Srbija ispoljava se veliko razumevanje zato što je naša politika principijelna, ima utemeljenje u međunarodnom pravu s jedne strane, a s druge strane u našem iskustvu i težnjama ka miru, stabilizaciji i prosperitetu ne samo nas nego i celog regiona", zaključuje Miletić.

Podeli:

19 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zemlja će izdržati još godinu i po, a onda...

Ukoliko emisije ugljen-dioksida ostanu na sadašnjem nivou, Zemlja bi već za tri godine mogla da pređe granicu globalnog zagrevanja od 1,5 stepeni Celzijusa, upozorava više od 60 vodećih svetskih klimatologa u najnovijoj proceni stanja planete.

12:10

19.6.2025.

20 h

Podeli: