Subota, 15.03.2014.

18:50

Radonjić kombinovao, Zvezda lagano

Košarkaši Crvene zvezde obezbedili su prvo mesto u ligaškom takmičenju ABA lige, pošto su pobedili Zadar u gostima sa 67:53 u 24. kolu regionalnog takmičenja.

Izvor: SO

Autor: SO

Crveno-beli sada imaju skor 20-4, a trener Dejan Radonjić iskoristio je priliku da ravnopravnije raspodeli minuažu pred meč Evrokupa sa Budiveljnikom u utorak – najviše su igrali Simonović i Blažič, po 25 minuta, a Nikola Rebić bio je na parketu osam minuta.

Zvezda je igrala bez Branka Lazića, koji je ostao u Beogradu da se odmori, a u timu je prvi put posle povrede bio i Luka Mitrović, mada nije ulazio u igru.

Crveno-beli su očajno šutirali za tri poena (1-12), ali su meč rešili dobrom igrom u odbrani. Najbolji je bio Raško Katić sa 12 poena i 6 skokova, a Boban Marjanović imao je 11 poena i 7 skokova. Mladi Rebić upisao je 6 poena (2-2 iz igre, 2-2 penali), uz po skok i asistenciju, a Oleksandr Lipovij takođe je dao 6 poena (3-3 iz igre, 2 ast).

U ekipi Zadra istakao se Josip Sobin sa 17 poena i 5 skokova, a Filip Kraljević dao je 12 poena.

Zvezda u sledećem kolu dočekuje MZT Skoplje kod kuće, ali pre toga crveno-bele očekuje meč sa Budiveljnikom u Kaunasu u prvom meču četvrtfinala Evrokupa (utorak, 19.30, B92).

Tok meča:

Na početku se igralo u sporom ritmu, najraspoloženiji kod crveno-belih bio je Simonović sa dva pogođena šuta (pet poena), pa je Zvezda posle pet minuta igre vodila sa 9:8.

Neki su očekivali da će trener Radonjić od starta možda odmoriti neke od glavnih igrača, ali rotacija je bila uobičajena, ne računajući izostanak Lazića. Atmosfera u Zadru bila je prilično bučna, ali na terenu nije bilo mnogo energije – Zvezda je pogotkom Dženkinsa vodila 15:13 posle prve četvrtine.

Početkom drugog perioda Ukrajinac Lipovij postigao je debitantske poene u Zvezdinom dresu, a Radonjić je počeo da kombinuje i mladi Rebić dobio je šansu već početkom druge četvrtine.

Ekipe su jako teško dolazile do koša, videli smo mnogo izgubljenih lopti i promašaja na obe strane, a posle kontre Zadra i izjednačenja na 20:20 trener Zvezde zatražio je prvi tajm aut na utakmici na pet minuta do poluvremena.

Uz četiri poena Rebića Zvezda je došla do +4, ali je Zadar preokrenuo dvema trojkama mladog Lovra Bašića. Na kraju, pogotkom Dženkinsa u poslednjoj sekundi, rezultat je bio 30:30.

Crveno-beli su zaigrali bolje početkom drugog poluvremena, predvođeni Marjanovićem i Lipovijem napravili su seriju 8:0, a sredinom treće deonice domaći su zatražili tajm aut (40:32).

Zvezda je napravila prednost, a posle toga je ritam meča ponovo opao, bilo je mnogo izgubljenih lopti na obe strane, a posle tri četvrtine gosti su vodili 46:39.

Zadar je odlično počeo poslednji period i smanjio je na jedan poen zaostatka, publika se probudila, ali Zvezda je imala odgovor – nekoliko dobrih odbrana, pogoci Katića, Blažuča i Dženkinsa iz reketa, pa je ponovo bilo bezbednih 52:45.

Ispostavilo se da je to bila ključna serija, Zvezda je zaigrala još čvršće u odbrani i do kraja je rutinski privela meč kraju.