Telenovele krive za pad nataliteta

Brazilske telenovele učinile su više od pukog zabavljanja gledalaca - one su uticale na smanjenje nataliteta i na povećanje broja razvoda, rezultat je najnovijeg istraživanja.

Život

Izvor: B92

Ponedeljak, 06.04.2009.

10:00

Default images

Sapunice, koje govore o zamršenim ljubavnim trouglovima, tajnim očinstvima i trnovitim usponima do bogatstva i slave već decenijama dominiraju na brazilskoj televiziji.

Sada im se, osim velike gledanosti, pripisuju i neke druge karakteristike.

Istraživanje demografije na osnovu podataka iz perioda od 1971. do 1991. godine pokazalo je da su ove popularne serije imale direktan uticaj na natalitet i broj razvoda u zemlji i to u meri u kojoj se širila mreža moćnog tv kanala “Globo”, na kome se one najčešće emituju.

Istraživači su ustanovili da je sve veća gledanost telenovela išla paralelno sa sve većim brojem razvoda i padom nataliteta.

Da tokom dve decenije, koje su obuhvaćene istraživanjem telenovele nisu emitovane, na svet bi došlo tri miliona beba više, a 800.000 brakova bilo bi spaseno, tvrde istraživači.

Oni su otkrili da postoji direktna veza između izlaganja modernom stilu života kakav je predstavljen u telenovelama, pre svega ulozi emancipovane žene i kritici tradicionalnih vrednosti, i porasta broja razvoda.

"Žene koje žive u oblastima koje pokriva signal televizije “Globo” rađaju znatno manje dece", ističe se u studiji.

Brazilci već odavno znaju da telenovele mogu da utiču na stvaran svet. Svima je poznato da one diktiraju raspored ostalih emisija, pa čak i pojedinih kultnih događaja kao što su prenosi fudbalskih utakmica, da kostimi glumaca utiču na modu, kao i njihovi zapleti na ishod izbora.

Ipak, ova nova saznanja iznenadila su Brazilce.

Televizija “Globo” je ljutito reagovala tvrdeći da istraživači potcenjuju inteligenciju gledalaca. Njen portparol je izjavio da sapunice samo izražavaju pojave i kretanja u društvu umesto što ih podstiču.

Alberto Čong, jedan od autora studije, se, međutim, ne slaže s ovim objašnjenjem navodeći da su i druga istraživanja u svetu pokazala da televizija može da utiče na ponašanje ljudi i promenu društvenih vrednosti.

U Indiji su tako s pojavom kablovske televizije u pojedinim oblastima zabeleženi pad nataliteta i porast interesovanja za obrazovanje.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

Komentari 7

Pogledaj komentare

7 Komentari

Možda vas zanima

Svet

Zapad zapretio, Kina uzvratila

Kina je usvojila zakon o carinama kojim želi da osnaži mehanizme odbrane svoje ekomonije nakon pretnji Sjedinjenih Američkih Država i Evropske unije da će reagovati na izvoz jeftinih kineskih proizvoda.

7:59

27.4.2024.

1 d

Podeli: