23.02.2025.
10:17
Brnabić: Studentima se trošak školarine umanjuje za pedeset posto; Ispunjen četvrti zahtev studenata u blokadi
Predsednica Skupštine rekla je da je finalni dogovor o izmenama Zakona o visokom obrazovanju, najverovatnije će se razmatrati na prvoj redovnoj sednici Skupštine, 4. marta.
"Tokom nedelje, prethodne nedelje, dakle ove nedelje, koja se završava današnjim danom završeni su razgovori između predstavnika svih državnih Univerziteta u Republici Srbiji i članova ekspertske radne grupe, koju je formirao prošireni rektorski kolegijum UB, a kako bi pomogli studentima u blokadi sa definisanjim i komuniciranjem, čini mi se sa državnim organima i državnim institucijama šta bi ustvari podrazumevalo ispunjenje tog četvrtog zahteva i na koji način treba izmeniti i dopuniti Zakon o visokom obrazovanju", rekla je Brnabićeva na konferenciji za novinare u Narodnoj skupštini.
Dodala je da očekuje da Vlada sutra ili porekosutra na sednici usvoji predlog izmena i dopouna zakona o viskom obrazovanju i da ga uputi Skupštini Srbije na razmatanje.
Rekla je da će redovno zasedanje početi prvog radnog dana u martu, i da će sednica biti u utorak 4. marta, kada će najverovatnije izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju biti na dnevnom redu.
Ona je dodala da će nakon toga sledeće nedelje relevantni odbori razmotriti nacrt, odnosno Odbor za obrazovanje i Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo.
- Brnabić: Predate prve ustavne žalbe zbog povrede Ustavom zagarantovanog prava na obrazovanje
- Danas još jedan sastanak predstavnika univerziteta u Ministarstvu prosvete
- Održan sastanak predstavnika Univerziteta u Beogradu i ministarstava
- Brnabić pozvala na razgovor Ekspertsku radnu grupu za ispunjenje studentskih zahteva
- Studenti 2.0: Tražimo da školarine budu besplatne i transparetnost kretanja novca; Kako posle blokada? VIDEO
- Profesor Petrov: Podržavam inicijativu predsednika Vučića, potreban je najširi mogući društveni dijalog
- Studenti 2.0: Pozivamo dekane i profesore da budu odgovorni prema studentima koji žele da se vrate na fakultet
"Želim da za širu javnost, a s obzirom koliko je to važna tema želim da komuniciram one odredbe koje se tiču šire javnosti. Studentima trošak školarine se umanjuje za pedeset posto, onako kako su to tražili", rekla je Brnabić. i dodala da se dodatnim izdvajanjima pokriju stalni troškovi u celosti i da se primanja zaposlenih u visokoškolskim ustanovama povećaju za 16 odsto.
Način na koji će to biti urađeno je sledeći: studenti će svojim fakultetima uplatiti punu sumu, a fakulteti će spisak proslediti posle čega će studentima polovina školarine biti refundirana.
"Očekujem konačno posle ovoga da svi daju sve od sebe da se nastavi nastava i polaganje ispita na državnim univerzitetima jer je već u ovom trenutku akademska godina ozbiljno narušena, i molim sve da se vratimo nastavi i spasemo ovu akademsku godinu da ne bismo doveli u situaciju 230.000 porodica koje imaju studente na državnim univerzitetima i na budžetu i kao samofinansirajuće.", istakla je Brnabićeva.
Ona je istakla da se ovim izmenama u potupnosti ispunjava četvrti zahtev studenata i napomenula da će na kraju dodatno izdvajanje za visoko školsto biti značajno veće od 12 milijardi dinara.
"Ovaj zahtev je ne samo ispunjen, već je država mnogo više dala i obavezala se na dodatno finansiranje visokog obrazovanja", naglasila je Brnabić na vanrednoj konferenciji za medije u Skupštini Srbije.
Prema njenim rečima, dodatna izdvajanja za visoko školstvo će ići i kroz to što se visokoškolskim ustanovama pokrivaju stalni troškovi u celosti, kao i primanja zaposlenih definisana kolektivnim ugovorom u celosti.
Treća odredba, kako kaže predsednica parlamenta, je da će doći do usklađivanja osnovica za plate u visokom obrazovanju sa osnovicama plata u osnovnom i srednjem obrazovanju.
"To će značiti da će se obezbediti iz budžeta Republike Srbije dodatna sredstva za povećanje plata u visokom obrazovanju za čak 16 odsto, da budem precizna 15,97 odsto. Pored toga što će država direktno refundirati studentima 50 odsto njihove školarine, takođe će država obezbediti dodatna sredstva da se povećaju plate zaposlenima u visokom obrazovanju za 16 odsto", navela je Brnabić.
Komentari 17
Pogledaj komentare Pošalji komentar