Četvrtak, 13.05.2010.

17:18

JSL: Partizan ponovo šampion!

Fudbaleri Partizana osvojili su treću uzastopnu titulu pošto kolo pre kraja Jelen Superlige imaju sedam bodova više od Crvene zvezde.

Izvor: A. Kovačević

Autor:A. Kovačević

Partizan je odlučujuću pobedu zabeležio na Karaburmi protiv OFK Beograda sa 3:0 golovima Klea, Brane Ilića i Petrovića. Crvena zvezda je u 29. kolu izgubila na svom stadionu od BSK-a sa 3:1. Fudbaleri Mladog radnika sledeće sezone će igrati u Prvoj ligi jer su u direktnom duelu u borbi za opstanak doživeli debakl na svom terenu od Čukaričkog sa 4:1.

Ekipa sa Banovog brda će u poslednjem kolu odlučivati o drugom putniku za Prvu ligu sa Hajdukom, Napretkom i BSK-om. Pored BSK-a koji je bio ubedljiv na praznoj 'Marakani', pobedu je zabeležio i Napredak koji je sa 2:1 nadigrao Rad. Hajduk je igrao nerešeno u Čačku 1:1.

Partizan je drugi put uzastopno odbranio titulu i stigao do 22. u klupskoj istoriji. Ovo je drugi put u istoriji da tim iz Humske osvaja tri vezane titule. Prvi i poslednji bio je u periodu od 1961. do 1963. godine. "Crno-beli" su postali i prvi tim koji je do trofeja stigao iako na polusezoni nije bio lider na tabeli.

Partizan je brzo poveo na Karaburmi, a strelac je bio najbolji golgeter tima Kleo. Lamin Dijara je sjajno gurnuo loptu između dva štopera domaćih, a Brazilac je istrčao sam na golmana Đorđa Topalovića, obišao ga i poslao loptu u nebranjen gol za 1:0. OFK je u nastavku pokušao da meč vrati u egal, ali je Krstić u 21. minut pogodio samo stativu.

"Crno-beli" su ipak i dalje bili bolji na terenu, kontrolisali igru i u samom finišu stigli do ubedljive pobede. Prethodno je trener Aleksandar Stanojević izvršio nekoliko izmena, a kada je u 66. ,minutu izveo Almamija Moreiru, Portugalac nije bio najzadovoljniji potezom.

Meč je odlučen u poslednja dva minuta. Nešto ofanzivniju igru 'romantičara' u završnici kaznio je brzonogi Brana Ilić. Branislav Jovanović presekao je napad domačina, poslao loptu do Ilića koji je pobegao odbrani OFK, a onda slično kao i Kleo pretrčao golmana domaćih i postigao drugi gol.

U prvom minutu sudijske nadoknade Topalovića je savladao i junak 138. 'večitog' derbija Radosav Petrović koji je glavom zatresao mrežu posle centaršuta Marka Lomića iz slobodnog udarca.

Partizan će osvajanje 22. titule u istoriji proslaviti u nedelju na svom stadionu kada dočekuje požarevački Mladi radnik.

U poslednjem meču na "Marakani" ove sezone, koja je ponovo bila prazna zbog suspenzije, igrači Crvene zvezde zabeležili su peti poraz jer su izgubili od BSK-a sa 3:1. "Crveno-beli" su u drugom uzastopnom porazu prvi stigli do gola jer je Brazilac Savio u 43. minutu iskoristio odličnu asistenciju Ninkova i savladao Džodža. Posle samo pet minuta igre u nastavku gosti izjednačuju preko Đukića koji je lepim šutom iz slobodnog udarca loptu poslao pod prečku Stamenkovićevog gola.

Posle dve propuštene šanse Isaha i Ninkova, Borčanci u 72. minutu stižu do preokreta. Krstić je lepo prošao po levoj strani i odličnim udarcem sa ivice kaznenog prostora ponovo savladao nemoćnog golmana Zvezde. Deset minuta kasnije Radunović je postigao i treći gol i tako definitivno obezbedio veliku pobedu svom timu. Vigljević je izveo slobodan udarac sa leve strane, a na pet metara od gola, Radunović iz drugog pokušaja postiže gol.

Istim rezultatom remizirali su Javor i Vojvodina u Ivanjici, dok je Smederevo golovima Stojanovića i Milosavljavića bio bolji od Spartaka i tako obezbedio opstanak. Pogodak Stojanovića u devetom minutu bio je prvi gol Smederevaca posle 747 minuta. U meču sa najviše uzbuđenja Jagodina je pobedila Metalac u gostima sa 3:2 golom dvostrukog strelca iz Bojovića penala u 85. minutu.

Jelen Superliga Srbije, 29. kolo:
Javor Habitpharm - Vojvodina 1:1 (0:1)
Silva 73 - Mrđa 7
Mladi radnik – Čukarički Stankom 1:4 (0:2)
Cenić 56 - Grubješić 36, Stoimirović 41, Petronijević 75, Trajković 77
Borac - Hajduk 1:1(1:1)
Kostić 7 - Živanović 44
Crvena zvezda – BSK 1:3 (1:0)
Savio 45 - Đukić 50, Krstić 74, Radunović 82
Smederevo – Spartak Zlatibor voda 2:0 (2:0)
Kleo 8, Brana Ilić 88, Petrović 90

1. Partizan.............................29 23 6 0 58:14 75 Liga šampiona, 2. runda kvalifikacija
2. Crvena zvezda..................29 22 2 5 52:17 68 Liga Evrope, 3. runda kvalifikacija
3. OFK Beograd...................29 15 5 9 38:32 50 Liga Evrope, 2. runda kvalifikacija
4. Spartak..............................29 14 7 8 34:22 49 Liga Evrope, 2. runda kvalifikacija
5. Vojvodina........................29 12 6 11 44:30 42
6. Jagodina.........................29 11 7 11 36:34 40
7. Javor...................................29 8 13 8 21:22 37
8. Metalac............................29 10 5 14 24:36 35
9. Rad.....................................29 9 7 13 35:39 34
10. Smederevo...................29 8 10 11 23:28 34
11. Borac Čačak...................29 9 7 13 21:33 34
12. BSK..................................29 8 6 15 26:37 30