20.08.2025.
17:58
Osvojili su Kinu sa električnim automobilima – sledeći cilj je Evropa
Xiaomi sprema prodor na evropsko tržište električnih vozila do 2027. nakon ogromnog uspeha SU7 i YU7 u Kini.
Xiaomi već beleži ogromne uspehe na tržištu automobila. Prvi model kompanije, sedan SU7, postao je apsolutni hit u Kini.
Softver i celokupno korisničko iskustvo toliko su dobri da se čak i generalni direktor Forda zaljubio u taj automobil.
Potražnja je toliko velika da je SU7 danas teško kupiti. U međuvremenu je kompanija počela da lansira i svoj prvi SUV, YU7, koji je takođe već postao hit.
Sa svim tim uspesima, Xiaomi sada traži nove tržišne teritorije koje može da osvoji, piše InsideEVs.
Sledeći korak: Evropa
Kao što je objavio Blumberg na osnovu izveštaja o zaradi za drugo tromesečje, kompanija planira ulazak na evropsko tržište do 2027. godine.
Automobilska divizija kompanije Xiaomi postavila je sopstveni rekord u drugom kvartalu, isporučivši 81.000 električnih vozila, od čega je preko 30.000 isporučeno samo u julu.
U slučaju modela YU7, zabeleženo je čak 240.000 rezervacija u prvih 18 sati.
U aprilu je SU7 Ultra oborio sopstveni EV rekord na Nirburgringu, čime je Xiaomi pokazao da je na samom vrhu i u segmentu električnih performansi.
Kao Ferrari ili Aston Martin SUV, ali po ceni Toyote Camry
U nedavnom izveštaju investitorima, analitičari kompanije Morgan Stanley su napomenuli da je čak i Tesla počeo da zaostaje za kineskim kompanijama koje je nekada inspirisao.
Analitičari – inače poznati kao prilično naklonjeni Tesli – tvrde da su kompanije kao što je Xiaomi sada preuzele vođstvo.
"Preporučujemo investitorima da pogledaju slike i specifikacije modela Xiaomi YU7 – izgleda kao Ferrari ili Aston Martin SUV, ali po ceni Toyote Camry", napisali su analitičari.
Za Xiaomi je ovo idealan trenutak. Međutim, ni ova kompanija nije imuna na realnosti tržišta – kinesko automobilsko tržište je prezasićeno, a mnogi brendovi se bore za opstanak.
Xiaomi to za sada uspešno izbegava zahvaljujući snažnom odeljenju elektronike i dokazanoj stabilnosti. Ali za nastavak rasta biće neophodna – globalna prodaja.
Evropa je logičan izbor – carine na kineske električne automobile su znatno blaže nego u SAD, a na hibride skoro da i ne postoje.
Uz to, evropski kupci pokazuju veliko interesovanje za visokoperformansna EV vozila, a kineske marke poput BYD, Zeekr i Leapmotor već beleže uspehe.
- Neverovatno! Xiaomi ima toliko narudžbina da kupcima preporučuje Teslu umesto svog modela
- Novi Xiaomi SUV ruši rekorde: Gotovo 300.000 narudžbina za samo jedan sat!
- Xiaomi YU7 zvanično stigao na tržište: Luksuzni SUV vrhunskih performansi po ceni od 253.500 juana
Za sada nema potvrde koje će modele Xiaomi plasirati u Evropi, ali gotovo je izvesno da će to biti i SU7 i YU7.
Cene su još uvek tajna, međutim, poznavajući Xiaomi, nema sumnje da će pokušati da nadmaši konkurenciju nižom cenom, kao što je to uradio u Kini.
Komentari 3
Pogledaj komentare Pošalji komentar