Subota, 13.03.2010.

18:36

Andrea Arsović šampionka Evrope

Samo dan pošto je Bobana Veličković postala evropska šampionka istu titulu u Norveškoj ponela je Andrea Arsović u disciplini vazdušna puška.

Arsovićeva je titulu osvojila sa 501,4 kruga (398) i tako za 0,1 krug pretekla vicešampionku Nemicu Beatu Gaus, dok je za 0,2 kruga bila bolja od bronzane Džesike Mager takođe iz Nemačke. Prošle godine na Evropskom prvenstvu u Pragu srpska reprezentativka je zauzela četvrto mesto i to posle raspucavanja 11. dijabolom.

U Pragu nisam imala sreće, ovde se sve uklopilo. U osnovnom delu sam imala dve devetke elektronski mereno 9,9, da su bili centar imala bih svetski rekord od 400 krugova. Malo mi je žao jer mislim da sam bila spremna za njega“.

U finale sam nisam ušla da jurim medalju, o njoj nisam razmišljala, iako smo nas tri imale isti rezultat od 398 krugova, već da odpucam najbolje što mogu. Posle treće dijabole izbila sam na prvo mesto, dobro je išlo do devete dijabole gde sam pogrešila, ali je i 9,8 bio dobar pogodaka za ovakvo finale. Desetu dijabolu sam opalila pod velikim pritiskom, imala sam pola kruga prednosti, ali nisam imala pravo na grešku. Opalila sam 9,7 što se, kako se kasnije pokazalo, na sreću bilo dovoljno za prvo mesto“, istakla je Arsovićeva.

Medalja koju je Arsovićeva osvojila je tek treća pojedinačna evropska medalja za seniorke u disciplini vazdušna puška u istoriji srpskog streljaštva. Prvu, srebrnu, je 1994. godine u Strazburu osvojila Lidija Mihajlović, a drugu, bronzanu, Aleksandra Ivošev u Budimpešti dve godine kasnije.

Ženska seniorska reprezentacija Srbije u disciplini vazdušna puška, uz malo sreće, mogla je do medalje, ali su na kraju takmičenje završile na šestom mestu sa 1.180 krugova. Andrea Arsović je osvojila 398, Aranka Binder 393, a Jelena Živković 389, a do bronzanih Ruskinja delila su ih dva kruga. Šampionke Evrope su postale Nemice koje su prošle godine u Pragu bile treće.

Muška reprezentacija Srbije vazdušnim pištoljem osvojila je četvrto mesto sa 1.729 krugova. Andrija Zlatić je osvojio 579, Damir Mikec 577, a Dimitrije Grgić 573, a do bronzane medalje nedostajalo im je pet krugova. Prosek od nešto manje od 580 krugova doneo je Rusiji zlatnu medalju, dok su drugi bili Ukrajinci, a treći šampioni iz Praga od pre dve godine Slovaci.

Kod reprezentativaca Srbije najbliži finalu bio je prošlogodišnji šampion Evrope Andrija Zlatić kome je nedostajao krug za ulazak u osam najboljih. Zlatić je imao 579 krugova, dok je finale jedan više.

Rezultati poslednjeg dana Šampionata Evrope:
Vazdušna puška, seniorke: 1. Nemačka 1.190, 2. Ukrajina 1.185, 3. Rusija 1.182, 4. Izrael 1.180, 5. Austrija 1.180 (83), 6. Srbija 1.180 (79), 7. Finska 1.179, 8. Hrvatska 1.178.
Pojedinačno: 1. Andrea Arsović (Srbija) 501,4 (398), 2. Beate Gaus (Nemačka) 501,3 (398), 3. Džesika Mager (Nemačka) 501,2 (396) ... 28. Aranka Binder 393 (100, 98, 98, 97)...37. Jelena Živković (obe Srbija) 389 (97, 97, 99, 98).
Vazdušni pištolj, seniori: 1. Rusija 1.738, 2. Ukrajina 1.736, 3. Slovačka 1.73,4. 4. Srbija 1.729, 5. Belorusija 1.728, 6. Španija 1.728, 7. Finska 1.727, 8. Italija 1.727.
Pojedinačno: 1. Mauro Badarači (Italija) 683,6 (583), 2. Serhij Kudrija (Ukrajina) 782 (581 – dodatna 11. dijabola 10,4), 3. Jurij Tuzinski (Slovačka) 682 (583 – dodatna 11. dijabola 8,7)... 10. Andrija Zlatić 579, 16. Damir Mikec 577, 34. Dimitrije Grgić (svi Srbija) 573.