Ženka jastreba brani Beogradski aerodrom (FOTO)

Sokolar Hani Girgis, 31, i ženka jastreba Eva stara pet godina rade na aerodromu na rasterivanju ptica koje mogu da oštete motor aviona ako ulete u njega. Jat tehnika je angažovala sokolara Hanija Girgisa da rasteruje ptice iz hangara i sa pista na beogradskom aerodromu.

Izvor: B92

Utorak, 30.12.2014.

17:28

Default images

Svoju ljubav prema pticama grabljivicama otkrio je u najranijem detinjstvu kada je oduševljeno gledao stare filmove o sokolarima i maštao da jednog dana postane jedan njih.

On se sa 23 godine našao na dvoru austrijskog grofa, gde je učio od najvećih majstora ove drevne evropske veštine. Tamo mu se ostvarila i želja iz detinjstva: dobio je priliku da radi sa velikim surim orlom.

Iako je živeo i radio u zemlji gde je sokolarstvo podignuto na jedan sasvim novi nivo, Hani se vratio u Beograd, gde je trenutno i zaposlen. Upravi JAT tehnike predočio je na koji način može pomoći u rešavanju problema koji su ih godinama mučili.
Foto: Tanjug / Srðan Iliæ
-Svuda u svetu, aerodromi koriste takozvanu biološku sokolarsku zaštitu i time izbegavaju nesreće i kvarove aviona. Umesto da ptice truju hemikalijama i rasteruju ih raznim mašinama koje su često neefikasne, ljudi koriste prirodne zakone. Kada aerodrom redovno nadleće grabljivica, manje ptice same napuštaju područje ili se sklanjaju.

Tako Eva svakoga dana patrolira hangarima u kojima se sklapaju i popravljaju avioni i sprečava manje ptice da svojim izmetom ili gnežđenjem ugroze tehniku. Svoj pun potencijal ona bi pokazala tek kada bi nadletala piste i time štitila motore aviona u koje uleću male ptice i time izazivaju kvarove. Već četiri godine, ona je zaposleni jastreb i svoj posao obavlja vrlo revnosno – ponosan je Hani.

Međutim, kao i sa svakom novotarijom, trebalo je da prođe dosta vremena da bi kolege sa aerodroma stekle poverenje u pernatu koleginicu. Hani Girgiš kaže da i posle četiri godine nikome nije svejedno kada Eva raširi krila. Ona nije najveća ptica sa kojom sokolari rade, ali je svakako najpogodnija za urbanu sredinu.
Foto: Tanjug / Srðan Iliæ
-U sokolarstvu se najviše koristi takozvana sokolarska trojka jastreb - suri orao - sivi soko. Ove vrste pokazale su se kao najbolje za lov i rad sa čovekom. Moram da napomenem da je sokolarstvo način života, u kome čovek i ptica postaju jedno. Ono ne podrazumeva držanje ptica grabljivica kao kućnih ljubimaca, jer oni pre svega ostaju prirodni predatori. Sve moje ptice hrane se plenom koje same ulove, a ja im samo u specijalnim slučajevima dajem dohranu. Veza između sokolara i ptice postojaće samo ako oni love zajedno, jer ptice to rade sa svojim parovima u prirodi. Eva sa mnom deli posao, dom, hranu i život. Iako izgleda opasno, ona se sa mnom mazi i uživa u pažnji - završava kroz smeh Hani.

Srbija ima vrlo dugu tradiciju lova sa pticama, koja doseže do srednjovekovnih dinastija Nemanjića i Brankovića. Sokolarstvo, kao drevna evropska veština, pod zaštitom je Uneska i svake godine održavaju se skupovi i takmičenja.

Izvor: Zivotinje.rs
Foto: Tanjug / Srðan Iliæ
.
Foto: Tanjug / Srðan Iliæ
.
Foto: Tanjug / Srðan Iliæ
.
Foto: Tanjug / Srðan Iliæ
.
Foto: Tanjug / Srðan Iliæ
.
Foto: Tanjug / Srðan Iliæ
.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

42 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

11 h

Podeli: