Vozila na struju će povećati zagađenje vazduha u Kini
Masovnija upotreba električnih automobila trebalo bi da u kineskim gradovima smanji nivo zagađenja vazduha izazvanog korišćenjem vozila sa motorima sa unutrašnjim sagorevanjem. Međutim, najnovija studija pokazuje da bi u stvarnosti vozila na struju mogla da dovedu do suprotnog efekta – da povećaju zagađenje u toj zemlji.
Kineska vlada odlučna je u nameri da ta zemlja postane svetski lider u razvoju i proizvodnji električnih automobila. Zato vlasti putem subvencija ohrabruju proizvođače automobila i kupce da se okreću vozilima na električni pogon. Problem je što se ubedljivo najviše struje u Kini dobija iz elektrana na ugalj.
"Prestrojavanje na električne automobile ne znači da time automatski eliminišete upotrebu fosilnih goriva, jer se struja za njihov pogon često dobija upravo iz fosilnih goriva, a u Kini to znači iz uglja", objašnjava Skot Kenedi iz vašingtonskog Centra za strateške i međunarodne studije (CSIS).
"Stoga bi masovna upotreba elektroautomobila u Kini mogla da znači samo premeštanje zagađenja vazduha iz jednog dela zemlje u drugi", kaže Kenedi.
Analiza koju je 2017. objavio Saobraćajni institut Univerziteta u Mičigenu pokazuje da automobil sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem (SUS) koji prosečno troši ispod 7 l/100 km, manje zagađuje životnu okolinu nego prosečan električni auto koji se izrađuje u Kini.
Izvor iz kojeg se dobija struja nije jedini problem vozila na električni pogon
Naučnici sa Univerziteta Harvard i Univerziteta Cinghua u Pekingu došli su do rezultata da sama proizvodnja automobila na struju, ali i plug-in hibrida u Kini generiše 50% više emisija gasova odgovornih za efekat staklene bašte, nego proizvodnja konvencionalnog automobila sa motorom SUS.
Prema podacima iz 2015. godine 72% električne energije u Kini proizvodilo se u elektranama na ugalj. Vlasti u toj zemlji planiraju da do 2040. godine ovaj procent spuste ispod 50 odsto, ali kako je to tek za 22 godine, u međuvremenu će elektrane na ugalj nastaviti da zagađuju vazduh dok proizvode struju za “čista” električna vozila.
Elektrièni NIO ES8 je kineski odgovor na Teslin Model X (ilustracija)
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Evropa je tokom 2025. zabeležila jednu od najtoplijih godina u istoriji, dok naučnici upozoravaju da bi 2026. mogla da bude još toplija zbog očekivanog jačeg El Ninja, pokazao je novi izveštaj Svetske meteorološke organizacije i programa EU Kopernikus.
Projekat izdavanja redizajnirane nove serije evro novčanica, koji je Evropska centralna banka (ECB) pokrenula krajem 2021. godine, ušao je u završnu fazu procesa dizajniranja.
U sledećim satima okruzi jugozapadne Srbije biće pogođeni pljuskovima i grmljavinama, upozorila je domaća meteorološka stranica "Hailz Srbija" pre jednog sata.
Fudbaleri Pari Sen Žermena savladali su minhenski Bajern rezulltatom 5:4, u prvom meču polufinala Lige šampiona koje nam je donelo najviše golova u toj fazi u istoriji takmičenja.
Albanija i Sjedinjene Američke Države potpisali su sporazum na 20 godina o snabdevanju tečnim prirodnim gasom (LNG), u poslu vrednom oko šest milijardi dolara (oko 5,12 milijardi evra), javlja Rojters.
Severnokorejski ambasador u Ujedinjenim nacijama Song Kim rekao je sinoć na sednici Saveta bezbednosti posvećenoj Severnoj Koreji da je američka politika produženog odvraćanja na Korejskom poluostrvu, kao i njene vojne vežbe sa Južnom Korejom, "loš potez".
Rat u Ukrajini – 1.528. dan. Ruski dronovi su pogodili dve stambene zgrade u gradu Odesi u noći između 30. aprila i 1. maja, izazvali požare i povredile dve osobe, saopštio je Serhij Lisak, načelnik Vojne uprave grada Odese.
Finski proizvođač liftova Kone pristao je da kupi nemačkog rivala TK Elevator (TKE) u gotovinsko-akcijskoj transakciji vrednoj 29,4 milijarde evra (34,4 milijarde dolara), što će stvoriti najvećeg proizvođača liftova na svetu.
Prema informacijama Uprave granične policije dobijenim u 5.15 časova, nema zadržavanja ni na putničkim ni na teretnim terminalima naših graničnih prelaza.
Severnokorejski ambasador u Ujedinjenim nacijama Song Kim rekao je sinoć na sednici Saveta bezbednosti posvećenoj Severnoj Koreji da je američka politika produženog odvraćanja na Korejskom poluostrvu, kao i njene vojne vežbe sa Južnom Korejom, "loš potez".
Rat u Ukrajini – 1.528. dan. Ruski dronovi su pogodili dve stambene zgrade u gradu Odesi u noći između 30. aprila i 1. maja, izazvali požare i povredile dve osobe, saopštio je Serhij Lisak, načelnik Vojne uprave grada Odese.
Prema informacijama Uprave granične policije dobijenim u 5.15 časova, nema zadržavanja ni na putničkim ni na teretnim terminalima naših graničnih prelaza.
U Srbiji će danas biti promenljivo oblačno sa sunčanim periodima, u većini mesta suvo. Najviša temperatura do 19 stepeni. Za vikend se očekuje promenljivo oblačno vreme uz uslova za kratkotrajnu kišu. Na planinama moguće je kratkotrajno provejavanje snega.
U saobraćajnoj nezgodi koja se tokom protekle noći dogodila u Borči lakše je povređen dečak star sedam godina, koji je prevezen u Dečju bolnicu u Tiršovoj, rečeno je agenciji Tanjug u službi Hitne pomoći.
Međunarodni praznik rada 1. maj potiče iz radničkih protesta koji su se krajem 19. veka širili industrijskim gradovima, pre svega u Sjedinjenim Američkim Državama.
Žene koje popiju samo jednu čašu vina dnevno i još dve tokom vikenda suočene su sa znatno većim rizikom od razvoja srčanih bolesti, upozorava velika američka studija.
Na snižavanje holesterola ishrana može da ima veliki uticaj. Iako lekovi imaju svoju ulogu, stručnjaci za ishranu ističu da povećan unos vlakana može sniziti nivo holesterola.
Izbacivanje mlečnih proizvoda iz ishrane može doneti niz prednosti, od ublažavanja simptoma intolerancije na laktozu i alergija, preko poboljšanja tena, do smanjenja uticaja na životnu sredinu.
U Srbiji se u 17. nedelji nadzora nad gripom (20–26. april 2026) beleži stabilna epidemiološka situacija sa sporadičnom prisutnošću oboljenja sličnih gripu, naročito među decom, dok je aktivnost virusa i dalje ispod epidemijskog praga.
The terrorism threat level in the United Kingdom was raised today from “substantial” to “severe,” meaning that an attack is “highly likely in the next six months,” the Joint Terrorism Analysis Centre (JTAC) announced.
Aleksandar Vučić, President of Serbia, addressed the public and spoke about the most pressing topics, ranging from the global situation and the conflict in the Middle East to the timing of parliamentary elections in Serbia.
The highest-ranking U.S. military officials, including Admiral Brad Cooper, the head of Central Command, will present President Donald Trump later on Thursday with possible military options against Iran, a U.S. official told Reuters.
President of Serbia Aleksandar Vučić stated today that the State Data Center in Kragujevac has received a Tier 4 certificate, meaning the highest level of reliability and security, and emphasized that no country in the region has this level.
Ranije ovog meseca, Activision je otkrio da će Piter Berg režirati predstojeći Call of Duty film. Od tog trenutka, međutim, javnost se malo više zainteresovala za neke njegove ranije izjave.
Američka hipersonična raketa Mračni orao ("Tamni orao", eng. "Dark Eagle") mogla bi da bude raspoređena na Bliski istok radi potencijalnog korišćenja protiv Irana. Kakvo je to oružje?
Komentari 40
Pogledaj komentare