Utorak, 24.03.2009.

19:01

Poraz Partizana u Moskvi

Košarkaši Partizana izgubili su u Moskvi od CSKA rezultatom 56:47 u prvom meču četvrtfinalne serije Evrolige.

Najefikasniji u taboru Beograđana bio je Uroš Tripković sa 12 poena (4-8 za dva, 1-2 za tri), a Milenko Tepić ubacio je 6 (2-7 iz igre, 4 sk, po 3 ast i izg.lopte). Aleksandar Rašić imao je po 5 poena i skokova, kao i 7 iznuđenih faulova. Viktor Hrijapa predvodio je CSKA sa 26 indeksnih poena – 8 poena, 10 skokova i 4 asistencije, dok je Erazem Lorbek zabeležio 16 poena (8-17 iz igre) i 4 skoka.

U prvoj četvrtini dominirale su čvrste odbrane na obema stranama. Moskovljani su dosledno igrali 'čovek na čoveka' i nisu dozvoljavali Partizanu da napravi višak posle brojnih blokova. Jedini koš za 'crno-bele' u prvoj četvrtini postigao je Uroš Tripković u šestom minutu igre.

Beograđani su, takođe, bili odlični u odbrani, a trener Duško Vujošević kombinovao je zonsku i odbranu 'čovek na čoveka'. Najbolji u prvoj deonici bio je Lorbek, koji je preciznim šutevima sa distance (osam poena) bio najzaslužniji za prednost CSKA – 13:3.

Tvrdo se igralo i u drugoj deonici, a Veličković je dvema trojkama koliko-toliko držao 'crno-bele' u igri.

Ipak, CSKA je kontrolisao meč i osujetio ofanzivni skok Beograđana (samo jedan, naspram pet CSKA). Lorbek je nastavio sa dobrom igrom, a Hrijapa je do poluvremena imao 15 indeksnih poena (2 poena, 5 skokova i 3 asistencije).

Partizan je 'ukrao' mnogo lopti i igrao izvrsno u odbrani, ali nikako nije dolazio do čistih situacija za šut na suprotnoj strani. Zbog toga je zaostatak posle prvog poluvremena iznosio deset poena – 30:20.

Treći period loše je počeo za srpski tim – Lorbek je posle ofanzivnog skoka pogodio koš, a trener Vujošević je tražeći faul u napadu dobio tehničku grešku. CSKA je ubrzo poveo 36:20, ali nije uspevao konačno da prelomi meč.

Zaostatak 'crno-belih' kretao se između 10-15 poena, a Partizan je zonskom odbranom izazivao šut za tri, koji domaće košarkaše uopšte nije služio. Treći period okončan je poenima Zisisa sa penala i neuspešnom akcijom Veličkovića u završnici – 43:31.

Partizan je razložno insistirao na zoni (ukupni šut CSKA za tri 2-22), a najbliži eventualnom preokretu 'crno-beli' su bili pet minuta pre kraja kada je Tepić promašio 'otvoren' šut za tri pri rezultatu 47:40, posle serije Partizana 9-2.

Ipak, tim Etorea Mesine vraća dvocifrenu razliku poenima Lengdona, Hrijape i trojkom Lengona – 54:42. Pitanje pobednika tada je rešeno i CSKA je poveo sa 1-0 u seriji.

Ekipa CSKA imala je bolji šut za dva poena (51:40) i sa linije slobodnih bacanja (70:58), a Partizan van linije 6,25 (27:9). Po ukupnom broju skokova ekipe su bile izjednačene, domaćin je imao više asistencija (11:6), a gost izgubljenih lopti (16:8). Moskovskom timu dosuđene su 23 lične greške, 'crno-belima' isti broj i jedna tehnička.

CSKA - Partizan 56:47 (13:3, 17:17, 13:11, 13:16)
Sportska dvorana CSKA, 4.600 gledalaca
Sudije Kukulekidis (Grčka), Ijeresuelo (Španija), Šambon (Francuska)

CSKA: Zizis 3 (-, -, 4-3), Smodiš 7 (5-1, 2-1, 6-2, 5 sk, 3 as), Šiškauskas 7 (-, 6-1, 4-4), Holden 4 (2-1, 4-0, 2-2), Lorbek 16 (15-8, 2-0, 4 sk), Voroncevič, Lengdon 6 (3-2, 4-0, 2-2), Šved, Kaun, Krijapa 8 (6-4, 1-0, 10 sk, 4 as), Planinić 3 (1-1, 3-0, 2-1, 3 sk), Moris 2 (3-1, 7 sk); trener Mesina

Partizan: Tepić 6 (4-2, 3-0, 2-2, 4 sk, 3 i.l, 3 as), Milošević (3 sk), Rašić 5 (1-1, 1-0, 4-3, 5 sk), Tripković 12 (8-4, 2-1, 2-1), Veličković 6 (5-0, 5-2, 2-0, 5 sk), Lazme 5 (7-1, -, 6-3, 5 sk, 2 o.l, 3 i.l), Aleksić, Vitkovac, Božić, Rakočević 4 (4-2), Veseli 7 (3-3, -, 1-1, 2 sk), Vraneš 2 (3-1, 4 sk); trener Vujošević

Naredna utakmica na programu je za dva dana, takođe u Moskvi od 18.15h.