Društvo 0

01.08.2026.

7:10

Srbija gori: Crveni alarmi upaljeni, evo kada stiže vrhunac pakla

Crveni meteoalarm danas je proglašen u tri okruga - za Bačku, Banat i Pomoravlje, dok je za ostale delove Srbije najavljen narandžasti meteolarm, objavljeno je na sajtu Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).

Izvor: Tanjug

Srbija gori: Crveni alarmi upaljeni, evo kada stiže vrhunac pakla
B92.net

Podeli:

Crveni alarm označava da je vreme vrlo opasno, da su prognozirane naročito opasne vremenske pojave, a takvog su inteziteta da mogu da prouzrokuju veliku materijalnu štetu i budu veoma opasne po bezbednost ljudi i životinja.

Savet RHMZ je da se treba često informisati o detaljima očekivanih meteoroloških uslova i rizika i slediti naredbe i savete nadležnih državnih službi.

Narandžasti alarm označava da su prognozirane opasne vremenske pojave, a takvog su inteziteta da mogu da prouzrokuju materijalnu štetu i budu opasne po ljude i životinje.

Srbija gori: Crveni alarmi upaljeni, evo kada stiže vrhunac pakla
Jerome Cid / Alamy / Profimedia

"Treba biti vrlo obazriv, svestan rizika i redovno informisan o detaljima očekivanih meteoroloških uslova. Pratiti savete koje daju nadležne državne službe", savetuje RHMZ.

Temperatura ide i do 40 stepeni

Možda vas zanima

Danas će biti sunčano i veoma toplo vreme. Duvaće slab i umeren vetar, u košavskom području i u planinskim predelima povremeno i jak, istočni i jugoistočni. Najviša temperatura biće od 35 do 38 stepeni, lokalno i oko 40.

UV indeks za danas je veoma visok, 8 i 9, a u Sjenici čak 10.

Na snazi i hidrološki upozorenje

Srbija gori: Crveni alarmi upaljeni, evo kada stiže vrhunac pakla
Cirkovic Milos / Shutterstock.com

RHMZ je objavio hidrološko upozorenje prema kojem će se na Dunavu, Savi i na Tisi kod Titela vodostaji narednih dana kretati ispod niskih plovidbenih nivoa.

Na Kolubari sa pritokama, na Toplici i Vlasini, kao i na Crnom i Belom Timoku proticaji su se približili minimalnim srednje mesečnim vrednostima 95%-ne obezbeđenosti (biološkom minimumu).

Dugotrajan toplotni talas

RHMZ je objavio upozorenje na dugotrajan toplotni talas na teritoriji Srbije.

Očekuje se maksimalna temperatura od 35 do 38 stepeni, lokalno i do 40 stepeni. Toplotni talas zadržaće se tokom cele prve nedelje avgusta, a najizraženiji će biti u periodu od 5. do 8. avgusta, kada se u većini mesta očekuje maksimalna dnevna temperatura oko 40 stepeni.

U urbanim sredinama prognoziraju se i tropske noći, sa minimalnom temperaturom od 20 do 24 stepena, a u Beogradu od 23 do 26 stepeni.

Na kraju prve nedelje avgusta povećaće se verovatnoća za lokalne pljuskove i grmljavinu, ali bez značajnijeg osveženja. Iako će intenzitet vrućine postepeno oslabiti, maksimalna dnevna temperatura će se i dalje u većini mesta kretati od 30 do 35 stepeni.

Podeli:

0 Komentari

Možda vas zanima

Region

Mađarska proglasila vanredno stanje

Mađarski ministar zadužen za zaštitu životne sredine Laslo Gajdoš izjavio je danas da je vlada proglasila vanredno stanje zbog ozbiljne nestašice vode izazvane sušom.

10:05

29.7.2026.

2 d

Podeli: