U rikverc: Porsche razmatra potpuno novi SUV sa benzinskim motorom?
Postojeći benzinski Macan odlazi u penziju 2026.
Izvor:
B92.net
Porsche
Podeli:
Macan je postao zlatna koka za Porsche otkako je ovaj SUV lansiran 2014. godine. Do sada je prodato više od 800.000 primeraka, ali se kraj ovog modela polako približava.
Već je ugašen u Evropi zbog novih propisa o sajber bezbednosti, a do 2026. prva generacija Macana biće ukinuta širom sveta. Iako su se pojavile glasine o novom Macanu sa benzinskim motorima, Porsche kategorično demantuje takve tvrdnje.
"Kako bi Macan učinio boljim u svakom pogledu, Porsche je još ranije odlučio da potpuno elektrifikuje ovu modelsku liniju. Porsche ostaje pri toj odluci. Kada se verzije sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem povuku, Macan će se prodavati isključivo kao potpuno električni model širom sveta."
Porsche
Dakle, kada benzinski Macan nestane 2026. godine, to će biti zauvek. Porsche je u saopštenju jasno stavio do znanja da se Macan nikada više neće vratiti sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem.
Ova odluka je iznenađujuća, ne samo zbog glasina o novom benzinskom Macanu, već i zbog ranijih izjava rukovodstva kompanije.
U novembru prošle godine, glavni finansijski direktor Porschea Luc Meške nije isključio mogućnost da se modeli, koji su prvobitno planirani kao isključivo električni, ipak pojave sa hibridnim ili benzinskim pogonom:
"Trenutno razmatramo mogućnost da prvobitno planirana isključivo električna vozila dobiju hibridni pogon ili čak isključivo motor sa unutrašnjim sagorevanjem. Sada se nalazimo u fazi donošenja konceptualnih odluka. Ono što je sigurno jeste da ćemo mnogo duže zadržati benzinske motore."
Pre malo više od mesec dana, Porsche je najavio da će značajno povećati ulaganja u razvoj benzinskih i hibridnih pogona. Sada saznajemo da bi deo tog budžeta mogao biti usmeren na razvoj potpuno novog SUV modela, koji bi bio odvojen od Macana.
Nemački luksuzni brend, koji je deo Volkswagen grupe, trenutno "procenuje mogućnost razvoja nove SUV linije sa benzinskim i hibridnim pogonima".
Porsche
Ipak, čak i ako ovaj projekat dobije zeleno svetlo, novi SUV sa benzinskim motorom neće biti dostupan pre kraja decenije.
Porsche ističe da će model imati "svežu dizajnersku liniju, ali sa prepoznatljivim Porscheovim karakterom".
Takođe se navodi da će model "koristiti sinergiju", što sugeriše da bi mogao deliti platformu sa nekim drugim modelom iz Volkswagen grupe kako bi se smanjili troškovi razvoja.
Postoji mogućnost da će koristiti "Premium Platform Combustion (PPC)", istu mehaničku osnovu na kojoj je razvijen novi Audi Q5.
Šta još možemo očekivati u SUV ponudi nemačkog brenda?
U SUV liniji, Porsche je već najavio nove modele:
Električni Cayenne stiže u srednjem roku, što znači da bi mogao biti predstavljen u narednih nekoliko godina.
Planiran je i veći, troredni SUV model, koji će biti iznad Cayennea i takođe potpuno električni.
Donald Tramp izjavio je da je rat u Gazi završen i poručio da očekuje da Hamas preda oružje, uz upozorenje na "veoma oštar odgovor" ukoliko to ne učini.
Rat u Ukrajini – 1.458. dan. Američki predsednik Donald Tramp namerava da postigne rešenje za rat do novembra, pre srednjoročnih izbora u Americi, pritiskajući Kijev da odustane od teritorija u Donbasu, piše Njujork tajms.
U Beču je tokom noći palo 20 centimetara snega, što je izazvalo kolaps u saobraćaju a sve gradske službe su u stanju pune pripravnosti zbog velikog broja intervencija.
Komesar lige Adam Silver obavestio je u četvrtak svih 30 generalnih menadžera da NBA planira izmene pravila s ciljem suzbijanja "tankovanja" već od sledeće sezone, prenosi ESPN pozivajući se na izvore iz lige.
Volodimir Zelenski izjavio za japansku novinsku agenciju Kyodo News da se na teritoriji Rusije trenutno nalazi 10.000 severnokorejskih vojnika, ocenivši to "ekstremno opasnim" razvojem situacije. Takođe je rekao da su zahtevi rusije "ultimatum".
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BIH raspisalo je javni konkurs za izbor organizacije koja će obavljati usluge označavanja, odnosno markiranja goriva.
Kamione na srpskim putevima uskoro čeka velika promena - od 1. aprila svi će morati da imaju obavezne TAG uređaje, odnosno to će im biti jedini način naplate putarine.
Prema najnovijim informacijama, Apple se priprema za lansiranje potpuno novog, pristupačnijeg modela MacBook računara koji bi mogao da se pojavi na tržištu već sledećeg meseca.
Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BIH raspisalo je javni konkurs za izbor organizacije koja će obavljati usluge označavanja, odnosno markiranja goriva.
"Mislim da nijedan zakon u poslednjih 10 godina nije doneo toliko ohrabrenja i radosti za građane", rekao je za Pink televiziju Miloš Vučević, lider Srpske napredne stranke i savetnik predsednika za regionalna pitanja.
Direktor Kancelarije za IT i eUpravu Mihailo Jovanović izjavio je danas da je ukupan izvoz IKT usluga u 2025. godini dostigao rekordnih 4,552 milijarde evra, što predstavlja rast od 10 odsto u odnosu na 2024. godinu.
Mađarski premijer Viktor Orban izjavio je da su Ukrajinci odgovorni za trenutno zatvaranje naftovoda Družba, nazivajući to "neprijateljskim činom" protiv Mađarske.
Komentari 2
Pogledaj komentare Pošalji komentar