Tolkin inspirisan srpskim bitkama?

U Beogradu je 10. aprila predstavljen roman Bojana Medića "Čajni klub profesora Nikolića", u kome je autor uz originalno čitanje “Gospodara prstenova” ponudio mnoštvo sličnosti između epske fantastike i srpske istorije.

Kultura

Izvor: B92

Sreda, 11.04.2012.

09:02

Default images

Knjigu "Čajni klub profesora Nikolića", objavila je beogradska Laguna, a mladi autor Medić po profesiji ekonomista, čiji je omiljeni pisac Dž. R.R. Tolkin, svoju zaljubljenost u srpsku istoriju predstavio je čitaocima u vidu zanimljive knjige.

Na promociji knjige govorio je književni kritičar Petar Arbutina koji je naglasio da se “radi o pažnje vrednom delu i da je on u sirovom rukopisu kao urednik prepoznao da je Medićev literarni prvenac potencijalni hit.

Arbutina je svoj izbor obrazložio tvrdnjom da je mladi autor (35) ponudio nadasve originalno tumačenje "Gospodara prstenova", nalazeći bezbroj analogija između remek dela epske fantastike i srpske istorije, od Kosovske do bitaka iz Prvog svetskog rata.
Prema rečima Arbutine, autor je pokazao spisateljsku umešnost da ne upadne u zamku istoričnosti i dokazuje da se Tolkin inspirisao srpskim junacima i njihovim bitkama prilikom pisanja "Gospodara prstenova", u kome se Hobiti bore protiv imperija zla kao Srbi protiv Turaka, a kasnije protiv Austro-Ugarske i Nemačke.

Ne osporavajući da je Tolkin pošao od keltskih mitova, homerskog epa, Arbutina se slaže sa Medićem da ima osnova za njegovu tezu da je herojsko držanje male srpske vojske, o kome se tokom Prvog svetskog rata puno pisalo i u Velikoj Britaniji, ostavilo dubok utisak na oskfordskog profesora, što nije moglo a da se ne odrazi na njegovo pisanje po završetku rata.

"Medić je napisao, pre svega, dobru knjigu, koja nije dosadna, niti zahteva od čitaoca da dobro poznaje Tolkinov opus, a ne zamara ga preteranim demonstriranjem rezultatat istraživanja srpske istorije", rekao je Arbutina i dodao da je "vešto ukrstio istoriju i epsku fantastiku i napisao umetnički komentar na ''Gospodara prstenova”.

On dozvoljava da se nekima neće svideti neobična Medićeva teza, ali i da će biti mnogo više čitalaca, i među onima koji vole Tolkina, koji će je prihvatiti.

"Roman je dijalog između profesora Nikolića i njegovog učenika Dušana u školskoj biblioteci o mogućoj vezi između Hobita i srpskih vojnika, u Aragona i Karađorđa, Okruga i Srbije, demonskih Orka i Turaka Osmanlija", smatra Arbutina.

Medić je objasnio da je na ideju o analogijama između Tolkinovog dela i srpske istorije došao gledajući kraj filmske verzije "Gospodara prstenova", kada družina Hobita uništava prsten kao simbol moći.

On je ispričao da je tokom tri godine istraživao srpsku istoriju i tragao za paralelama u "Gospodaru.." i pisao roman. Nakon što je "Laguna" prihvatila da ga objavi, dorađivao je rukopis još pola godine.

Naslov knjige je, prema rečima Medića, asocijacija na "Čajni klub" u oksfordskoj biblioteci, gde su se okupljali Tolkin i prijatelji, kao što je ime profesora Jovan T. Nikolić "srpska verzija" Džona Tolkina.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

60 Komentari

Možda vas zanima

Podeli: