12.05.2025.
21:00
Amerika i Kina se dogovorile, ali kineski električni automobili i dalje ne mogu u SAD
Postignut je novi trgovinski sporazum, ali rampa ostaje spuštena za kineske jeftine električne automobile.

Nakon meseci rastućih trgovinskih tenzija, poslednji sastanak američkih i kineskih zvaničnika doneo je pomak. Nije rešenje, ali jeste korak napred.
Tokom najnovije runde pregovora, zvaničnici obe zemlje su se dogovorili o privremenom smanjenju carina na uvoznu robu – pauzi u trajanju od 90 dana, koja bi mogla da označi početak šireg resetovanja odnosa, pod uslovom da se održi. A to je veliko "ako".

U skladu sa dogovorom, SAD će smanjiti dodatne carine na kineski uvoz sa 145% na 30%.
Zauzvrat, Kina će smanjiti carine na američku robu sa 125% na 10%. Ove promene stupaju na snagu na 90 dana, što pregovaračima ostavlja prostor da rade na trajnijem rešenju.

Šta to zapravo znači u praksi, i dalje nije potpuno jasno – naročito kada je reč o automobilskoj industriji, koja i dalje podleže opštoj carini od 25% na vozila i delove, osim nekoliko privremenih izuzetaka, poput onih u okviru USMCA sporazuma.
Da, komplikovano je, kao i uvek. Ipak, u teoriji, privremeno popuštanje trgovinskih ograničenja moglo bi proizvođačima automobila doneti malo više fleksibilnosti kada je reč o nabavci delova proizvedenih u Kini.
Električna vozila kineske proizvodnje i dalje su efektivno blokirana na američkom tržištu, uglavnom zbog carina koje je uvela Trampova administracija.
Međutim, manje je jasno kako će se novi uslovi odnositi na vozila koja se proizvode u Kini, ali nose oznake američkih brendova, poput Buicka i Lincolna. Da li će ti modeli doživeti značajne promene pod novim dogovorom, ostaje da se vidi.
- Audi preskače Trampove carine – električni SUV uskoro iz američke fabrike!
- Mercedes pravi novi model za Amerikance
- Izgubiće do 5 milijardi dolara zbog Trampovih carina, ali neće dizati cene – za sada
"Danas, neposredno nakon novog trgovinskog sporazuma sa Velikom Britanijom, predsednik Donald J. Tramp postigao je dogovor sa Kinom o smanjenju kineskih carina i eliminisanju mera odmazde, zadržavanju osnovne carine SAD prema Kini i postavljanju osnova za buduće razgovore o otvaranju kineskog tržišta za američki izvoz", navodi se u saopštenju Bele kuće.
Iako ova najava zvuči politički korisno, pravi ishod zavisi od onoga što sledi.
Sa samo 90 dana na raspolaganju, pravi test će biti da li obe strane mogu ovu privremenu pauzu da pretvore u trajan trgovinski okvir.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar