Posekli – pa se gorko pokajali: Ova voćka sada je traženija čak i od maline
Berba malina je završena, ali za voćare u Zapadnoj Srbiji i dalje nema odmora.
Izvor: RINA
Foto: RINA
Nakon crvenog zlata, na red za branje su stigle kupine, koje u poslednje dve godine doživljavaju pravu ekspanziju, i po tražnji i po ceni, piše Rina.
Tokom teških ranijih godina, mnogi su se odlučili da zasade poseku i sada se pokajali. Kupina je nekada bila zasađena na 6.700 hektara, a sada jedva doseže do 1.500.
"Potražnja za srpskom kupinom sada je veća nego za malinom. Usled velikih suša podbacili su Meksiko i Amerika, koji su bili lideri u proizvodnji, zato sada koliko god da se kupina nabere u Srbiji, odmah se proda. Naročito zbog toga, jer se ona ne koristi samo kao konzumna voćka već i kao podloga za pravljenje osnovnih farbi, za farbanje oružja, oruđa i metala", rekao je za Rinu Dobrivoje Radović, predsednik Asocijacije proizvođača malina i kupina u Srbiji.
Prethodnih godina otkupna cena kupine po kilogramu kretala se oko 50 dinara, a sada je dosegla svoj istorijski maksimum. Prošle i ove godine ona se kreće oko 200 dinara. Ipak, početak berbe je mnogo više obećavao nego što je to bilo na samom kraju.
Foto: RINA
"Startna cena kupine kretala se oko 220 dinara, međutim nakon dva dana cena opada na 120 dinara za jedan kilogram. Da je ostala prvobitna cena, sada bi dostigla neki vrhunac plaćanja od 400 dinara. Međutim, sa obaranjem cene sa 220 na 120, sada se ta neka finalna otkupna cena kreće od 180 do 220 dinara, u zavisnosti od sortimenta", naglasio je Radović.
Za razliku od maline, berba kupine daleko je lakša. Dnevno može da se nabere mnogo više, a domaćini berače plaćaju mahom do 50 dinara po kilogramu. Ono po čemu malina i kupina takođe dele sudbinu jeste umanjen rod usled loših vremenskih uslova.
"Elementarne nepogode uništile su oko 70 odsto zasada, a ono što je ostalo da ljudi nisu posekli jedva je rodilo. To je prava šteta, jer je kupina sada konačno dočekala svojih pet minuta. Ja je uzgajam na 40 ari, na 10 sam primenio sve agrotehničke mere na vreme i obezbedio dovoljnu količinu vode i prinosi su oko tone po aru, što je odlično. Plodovi su fenomenalni. Na ostaloj površini rodilo je veoma loše. Ako se uzme u obzir celokupno stanje, može se reći da je oko 60 odsto kupine u Srbiji sagorelo", rekao je Radović.
On dodaje da je otvaranje novih tržišta za srpsku kupinu još jedan vetar u leđa voćarima koji se trude da ispoštuju zahteve inostranih kupaca. Kupine se više ne beru u plastične posudice, već u gajbice od oko tri kilograma i vlasnici parcela mogu da biraju kako i kome će da je prodaju. Nekada su oni bili ti koji su obilazili vrata otkupaca kako bi ponudili voće, a sada su se stvari poprilično promenile pa kupci traže njih, skoro i ne pitajući za cenu.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Tradicionalni sistemi grejanja na plin, struju ili čvrsta goriva imaju svoje prednosti i mane, a troškovi se značajno razlikuju u zavisnosti od konkretnih okolnosti.
Nemačkoj trenutno nedostaje najmanje 120.000 vozača kamiona, a mnoge transportne kompanije sve više otkazuju isporuke jer nemaju dovoljno vozača, izjavio je portparol federalnog Udruženja drumskih prevoznika Dirk Engelhart medijima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić čestitao je penzionerima na povećanju penzija koje će im za par dana leći na račun, i najavio je da će u narednoj godini biti značajno povećanje penzija pored ovih 12,2 odsto.
Profesor Ekonomskog fakulteta Ljubodrag Savić izjavio je da smatra da je prodaju ruskog dela Naftne industrije Srbije (NIS) mađarskom MOL-u moguće završiti do 24. marta 2026. godine.
Srbija je u 2025. uprkos teškoj godini, koju je u ekonomiji pre svega obeležilo uvođenje američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije i prestanak rada Rafinerije zbog prekida dotoka sirove nafte, uspela da održi privredni rast od oko dva odsto.
Moguća nacionalizacija Naftne industrije Srbije (NIS) pod sankcijama SAD bila bi suprotna međuvladinom sporazumu između Rusije i Srbije o energetskoj saradnji, izjavio je ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko za RIA Novosti.
Rat u Ukrajini – 1.407. dan. Kremlj je upozorio da je ukrajinski napad na Putinovu rezidenciju teroristički akt uperen protiv Putina i Trampovih napora da doprinese rešenju sukoba. Kijev negira sve ruske optužbe i tvrdi da je reč o još jednoj izmišljotini.
Viši sud u Beogradu doneo je presudu kojom je obavezao tužene Vladimira i Miljanu Kecmanović, čiji je maloletni sin K.K. počinio masovno ubistvo u OŠ "Vladislav Ribnikar", da ranjenom dečaku A.B isplate ukupno 2,6 miliona dinara.
Centralna izborna komisija u Prištini dlučila da se brojanje glasova na vanrednim izborima za skupštinu privremenih institucija samouprave tokom novogodišnjih praznika prekine danas u 12.00 časova i da bude nastavljeno sutra, 1. januara, od 16.00 časova.
Predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da su pojedine "usijane glave" ranije predlagale predsedniku Rusije Vladimiru Putinu da raketnim sistemom "Orešnik" napadne centre za donošenje odluka u Ukrajini, ali da je on tu ideju kategorično odbacio.
Kineske istraživačke podmornice, koje plove hiljadama metara ispod arktičkog leda, izazvale su ogromnu zabrinutost zapadnih zemalja. Vojni stratezi upozoravaju da imaju pakleni plan i da im u tome pomažu Rusi.
Harmonika je sve popularnija širom sveta. Nemačka je harmoniku proglasila Instrumentom godine 2026. Svestrani instrument je prisutan u svim žanrovima - od tanga do hevi metala.
Konačno se približio trenutak izlaska poslednje epizode pete sezone serije "Stranger things", a objavljen je i trejler koji je dodatno sve zaintrigirao.
U sklopu jedinstvene koncertne turneje "50" jedan od najdugovečnijih bendova na ovim prostorima, Parni Valjak će sa beogradskom publikom proslaviti veliki jubilej 50 godina rada na koncertu 16. maja 2026. u Sava Centru.
Imali smo priliku da ove godine pogledamo mnogo novih filmskih ostvarenja, ali nisu svi naslovi jednako bili dobri ili prosto nisu ispunili očekivanja publike, te se izdvaja nekoliko najlošijih filmova iz 2025. godine.
Dobra vest je da ovo nije kraj priče – ekipu ćemo ponovo gledati na sledećem izdanju Phygital Games of the Future turnira, koje će se održati naredne godine u Kazahstanu.
Iako se često koristi termin "neprobojno", pravilnije je reći "otporno na metke", jer stepen zaštite zavisi od vrste oružja, municije i brzine projektila.
Do novembra je izvoz kineskih električnih vozila globalno porastao za 29 odsto, dostigavši skoro 2 miliona jedinica širom Azije, Evrope i tržišta u razvoju.
Komentari 12
Pogledaj komentare