25 godina B92!

"Vreme je za pravdu, vreme je za istinu," pesma Discipline kičme prva je numera koja je pre 25 godina otišla u etar sa frekvencije 92,5 i označila početak B92.

Izvor: B92

Četvrtak, 15.05.2014.

00:25

Default images

Tog 15. maja 1989. godine u podne, iz male prostorije na V spratu Doma omladine u Beograd počela je da radi mala gradska radio stanica B92.

Njena čujnost je bila nemerljiva u odnosu na uticaj koji je imala. Radio se čuo u krugu dvojke, ali je zato kreirao mišljenje, događaje i posebno estetiku. B92 je vremenom, tokom '90-ih izrastao u pokret.

Kreirajući urbanu atmosferu, kulturnu i političku scenu sa snažnim antiratnim i porukama nepristajanja na autokratiju koju je nosio režim Slobodan Miloševića B92 je postao prepoznatljiv i autentičan medij. 1995. godine B92 pokreće sajt. Pet godina kasnije i televiziju.

Iz skromnih uslova u kojima je počeo da emituje program kao omladinska radio stanica koja se čuje u Beogradu, B92 je izrastao u kompaniju koja danas ima i televiziju, veb sajt, Fond B92, književno izdavaštvo, muzičku produkciju i kulturni centar REX.

25 godina dugu istoriju B92 obeležili su i svi najznačajniji događaji moderne srpske političke i društvene istorije - u trenutku kada je Slobodan Milošević došao na vlast, Radio B92 bio je jedan od retkih slobdonih medija u Srbiji koji je kritikovao govor mržnje, nasilje i netoleranciju, vodio gerilsku borbu za demokratsku, kulturnu i bolju zemlju. Tu svoju borbu je upotpunio građanskim, antiratnim i humanitarnim akcijama. B92 je četiri puta bio zabranjivan - 1991, 1996, 1999. i 2000. godine.
Veran Matiæ sa èalnovima R.E.M na dodeli nagrade Free Your Mind (Foto: Branislav Rašiæ, arhiva)
Nakon 5. oktobra B92 prerasta u kompaniju koja svoja tri medija radio, tv i web razvija u komercijalnim uslovima koje uspostavlja srpska traznicija i njeni nosioci, predstavnici i zakonodavci, noseći se sa nedaćama i teškoćama koje potresaju srpsko društvo od 2000. godine do danas.

Četvrt veka B92 obeleževaju pre svega ljudi koji su ga činili ili ga dan danas čine, posvećeni nekim univerzalnim vrednostima i principima slobode.

"Istinski heroji B92 su ljudi. Ponosan sam na sve ljude koji su učestvovali na najkreativniji način u formiranju B92. Velika većina je u svim situacijama u kojima su bili ostali izuzetni, vrhunski, privrženi osnovnim principima oko kojih smo se okupili. Uključujući i one koji nisu više sa nama: Zorana Mamulu, Miomira Grujića Fleku, Borisa Nikolića, Tanju Petrović, Manuelu Nikolić, Sašu Markovića Mikroba, Vladimira Filipovića Fiću i Đorđa Dinića Đoleta Tripa", kaže Veran Matić.

Zbog posvećenosti odgovornom novinarstvu i pozitivnim društvenim promenama, B92 je stekao međunarodni ugled: kuća i članovi njenog tima dobitnici su mnogih prestižnih međunarodnih nagrada za novinarsku hrabrost i promociju ljudskih prava. O B92 je napisan i bestseler "This is Serbia Calling", Metjua Kolina.

O istoriji B92 dugoj 25 godina slušajte na Radiju B92. Program tokom čitavog dana biće posvećen ovom jubileju. Više informacija pročitajte i na našem radijskom specijalu 25 godina Radija B92. Tu možete preslušati i sve do sada emitovane epizode iz radio-serijala "Radio koji slušate, gledate, čitate, dodirujete... Radio koji živi", naslovljen po prvom zvaničnom sloganu stanice iz 1989.

Ovo je arhivirana verzija originalne stranice. Izvinjavamo se ukoliko, usled tehničkih ograničenja, stranica i njen sadržaj ne odgovaraju originalnoj verziji.

64 Komentari

Možda vas zanima

Društvo

Stiže novi "pakao"; Spremite se

Kao u prvih 15 dana aprila, ovaj mesec će se završiti natprosečnim temperaturama. Prema najavi RHMZ u nedelju i do prve polovine naredne sedmice temperature će dostići letnje vrednosti.

7:21

26.4.2024.

19 h

Podeli: