Izdavačka kuća Mikro knjiga postoji već 23 godine i do sada je objavila oko 300 naslova iz oblasti računarstva i IT tehnologija. Između dva Sajma knjiga, objavljeni su brojni stručni naslovi o programiranju, računarskim mrežama, Internetu, te brojnim poslovnim, grafičkim i programskim paketima. Posebnu poslasticu predstavlja objavljivanje knjige Sigurnost računarskih sistema i mreža, prve sveobuhvatne knjige o bezbednosti koju su napisali eminentni domaći autori.
Na ovogodišnjem 52. Sajmu knjiga u Beogradu (22 - 28. oktobra), Mikro knjiga predstavlja četiri značajne knjige iz oblasti računarstva i informacionih tehnologija: prevod četvrtog izdanja knjige “Programiranje na jeziku C#” Džesija Libertija,“Excel 2007 Bibliju” Džona Vokenbaka, udžbenik "Arhitektura i organizacija računara" Endrjua Tanenbauma i prevod drugog izdanja kultne računarske knjige "Primenjena kriptografija" Brusa Šnajera.
Programiranje na jeziku C#
C# je jednostavan, objektno i komponentno orijentisan programski jezik sa sigurnim tipovima, pogodan za pisanje aplikacija za Internet. Prvi deo knjige sadrži kratak vodič kroz osnove sintakse jezika C# – predstavljene su rezervisane reči i koncepti zbog kojih su C# i .NET efikasna okruženja za pravljenje Windowsovih i Web aplikacija, uključujući aplikacije koje koriste okruženje izabranog Web čitača i standardne Web servise. U sledećem delu, objašnjeno je korišćenje C# u tri ključna razvojna okruženja - ASP.NET, .NET Windows Forms i ADO.NET. U trećem delu, čitaoci će naučiti da kombinuju raznovrsne mogućnosti .NET Frameworka kako bi upravljali programskim sklopovima, radili s metapodacima, prenosili objekte preko granica procesa i računara, koristili niti, upravljali tokovima podataka i integrisali postojeće Windows API i COM objekte u .NET okruženju. Sva objašnjenja i primeri odnose se na Visual Studio 2005, .NET Framework 2.0 i verziju 2.0 jezika C#.
Jesse Liberty je računarski savetnik, predavač i autor najbolje prodavanih knjiga iz oblasti razvoja softvera. Napisao je i knjige Learning C#, Programming Visual Basic .NET, Learning VB.NET, Programming ASP.NET, Programming .NET Windows Forms i Visual C# 2005: A Developer’s Notebook.
Excel 2007 Biblija
Svetski priznati stručnjak, John Walkenbach, u opsežnom priručniku za Excel 2007 obrađuje sve što je ijednom korisniku potrebno kako bi ovladao najpoznatijim programom za tabelarna izračunavanja – od osnovnih pojmova kao što su radne sveske, preko pravljenja formula, korišćenja funkcija i izrade dijagrama, pa sve do analize podataka i programiranja na jeziku VBA. Verziju 2007 odlikuju ne samo lepši stilovi, šabloni i unapređeni dijagrami, već pre svega potpuno novo korisničko okruženje. Važna novina u Excelu 2007 je mogućnost neograničenog uslovnog formatiranja, budući da su do sada na ćeliju mogla da se primene samo tri uslova. Objašnjene su nove mogućnosti Formula AutoComplete i Compatibility Checker, poboljšane izvedene tabele, a čitaoci će otkriti i kako da iskoristite Trust Center i zaštitite se od miliona zlonamernih makroa, prilagode paletu alatki Quick Access i uštede vreme.
John Walkenbach je jedan od vodećih autoriteta kada se radi o softveru za tabelarna proračunavanja. Autor je desetina knjiga iz ove oblasti.
Arhitektura i organizacija računara
U knjizi Arhitektura i organizacija računara, Andrew Tanenbaum objašnjava unutrašnju strukturu računara kao hijerarhiju nivoa: digitalne logike, mikroarhitekture, arhitekture skupa instrukcija, operativnog sistema i asemblerskog jezika. Peto izdanje dopunjeno je detaljnim objašnjenjima procesora Pentium 4, UltraSPARC III i Intel 8051 i obogaćeno praktičnim priručnikom za programiranje na asemblerskom jeziku. Na priloženom CD-u nalazi se softver za 8088 simulator, namenjen za MS Windows™, UNIX i Linux, zajedno s grafičkim simulatorom za arhitekturu Mic-1 opisanu u knjizi. Knjiga obuhvata analizu savremenih ulazno-izlaznih uređaja, kao što su digitalni fotoaparati i DSL linije, nov materijal o magistrali PCI Express, nasledniku PCI magistrale, te opširno razmatranje paralelnih arhitektura i računara.
Andrew S. Tanenbaum je profesor računarskih nauka na Univerzitetu Vrije u Amsterdamu, gde drži kurseve o organizaciji računara, operativnim sistemima i mrežama više od 30 godina pred hiljadama studenata. Napisao je 15 bestselera koji su osvojili brojne nagrade asocijacije ACM i drugih stručnih organizacija. Član je asocijacije ACM, instituta IEEE i Holandske kraljevske akademije nauka i umetnosti.
Primenjena kriptografija, prevod drugog izdanja
"Knjiga za koju bi Nacionalna agencija za bezbednost SAD poželela da nikada nije objavljena..." časopis Wired
Prevod drugog izdanja najpoznatijeg svetskog klasika u oblasti kriptografije predstavlja sveobuhvatni pregled najvažnijih tendencija u ovoj oblasti na prelazu dva milenijuma. U knjizi je detaljno opisan način na koji programeri i profesionalci u oblasti elektronskih komunikacija mogu koristiti kriptografiju kako bi sačuvali privatnost računarskih podataka. Opisani su brojni kriptografski algoritmi, upravljanje ključevima, protokoli za digitalne potpise i proveru identiteta, bezbedno sprovođenje izbora, korišćenje digitalnog novca i slično.
Bruce Schneier je predsednik konsultantske firme Counterpane Systems koja je specijalizovana za kriptografiju i bezbednost računarskih sistema. Jedan je od urednika časopisa Dr. Dobb’s Journal, sarađuje sa savetom direktora Međunarodnog udruženja za kriptološka istraživanja i član je saveta Centra za privatnost elektronskih informacija.
Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja,
stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.
Najnoviji meteorološki proračuni ukazuju na mogućnost povratka zime kakvu Srbija nije iskusila decenijama. Meteorolog Ivan Ristić upozorio je da njegov IRIE prognostički model za jutro 5. januara 2026. godine prognozira čak -21 stepen Celzijusa.
Rat u Ukrajini – 1.401. dan. Ruske vlasti tvrde da su presrele devet ukrajinskih dronova koji su se kretale ka Moskvi tokom noći između Božića i Badnje večeri.
Ukrajina je lansirala britanske projektile "storm šedou" i bespilotne letelice dugog dometa, koje sama proizvodi, kako bi pogodila nekoliko ruskih postrojenja za naftu i gas, rekli su ukrajinski vojni i bezbednosni zvaničnici u četvrtak.
Pakistan je danas pozvao zamenika visokog komesara Velike Britanije u toj zemlji Meta Kanela na razgovor nakon što se na internetu pojavio video-snimak na kojem jedna žena na skupu u Engleskoj kaže da će načelnik pakistanske vojske poginuti u napadu.
Rat u Ukrajini – 1.402. dan. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je sinoć da su neka dokumenta za mirno rešenje rata u Ukrajini već spremna, ali da je potrebno da se još radi na nekim osetljivim pitanjima.
Pakistan je danas pozvao zamenika visokog komesara Velike Britanije u toj zemlji Meta Kanela na razgovor nakon što se na internetu pojavio video-snimak na kojem jedna žena na skupu u Engleskoj kaže da će načelnik pakistanske vojske poginuti u napadu.
Rat u Ukrajini – 1.402. dan. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski izjavio je sinoć da su neka dokumenta za mirno rešenje rata u Ukrajini već spremna, ali da je potrebno da se još radi na nekim osetljivim pitanjima.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski rekao je da se nada da će se sa predsednikom SAD Donaldom Trampom dogovoriti o okviru za okončanje rata kada se sastanu u nedelju, i dodao da je spreman da taj plan iznese na referendum.
Predsednik SAD Donald Tramp planira nekoliko velikih saopštenja o Gazi početkom januara, ali sledeći koraci zavise od njegovog sastanka u ponedeljak u Mar-a-Lagu sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom, piše američki portal Aksios.
Sada je već evidentno da će se za devet do deset meseci iduće godine održati parlamentarni, a i verovatno predsednički izbori u Srbiji. Još je rano davati bilo kakve pretpostavke o delovanju opozicionih stranaka do tada, prenose mediji.
Članovi Vlade Republike Srbije usaglasili su se na današnjoj sednici da do kraja 2025. godine i u 2026. godini direktori zdravstvenih ustanova, u kojima se sprovode poslovi u cilju smanjenja liste čekanja, donesu odluku o preraspodeli radnog vremena.
Pedijatar i pulmolog Aleksandra Vukov izjavila je danas da je za grip karakteristično da brzo pokaže simptome, kao i da je mutirana varijanta virusa gripa prisutna u Srbiji i u zemljama u okruženju.
Kako kad može da izdrži bez hrane, kako to utiče na zdravlje i kakvi su benefiti gladovanja? Ishrana ne utiče samo na telesnu težinu, već i na način na koji funkcionišu mozak i creva.
Lekovi koji imitiraju GLP-1, prirodni hormon koji reguliše osećaj gladi, izazvali su pravu revoluciju - zahvaljujući njima, mnogi ljudi koji su se godinama borili sa viškom kilograma dobili su novu dimenziju kontrole nad apetitom i ishranom.
Gradski zavod za javno zdravlje Beograda saopštio je da je virus gripa registrovan kod 51 osobe tokom prošle nedelje, a povećan je broj osoba sa respiratornim infekcijama.
Dobra vest je da ovo nije kraj priče – ekipu ćemo ponovo gledati na sledećem izdanju Phygital Games of the Future turnira, koje će se održati naredne godine u Kazahstanu.
US newspaper The Wall Street Journal published a series of reports suggesting that Trump, through his special envoy, found a “backdoor” route to Putin via a close aide of Russian president, who had been “chatting” with the Americans about a weight-loss drug.
Partizan basketball players are set to play a new EuroLeague match, with Maccabi Tel Aviv visiting Belgrade Arena for the 18th round of the EuroLeague.
Current political attacks on the European Union may serve short-term domestic cultural and ideological battles, but in the long run, they would lead to serious security and political consequences.
Russian Ambassador Alexander Botsan-Kharchenko stated today that a solution is being sought for Naftna Industrija Srbije (NIS), which, as Vladimir Putin said, will primarily be in the spirit and framework of the friendly relations between the two countries.
Laboratorija "Hubei East Lake" u centralnoj Kini objavila je revolucionarno dostignuće u tehnologiji za voz velike brzine. Ovaj voz je na testu postigao 800 kilometara na sat za samo 5,3 sekunde.
Jetour, jedan od najbrže rastućih globalnih automobilskih brendova iz Kine, je zvanično ušao na tržište Srbije pod okriljem ATMO Group, međunarodne distributerske kompanije koja posluje u devet zemalja.
Porsche AG namerava da zatvori svoju mrežu punjenja za električna vozila u Kini, jer nemački brend nastavlja da gubi udeo na najvećem svetskom automobilskom tržištu.
Komentari 3
Pogledaj komentare