Subota, 28.03.2015.

20:45

EURO: Holandiji, Italiji tek po bod

Holandija je sve dalje od Francuske, Italija je ispustila prvo mesto, a Belgija i BiH se ubedljivim pobedama vratili u borbu za Evropsko prvenstvo 2016. godine.

U derbiju dana Turska je umalo šokirala Amsterdam, osvojila je bod protiv Holandije sa 1:1 i ostavila "oranje" na šest bodova od lidera grupe A Češke.

U grupi B, Belgija je pregazila Kipar 5:0 i smanjila zaostatak za liderom na tri boda, dok je BiH sa 3:0 u Andori vratila nadu da se izbori bar za baraž. U grupi H, Bugarska je odolela Italiji sa 2:2.

U grupi A, pred letnje okršaje Češka je i dalje lider iako se okliznula protiv autsajdera, Island se primakao lideru, a Holandija ostala iza njihovih leđa.

U grupi B, Vels je preuzeo lidersko mesto, ima dva boda više od Izraela, a tri od Belgije, ali rivali imaju po meč manje. BiH je stigla do prve pobede, a sledeći meč će odlučiti da li će se boriti za EP do kraja.

U grupi H, Italija je remijem u Sofiji prepustila prvo mesto Hrvatskoj, pred duel u Zagrebu u junu. Norveška je na dobrom putu da izbori baraž.

U ranije odigranim utakmicama pobede su ostvarili Hrvatska, Island, Vels i Azerbejdžan.

Grupa A

Holandija je propustila šansu da se primakne Češkoj, opet se okliznula i dodatno zakomplikovala borbu za plasman na EP. Gus Hidink nije uspeo da pronađe adekvatno zamenu za povređenog Arjena Robena, pa je napad "oranja" delovao jalovo u subotu.

Holanđani su ostavili previše prostora Turcima u prvom poluvremenu, koji su to surovo kaznila u 37. minutu. Tore je ubacio loptu sa desne strane, štoperi domaćina nisu uspeli da izbace loptu upolje, ona je stigal do Buraka Jilmaza koji lažnjakom pronalazi prostor za šut, lopta na putu ka golu kači Bruna Martinsa Indija i vara Silesena.

U nastavku meča usledila je dominacija "oranja", Holanđani su vršili veliki pritisak na gol Turaka, koji su odlično odlevala svim adutima Hidinka, uključujući i otkrovenje drugog dela sezone u Bundesligi, Basa Dosta iz Volfsburga.

Ipak, u drugom minutu nadoknade vremena domaćin stiže do velikog boda u usvoj situaciji. Pogrešili su Turci, ostavili su previše mesta Snajderu za šut sa ivice kaznenog prostora, loptu je u letu glavom zahvatio Klas-Jan Huntelar što je prevarilo do tog momenta sjajnog Alija Babadžana.

Grupa B

Belgija je odigrala najbolji meč u ovom ciklusu kvalifikacija i uključila se u borbu za prvo mesto. Maruan Felaini je pokazao zašto u Mančester Junajtedu dobija šansu ispred Radamela Falkaa, te sa dva gola predvodio i ove "Crvene đavole" do trijumfa.

U 21. minutu Belgija konačno slama goste. Posle velike gužve u kaznenom prostoru posle kornera, Maruan Felaini dugim nogama sklanja loptu od rivala te je levom nogom ubacuje u mrežu.

Nastavili su domaći igrači da forsiraju svoj ritam igre, što deset minuta pre poluvremena donosi novi gol. Eden Azar je poslao savršen centaršut, a Kristijan Benteke "zaplivao" kroz vazduh i glavom pogodio gol.

U 66. minutu Belgijanci su dotukli rivala, drugi gol postigao je Felaini, koji je pogodio sjajnim udarcem levom nogom, "zavrnuvši" loptu pored stative. Samo minut kasnije bilo je 4:0, Eden Azar je pobegao dvojici rivalam odigrao dupli pas sa Vitselom, te prevario još dvojicu Kiprana, poslavši loptu u dalji ugao.

Deset minuta pre kraja "pukla je petarda". Rezervista Miči Batušaji trese mrežu preciznim udarcem po zemlji sa ivice kazenog prostora, posle greške gostiju.

BiH je konačno pobedila, ali je i dalje daleko od borbe za direktan plasman na Mundijal. Ipak, "Zmajevi" su se lepo proveli u Andori, a oduševio je tandem Senad Lulić-Edin Džeko koji je ostvario dva het-trika, asistencijama i golovima.

Gosti "načinju" rivala u 13. minutu. Vezni igrač Lacija Lulić je iako u teškoj situaciji spustio dubinsku loptu na ivici kaznenog Edinu Džeku koji sa 20 metara levom nogom pogađa donji desni ugao.

Na otvaranju drugog dela meča gosti su duplirali prednost. Opet je rezultat donela kombinacija Lulić-Džeko. Vezni igrač Lacija je pobegao po levoj strani, ubacio loptu pred gol gde je kapiten imao lak posao da je ubaci u mrežu za jubilarni 40. gol u reprezentativnom dresu.

Pola sata pre kraja usledio je het-trik pomenutog tandema. Lulić je opet ubacio loptu u kazneni, a Džeko iz prve zakucao loptu.

Grupa H

Italija je na savršen način otvorila meč u Sofiji, povela već iz prvog napada, ali ju je u finišu poraza morao spasiti momak rođen u Brazilu.

Već u četvrtom minutu Italijani stižu do vođstva. Žestok pritisak na domaćina rezultovao je autogolom. Simone Zaza je čekao na drugoj stativi centaršut sa leve strane, Jordan Minev je u velikoj želji da izbaci lopti ispred napadača Italije zatresao svoju mrežu.
samo sedam minuta kasnije bilo je opet nerešeno. Prvi put se domaćin oslobodio pritiska i stigao do pogotka. Popov je dobio loptu na 30 metara od gola, brzo je gurnuo ispred sebe te udarcem po zemlji smestio pored desne stative.

Nije prošlo ni deset minuta domaćin je preokrenuo. Popov je otvorio kontru, pronašao na desnoj strani Milanova koji loptu brzo ubacuje na peterac, gde je Micanski je pobegao čuvaru i glavom savladao Salvatorea Sirigua.

Ipak, šest minuta pre kraja Italija stiže do boda. Posle duge akcije po levoj strani, lopta je stigla do Edera na ivici kaznenog prostora, a naturalizovani Brazilac je driblingom namešta na desnu nogu te sjajnim udarcem šalje "kiflu" uz desnu stativu.