12.03.2025.
21:34
Električni trotineti – gde smo deset meseci od uvođenja zakona?
Deset meseci je prošlo od kada su i zakonom trotineti uvedeni u saobraćaj. Šta nam je ovaj zakon doneo?

Agencija za bezbednost saobraćaja kontinuirano vrši monitoring kako bi sakupila podatke koji ukazuju na eventualne probleme u zakonu, i kako kažu, tih problema za sad nema.
"Do sada desilo oko 100 saobraćajnih nezgoda u kojima je otprilike i toliko lica povređeno, na žalost jedno lice je izgubilo život. Mlada osoba nije koristila kacigu tom prilikom", kažu iz ABS za Prvu TV.
Dodaje se da ova statistika ne bi bila takva da su sami učesnici u saobraćaju, vozači trotineta, više brinuli o svojoj beznednosti.
"Apel našim građanima je da koriste kacige, zato što prilikom pada i saobraćajne nezgode, kaciga je ta koja naviše spašava od ozbiljnijih povreda".
Agencija je realizovala određene kampanje, odnosno istraživanja vezana za ponašanje i navike vozača trotineta.
"Samo dvadeset procenata koristi prsluk, i isto tako oko dvadeset procenata vozača trotineta koristi zakonom predviđene površine za korišćenje ovih trotineta. Ono što je najviše zabrinjavajući podatak, jeste da samo 25 procenata koristi zaštitnu kacigu", navode iz Agencije.
U Beogradu trenutno ima između 250.000 i 300.000 trotineta, ali samo oko 7.000 je registrovano. Ukoliko ne registrujete trotinet, kazna će iznostit 10.000 dinara, a tolika je kazna i ukoliko ne nosite kacigu.
Vozači trotineta smatraju kako bi jedno od rešenja za njihovu bolju bezbednost bilo to da se za jače motore uvede registracija a za slabije modele da se ukine, i da se odredi da se slabiji modeli mogu voziti po biciklističkim stazama ili izrazito po trotoarima uz neka ekstremna ograničenja.
Komentari 12
Pogledaj komentare Pošalji komentar